Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Categories: Monitoring

Tradiční rodina v Rusku vs. domácí násilí

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Dezinformační média často tvrdí, že Rusko je protipól dekadence Západu třeba ve vztahu k rodině a glorifikují Vladimira Putina jako osvíceného a silného vůdce. Zároveň představují Rusko jako opozici proti „islamizaci“ Evropy a nebezpečí islamizace demonstrují třeba na právech žen. Tématu se věnoval například Filip Horák. „Multitaskingovou“ ruskou propagandu, která dokáže úspěšně oslovit západní „levičáky“ nostalgickými odkazy na Sovětský svaz a deklarací boje proti tzv. fašismu, krajní „pravičáky“ ozvuky antisemitismu, americké konzervativce slibem obrany před liberální dekadencí (například „perverzní“ homosexualitou) a obranou tradičních hodnot, zase mistrně rozebral Timothy Snyder.

Ruskem nedávno otřásl případ tří sester. Loni v létě ruská policie v Moskvě zadržela tři sestry, které jsou obviněny z vraždy svého otce. K činu se přiznaly. Hájí se tím, že je jejich pětasedmdesátiletý otec Michail Chačaturjan týral. Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že sedmnáctiletá Marija a osmnáctiletá Angelina zaútočily na otce loveckým nožem a kladívkem. Devatenáctiletá Krestina mu nastříkala do očí pepřový sprej. Nyní jsou před soudem.

V souvislosti s vraždou vyšlo najevo úděsné rodinné tajemství. Psychicky labilní otec si z dívek udělal otrokyně. V každém koutě bytu byly kamery, aby muž mohl sledovat, co dívky právě dělají. Sestry měly zakázáno vycházet ven bez dovolení a despotický rodič jim často zakazoval chodit do školy. Za každý přečin nebo neposlušnost otec své dcery tvrdě trestal. Stačilo málo a na dívky se sypaly rány pěstí. Sestry byly navíc podle výpovědi vystaveny sexuálnímu násilí. Lékařská prohlídka odhalila u dvou starších sester stopy pohlavního zneužívání. Poslední kapkou bylo, když se je otec rozhodl potrestat za údajný nepořádek v bytě a utrácení peněz. Muž si do svého pokoje volal dívky a jedné po druhé sadisticky stříkal do obličeje pepřový sprej. Nejstarší postihl astmatický záchvat. Její mladší sestry se rozhodly jednou provždy skoncovat s násilníkem.

Právě tento případ je typickou ukázkou tolerance ruské společnosti k domácímu násilí na ženách. Domácí násilí není v Rusku už dva roky trestným činem. Pachateli hrozí jen peněžitý trest, který spolu s ním mnohdy zaplatí z rodinného rozpočtu i oběť. Většina žen navíc o svém utrpení raději mlčí.

Experti připomínají, že téměř k čtyřiceti procentům případů ublížení na zdraví dojde v rodinách. Poslední údaje mluví o padesáti tisících případů a údajně každá pátá žena v Rusku čelila domácímu násilí. Tento problém je přitom nejpalčivější zejména v malých městech a na venkově.

Po schválení zákona zmírňujícího postih za domácí násilí se počet rodinných incidentů v ruském Jekatěrinburgu zvýšil téměř trojnásobně. Podle nového znění zákona činy, které nezpůsobí zranění nebo v případě dospělých pracovní neschopnost, jsou považovány za přestupek.

 „V Rusku je 16 milionů obětí domácího násilí. V Rusku je ale chráněn násilník, a ne oběť. Policisté postiženým říkají: ‘Až bude mrtvola, přijedeme a sepíšeme to.’ Čtyři pětiny žen uvězněných za vraždu sedí za to, že se bránily tyranovi,“ napsala ochránkyně práv Alena Popovová na svém účtu na Instagramu.

 „Zákony proti domácímu násilí a o pomoci obětem úspěšně fungují ve více než 140 zemích světa. Ale ne v Rusku. V Rusku není domácí násilí trestným činem. V Rusku státní hodnostáři nazývají zmlácení plácnutím. V Rusku muž zbije ženu, zaplatí pokutu z rodinného rozpočtu a vrátí se domů. V Rusku nás nic nechrání. V Rusku má oběť jedinou volbu: umřít, anebo zabít a jít do vězení,“ praví se v petici za přijetí příslušného zákona, pod kterou se podepsalo už půl milionu lidí.

Pokud tedy uslyšíte proruská dezinformační média psát o dekadentnosti Západu, připomeňte jim, co znamená tradiční rodina v Rusku.

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.

Recent Posts

Za smrt lidí na Majdanu mohou jednotky Berkut

Proruští aktivisté tvrdí, že ukrajinské síly údajně páchaly na východě Ukrajiny v letech 2014-2022 nejrůznější…

3 hodiny ago

Neexistuje důkaz, že dědeček Petra Fialy František Bärtl se podílel na „Akci T4“

Premiér Petr Fiala je trnem v oku mnoha lidem. Kromě toho, že se šíří výmysly…

21 hodin ago

Ne, ani tisíckrát opakované sdílení smyšleného citátu Trumpa z něj neudělá skutečný citát

Na Facebooku se momentálně opět šíří údajný citát, ve kterém Trump vyzdvihuje sílu Ruska. Například…

1 dnem ago

Manipulace Davida Martinka ohledně smlouvy DCA

David Martinek je režisér a producent, nezávislý komentátor a publicista. Natáčí předně televizní dokumenty, publicistiku,…

2 dny ago

Česká pošta mění uniformy, prokremelští aktivisté to okamžitě spojují s Ukrajinou

Zdá se, že ukrajinizací Česka trpěli už komunisté. I za komunismu totiž pošta, která nesla…

3 dny ago

Ukrajinští neonacisté Rédové vadí, slovenští ne

Petra Rédová je jednou z aktivistek, které rády poukazují na údajný neonacismus na Ukrajině. Nedávno…

3 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google