Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Categories: Monitoring

Účastnila se církevní párty, pak ji matka „léčila“ Plaquenilem, následně dívka zemřela. Nakazil se i Bolsonaro

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Co se může stát, když věříte fake news a konspiračním teoriím, bohužel ukázal tragický případ z USA. Sedmnáctiletá Carsyn Davisová dosud úspěšně bojující s rakovinou a se vzácnou přetrvávající autoimunitní poruchou nakonec zemřela na respirační selhání zapříčiněné nemocí COVID-19.

Vyšetřování následně ukázalo, že se její rodiče chovali velmi nezodpovědně. Zhruba dva týdny před tím, než zemřela v nemocnici v okrese Miami-Dade County, se dívka účastnila církevní akce bez ochranných pomůcek, kde bylo více jak 100 osob. Církev tvrdí, že šlo o běžnou párty s diskžokejem, karaoke a basketbalem. Spekuluje se však, že šlo o tzv. „koronavirovou párty“.

Během následujících devíti dnů ji rodiče doma léčili antibiotiky, hydroxychlorochinem (plaquenilem) a kyslíkem. Její matka, Carole Brunton Davis je přitom zdravotní sestrou. Protože se dívka potýkala s komplikacemi, již 19. června nemocnice doporučila její intubaci, ale její rodiče postup odmítli. Dostala plazmovou terapii a byla nakonec intubována až 22. června. O den později zemřela.

Hydroxychlorochin (plaquenil) je lék proti malárii, který prezident USA Donald Trump propaguje jako údajnou léčebný postup proti nákaze koronavirem SARS-CoV-2 a při onemocnění COVID-19. Americký úřad pro potraviny a léčiva však užívání antimalarika považuje za rizikové, kdy může způsobit například životu ohrožující srdeční arytmii.

Nákazu koronavirem potvrdily testy i u brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který v minulosti opakovaně zlehčoval závažnost nemoci. S onemocněním bojuje i užíváním antimalarikem hydroxychlorochin, které svého času doporučoval například americký prezident Donald Trump. U léku se však neprokázala účinnost, připomíná agentura Reuters.

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.

Recent Posts

Litevský chlapec jako oběť české munice? Trikolora se za nesmysl neomluvila

Jak už jsme psali, sociální sítě v Česku zaplavila fotografie posmutnělé chlapecké tváře provázené popiskem:…

16 hodin ago

Za socialismu prý bylo všechno lepší. I popelnice

Starší generace často nejen na sociálních sítích vzpomíná, co prý vše bylo za komunismu lepší.…

23 hodin ago

Rajchl dává za příklad Rumunsko, to se však euro chystá přijmout

Předseda PRO Jindřich Rajchl se netají, že je odpůrcem toho, aby Česká republika přijala měnu…

2 dny ago

Rusko vydává nejméně 1,5 miliardy USD na šíření falešných zpráv a dezinformací, varují zpravodajci a experti

„Rusko vydává nejméně 1,5 miliardy USD na šíření falešných zpráv a dezinformací o Ukrajině, volbách,…

3 dny ago

Kam se vydalo Slovensko? Kandidát na ředitele slovenské televize se ptal, zda existují důkazy, zda je země kulatá

Na Slovensku se dějí věci. Blízký spolupracovník slovenské ministryně kultury Martiny Šimkovičové Lukáš Machala dal…

4 dny ago

J. K. Rowlingová nekoupila žádný byt v Moskvě

I v českém prostředí se šíří zpráva, že známá spisovatelka J. K. Rowlingová koupila byt v Moskvě.…

4 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google