Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Categories: Hoax

HOAX: Běžná úmrtí byla svedena na COVID-19

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Sociálními sítěmi se šíří další urban legend. V nich se dočteme o lidech, který údajně zemřeli na běžné nemoci a v nemocnici nebo pohřebním ústavu napsali příčinu úmrtí COVID-19.

Příklad hoaxu (tento má přes 700 sdílení):

„SVINSTVO !!! Před třemi dny, zemřel kolegovi tchán na klasický infarkt. V pitevní zprávě nemocnice uvedla, že zemřel na Covid. Když kolega s manželkou chtěli vysvětlení, tak došli až k řediteli nemocnice a ten jim po velkých dohadách přiznal, že to mají tak nařízené a mají tak i větší odměny. To není lež, to se opravdu stalo mému kolegovi. A tak je to z většinou umrtíma. Jen nám lžou, straší a manipulují s námi. SVINSTVO !!!“

Příběh má typické známky hoaxu. Chybí místo, ze kterého by šlo určit kde se příběh stal, datum kdy se věc měla stát, jaký ředitel na tom trval a podobně. Důležité v tom případě ovšem je, že takto se to opravdu nemohlo stát. Nic jako příčina úmrtí COVID-19 neexistuje. Do lékařský zpráv se maximálně uvádí, zda daná osoba byla testována na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2 zapříčiňující onemocnění COVID-19 nebo ne. Mezinárodní klasifikace nemocí MKN-10 zná dva takové kódy: U07.1: COVID-19, virus identifikován a U69.75 Podezření na COVID-19.

Vzhledem k současné situaci šíření onemocnění COVID-19 vydala Světová zdravotnická organizace pokyn k použití kódu U07.1 Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN-10) pro kódování případů s tímto onemocněním. V pokynech je jasně uvedeno, aby kód používal pouze jako doplňkový kód.

„Používejte kód U07.1 k vyznačení přítomnosti onemocnění COVID-19 způsobeného virem SARS-CoV-2 jako doplňkového kódu, v případě, že je přítomnost viru laboratorně potvrzena a pacient je hospitalizován s odpovídající symptomatologií. Kód U07.1 použijte jako doplňkový vždy na místě vedlejší diagnózy (VDG). Zároveň použijte:

  • kód „J12.8 Jiná virová pneumonie“ v případě přítomnosti pneumonie,
  • kód „J06.8 Jiné akutní infekce horních dýchacích cest na více místech“, nebo jiný specifický kód projevů infekce bez pneumonie.
  • kód „Z22.8 Přenašeč (nosič) jiných infekčních nemocí“ u hospitalizovaných nosičů onemocnění nebo oligosymptomatických pacientů, například z izolačních důvodů“

Je tedy nesmysl, aby v pitevní zprávě byla jen příčina úmrtí Covid-19.

Ještě více vybájený následující příběh:

„Michal Hayo:Pridam svou zkusenost. Poslednich par mesicu byla ma babicka v domove se specializovanou sluzbou, kde zemrela na stari a svou nemoc (alzheimer.) V pohrebni sluzbe nam sdelili, ze babicka zemrela na Covid19. Pritom v domove, kde provadi casto testy byla NEgativni. Vyletel jsem abnormalne nastvany z kresla, ze to pujde prez soud, pokud to napisou do umrtniho listu apod. Nenapsali. A maji stesti! Kdyz jsem se nenapadne pak ptal ridicu pohrebni sluzby, sdelili mi ze AUTOMATICKY musi u starsich zesnulych psat, ze zemreli na Covid19. Takze nenechte se oblbnout 😉 Svou zkusenost jsem napsal zkracene.“

Uvedený příběh je jednoznačně lživý. Do úmrtního listu se příčina úmrtí nepíše. Úmrtní list pouze obsahuje:

  • den, měsíc, rok a místo úmrtí,
  • jméno a příjmení,
  • den, měsíc, rok a místo narození,
  • rodné číslo, osobní stav, pohlaví a místo trvalého pobytu,
  • jméno a příjmení žijícího manžela či partnera a.
  • datum, jméno, příjmení a podpis matrikáře, označení matričního úřadu a otisk jeho razítka.
  • Autor hoaxu si úmrtní list patrně spletl s dokumentem, který se jmenuje List o prohlídce zemřelého. Ten diagnózy a uvedenou příčinu úmrtí obsahuje, avšak je předmětem lékařského tajemství. V dokumentu, který dostávají do rukou zaměstnanci pohřební služby při přebírání těla zemřelého, žádné diagnózy a příčiny úmrtí uvedené nejsou.

O dalším podobné hoaxu již náš web psal.

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.

Recent Posts

Litevský chlapec jako oběť české munice? Trikolora se za nesmysl neomluvila

Jak už jsme psali, sociální sítě v Česku zaplavila fotografie posmutnělé chlapecké tváře provázené popiskem:…

7 hodin ago

Za socialismu prý bylo všechno lepší. I popelnice

Starší generace často nejen na sociálních sítích vzpomíná, co prý vše bylo za komunismu lepší.…

14 hodin ago

Rajchl dává za příklad Rumunsko, to se však euro chystá přijmout

Předseda PRO Jindřich Rajchl se netají, že je odpůrcem toho, aby Česká republika přijala měnu…

2 dny ago

Rusko vydává nejméně 1,5 miliardy USD na šíření falešných zpráv a dezinformací, varují zpravodajci a experti

„Rusko vydává nejméně 1,5 miliardy USD na šíření falešných zpráv a dezinformací o Ukrajině, volbách,…

3 dny ago

Kam se vydalo Slovensko? Kandidát na ředitele slovenské televize se ptal, zda existují důkazy, zda je země kulatá

Na Slovensku se dějí věci. Blízký spolupracovník slovenské ministryně kultury Martiny Šimkovičové Lukáš Machala dal…

3 dny ago

J. K. Rowlingová nekoupila žádný byt v Moskvě

I v českém prostředí se šíří zpráva, že známá spisovatelka J. K. Rowlingová koupila byt v Moskvě.…

4 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google