Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Categories: Historie

HISTORIE: Oddanost KSČ se promítala do hodnocení učitelů

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Pamatujete si možná ještě povinnou účast v průvodech na 1. máje. Nejen to však bylo realitou za socialismu. Velmi těžko roli měli učitelé, kteří byli kádrováni opravdu intenzivně. Hned v letech 1950–1953 probíhaly systematické čistky na základním a středním školství, v jejichž důsledku bylo propuštěno kolem pěti procent pedagogů. Cílem prověrek bylo eliminovat ze školství ty, kteří nejsou ochotni plnit přání KSČ: vychovávat v duchu komunistického učení a vědeckého ateismu. Byli to učitelé, kteří odmítli vstup do KSČ, nechtěli se podílet na kolektivizaci obce, nechtěli přesvědčovat rodiče, aby nepřihlásili své děti do náboženství…

O to intenzivnější to bylo po roce 1968. Po školením roce 1968/1969 musel v rámci hodnocení učitel vypsat, jak se podílel na normalizaci. Stranické pohlaváry zajímal postoj učitelů k událostem v srpnu 1968. Učitelé také museli vypsat, jaký čtou tisk, vysvětlovat svůj postoj k novému vedení KSČ…

Razantní nástup normalizace na počátku sedmdesátých let přinesl zásadní změny politického, kulturního i profesního života obyvatel Československa. Pro učitele bylo toto období zvláště přelomové, komunistický režim se snažil pracovníky ve školství prověřovat a systematicky kádrovat. Měli svým “výchovným” působením působit na žáky a studenty tak, aby z nich vychovali poslušné, oddané a loajální občany režimu. Učitelé museli podepisovat také připravené dokumenty, v nichž měli slibovat věrnost zásadám socialistické výchovy mládeže. Slib byl odvozen z ustanovení čl. 7 pracovního řádu – výnosu MŠ ČSR č.j. 16 300/71 – 132 z 19. července 1971. Pokud nesouhlasili a nepodepsali, museli mnozí školství opustit, byli vyhozeni a hledali si pak zpravidla práci v podřadných a špatně placených profesích. Sliby se skládaly na pracovišťích nebo na národních výborech a byly jedním ze základních pilířů systematických čistek především na základním a středním školství.

Text slibu:

 „Slibuji, že vždy budu pracovat v zájmu dělnické třídy a uskutečňovat politiku Komunistické strany Československa. Budu věrný Československé socialistické republice a budu obhajovat a upevňovat její socialistické zřízení. Slibuji, že budu zachovávat ústavu Československé socialistické republiky i ostatní zákony a právní předpisy, budu svědomitě plnit své povinnosti a pokyny vedoucích pracovníků a zachovávat mlčenlivost v pracovních věcech. Budu podle zásad komunistické výchovy pěstovat v žácích (učních) lásku k socialistické vlasti. Povedu je k úctě k dělnické třídě a Komunistické straně Československa. Budu je vychovávat v duchu marx-leninského světového názoru. Zavazuji se rozvíjet u mládeže internacionální cítění a prohlubovat přátelství se socialistickými zeměmi, zejména se Sovětským svazem. Jsem si vědom (a) toho, že svým osobním životem, postoji a jednáním, účastí ve veřejném životě a vystupováním podstatně ovlivňuji jako socialistický(á) učitel(ka), vychovatel(ka), mistr odborného výcviku chování a jednání žáků (učňů) i nejbližší veřejnost. Při veškerém svém jednání budu mít na zřeteli prospěch Československé socialistické republiky a jejího lidu. Jsem si vědom (a) důsledků, které by pro mne vyplynuly z nesplnění slibu.“

ZÁPIS O SLOŽENÍ SLIBU

podle ustanovení čl. 7 pracovního řádu – výnosu MŠ ČSR č. j. 16 300/71  – 132 z 19. července 1971.

Pracovník (jméno a příjmení)

funkčně zařazen jako …………………….

na pracovišti …………………………..

potvrzuje, že mu bylo dne…………………………..

pověřeným pracovníkem odboru školství…………………………….

přečteno znění slibu, a že slovem „Slibuji” a podáním ruky přijímajícímu pracovníkovi složení slibu potvrdil.

Podpis slibujícího pracovníka

Podpis pracovníka, který za organizaci slib přijal

Zdroj:

Dezinformace.com

Moderní dějiny

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.

Recent Posts

Neexistuje důkaz, že dědeček Petra Fialy František Bärtl se podílel na „Akci T4“

Premiér Petr Fiala je trnem v oku mnoha lidem. Kromě toho, že se šíří výmysly…

11 hodin ago

Ne, ani tisíckrát opakované sdílení smyšleného citátu Trumpa z něj neudělá skutečný citát

Na Facebooku se momentálně opět šíří údajný citát, ve kterém Trump vyzdvihuje sílu Ruska. Například…

16 hodin ago

Manipulace Davida Martinka ohledně smlouvy DCA

David Martinek je režisér a producent, nezávislý komentátor a publicista. Natáčí předně televizní dokumenty, publicistiku,…

2 dny ago

Česká pošta mění uniformy, prokremelští aktivisté to okamžitě spojují s Ukrajinou

Zdá se, že ukrajinizací Česka trpěli už komunisté. I za komunismu totiž pošta, která nesla…

2 dny ago

Ukrajinští neonacisté Rédové vadí, slovenští ne

Petra Rédová je jednou z aktivistek, které rády poukazují na údajný neonacismus na Ukrajině. Nedávno…

3 dny ago

Opět se šíří lež, že bude rušen svátek 8. května

Jakýsi pamflet z e-mailu je pro některé dostatečným důkazem, že vláda se údajně rozhodla zrušit…

3 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google