Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Ano, stát nabízí i dotaci za „nezasetí“. Úhor je pro půdu a krajinu důležitý

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Pozdvižení na Facebooku vyvolalo zjištění, že Česko nabízí zemědělcům dotace, když na části polí nezasejí. Nerad zveřejňuji tuto zprávu, mám ji ale z přímého zdroje od zemědělce, kterému již druhým rokem pomáhám. Letos dostal od našeho státu nabídku, že pokud nezaseje dostane DOTACI! Tak jenom, aby se vědělo,“ píše Tomáš Burša jehož příspěvek má tisíce sdílení.

Burša zřejmě neznám pojem úhor. Úhory jsou v krajině specifickým biotopem poskytujícím životní prostor mnoha druhům rostlin a živočichů. Jsou to v podstatě časná vývojová stadia vegetace vznikající po narušení půdního povrchu, jejichž vegetace se proměňuje v závislosti na probíhající sukcesi a počáteční zásobě diaspor v půdní semenné bance. Existují též rozdíly mezi jarní a letní podobou vegetace. Zároveň si kvůli úhoru půda odpočine a následující roky je kvalitnější. Pokud na daném poli se pase dobytek, zemědělec navíc ušetří na tom, že půdu nemusí tolik dohnojovat.

Na úhorech je zaznamenávána mnohem větší biodiverzita ve srovnání s okolními zemědělskými porosty a pro mnohé ohrožené a vzácné druhy často představují jedno z posledních refugií v kulturní krajině; ta je jimi též členěna do menších celků a zároveň propojena. Ideální je, pokud pozemky ponechané jako úhor přiléhají k polním cestám, mezím, křovinám či lesíkům, aby umožňovaly vytvoření pozvolných přechodů (ekotonů) mezi poli a navazujícími přirozenými ekosystémy. Lze je též dosévat nektarodárnými rostlinami, například komonicí, jetelem nebo svazenkou. Obvyklá doba trvání úhoru jsou tři roky, během této doby je možné jej například přepásat dobytkem; poté je půda znovu zorána a produkčně využita. Úhor není žádným novým pojmem. Na trojpolní systém přešli zemědělci už v 12. století.

Je pravdou, že stát nabízí některým zemědělcům dotace za to, že půdu nechají ladem, ale jen za předpokladu, že zde zasejí medonosné rostliny. Je tedy i zavádějící pojem nezasetí. Na daném pozemku obvykle zemědělci zasejí, ale ne obilí a jiné rostliny, které vyžadují orbu půdy.

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.

Recent Posts

Opět se šíří vylhaný citát Jiřího Stracha

Na Facebooku se opět začíná šířit vymyšlený citát z loňska. „Je neuvěřitelné, jak se Američanům ve…

4 hodiny ago

Přepisování historie? Falzifikát a pravda

Na sociálních sítích se šíří údajný citát mluvčí Bílého domu, že „USA a Ukrajina bojovaly…

24 hodin ago

Česko patří mezi země nejvíce napadané ruskými hybridními aktivitami

Podle prohlášení NATO Česká republika patří mezi 7 zemí, kde jdou nejlépe zpozorovat ruské hybridní…

2 dny ago

Ukrajinská „vlajka“ na Národním muzeu stále je

Je neuvěřitelné, ale prokremelským aktivistům leží stále v žaludku, že na Národním muzeu je vyvěšen ukrajinský…

2 dny ago

Současné Rusko se chová podobně jako nacistické Německo

Písemné dohody jsou jen cár papíru. Tak by šel zhodnotit postoj nacistického Německa před druhou…

3 dny ago

Statistiky dokazují, že očkování úmrtnost nezvýšilo

Na sociálních sítích se stále dočteme o údajných „turborakovinách“ nebo o epidemii náhlých úmrtí mezi…

3 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google