Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Categories: Hoax

Romové prý dostanou zdarma dřevo, podvod s Bitcoiny a vymyšlené únosy dětí opět přidělávají práci policii

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Weby s názvem „Prehľad správ“ a Magazin1.sk navozují dojem, že jsou to standardní zpravodajské deníky, ve skutečnosti propagují aktivity ĽSNS.

Stovky Slováků na Facebooku sdílejí hoax o tom, že Romové dostanou zdarma dřevěné palivo na topení. Vychází z vymyšlených článků, o kterých informují dva málo známé weby: Prehladsprav.sk a Magazin1.sk. Obě stránky se tváří jako zpravodajské deníky, ve skutečnosti jde o dezinformace weby.

Web Magazin1.sk je podle autorů projektu Blbec.online spojený s blogerům Máriem Vidakem, který kandidoval za ĽSNS v župních (pozn. obdoba našich krajských) volbách. Druhý web, Prehladsprav.sk, má nejasné pozadí, intenzivně však propaguje aktivity  strany Mariána Kotleby.

Na Facebooku se pod články množí nadávky a komentáře, že Romové dostanou zase něco zdarma nebo že ostatním obyvatelům nyní zdraží cena dřeva.

A jaká je pravda? „Autoři hoax překroutili informace, které minulý týden zveřejnil zmocněnec vlády pro romské komunity Ábel Ravasz (Most-Híd). Ravaszův úřad se dohodl s podnikem Vojenské lesy a majetky, že zapojí Romy v okrese Stará Ľubovňa do zpracování dřevního odpadu. Vojenské lesy poskytnou obcím dřevní odpad a lis na jeho zpracování. Lis by měly obsluhovat převážně Romové, kteří na něm budou vyrábět brikety. Toto palivo bude patřit obci, která ho může za nižší cenu prodávat místním obyvatelům,“ píše slovenský Dennik N.

Informace uvedené v obou článcích vyvrátilo i ministerstvo obrany, které odpovídá za vojenské lesy. „V žádném případě nejde o rozdávání ani darování dřeva marginálním skupinám obyvatelstva. Tento projekt naopak podpoří pracovní návyky dlouhodobě nezaměstnaných spoluobčanů,“ řekla pro Dennik N mluvčí Danka Capáková.

Magazin1.sk pravidelně informuje o aktivitách ĽSNS, nekriticky však přistupuje i k některým dalším politikům, kteří se tváří jako bojovníci proti systému: například k Štěpánovi Harabinovi, Robertovi Švecovi či poslanci Směru Lubošovi Blahovi.

Web Magazin1.sk začal fungovat teprve před pár týdny a je spojen s blogerem Máriem Vidakem, který v roce 2017 kandidoval za ĽSNS do parlamntu a je rovněž zastupitelem Banskobystrického samosprávného kraje. Vidak bylo dříve vidět na mnoha kotlebovských akcích spolu s poslancem Milanem Mazurek. Po neúspěšných volbách se na rok odmlčel. Na Facebooku má  fanouškovskou stránku , kterou sleduje 16 tisíc lidí. V minulosti byl několikrát zablokován po tom, co opakovaně na ní sdílel manipulativní příspěvky.

Na Slovensku se rovněž šíří podvod ohledně měny Bitcoin. V hoaxe se uvádí, že několik známých osobností vydělalo jednoduchou transakcí vydělalo na virtuální měně miliony eur.

„Hudebník Branislav Jobus se rozhodl investovat do bitcoinu a vydělal na tom 2,3 milionu eur. Takto zní vymyšlený příběh, který se na Facebooku jako placená reklama objevil velkému počtu lidí. Na bitcoine měli zázračně zbohatnout i bývalý fotbalový brankář Ladislav Molnár a podnikatel Ladislav Bašternák, který se přiznal k daňovým podvodům a pronajímá byt expremiérovi Robertu Ficovi (Směr),“ píše o hoaxu Dennik N.

„Už podruhé za několik dní někdo na Facebook umístil reklamu s mými fotkami a vymyslel si rozhovor, který jsem nikdy neposkytl,“ postěžoval si hudebník Branislav Jobus na Facebooku.

Na Slovensku se také šíří další hoaxy o únosech dětí. „Policie v Nitře zaznamenala nepravdivé informace pocházející z Facebooku. Podle hoaxu se pohybuje obcemi Párovce a Klokočina bílá dodávka, jehož osádka prý sleduje a honí děti. Policie nemá žádné informace o žádném protiprávním jednání v tomto ohledu, ani nemají žádné pohřešované děti,“ píše v statusu slovenská Policie.

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.

Recent Posts

Jakub Jašek dál obdivuje Wagnerovce

Někteří lidé nechápou například 5 a půl letý trest pro Tomáše Čermáka za vyhrožování. Prokremelští…

12 hodin ago

Lenka Tarabová opět straší sraženinami. Google ukazuje, že je to džem

Lenka Tarabová ze spolku Resetheus je známa šířením dezinformací. Nyní si vymyslela, že sraženiny očkovaných…

18 hodin ago

Ne, Svaz sběračů lesních plodů opravdu nevznikne

Na sociálních sítích se šíří řada i bizarních hoaxů. Jeden z nich hovoří, že Piráti…

2 dny ago

Miroslav Macek – de mortuis nil nisi veritas

Po smrti bývalého politika ODS Miroslava Macka byla zveřejněna mnohá pochvalná slova. Samozřejmé lze chápat,…

2 dny ago

Ne, do litvínovského gymnázia nevnikl Ukrajinec

Zdá se, že někteří lidé mají potřebu na lidi z Ukrajiny svést úplně vše. V…

2 dny ago

Existují důkazy, že za kauzou Vrbětice stojí Rusové. Rusko nespolupracovalo při vyšetřování

Předseda PRO se pro ruský Sputnik nechal slyšet, že policie nezákonně odložila kauzu Vrbětice. Rovněž…

3 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google