Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Reklama na mlýny Kelč? Příspěvek je plný nepřesností

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Na Facebooku je hojně sdílen příspěvek Jany Kubínové, která údajně mluvila s majitelem mlýna Kelč a napsalo o tom příspěvek. To, zda někdo s někým hovořil samozřejmě ověřit nemůžeme. Pravdou ovšem je, že příspěvek vyznívá jako reklama na mouku ze mlýna a je plný nepřesností.

Například pasáž, kde se hovoří o tom, že v českých skladech je ještě nezpracované obilí z loňska a zemědělci se tedy bojí konkurence z Ukrajiny je pravda. Na stranu druhou však množství dovezeného obilí z Ukrajiny je minimální. Do EU se podle Ministerstva zemědělství dovezlo do ledna letošního roku 3,526 milionu tun pšenice, do ČR to bylo téměř 4000 tun. Mluvčí resortu Vojtěch Bílý uvedl, že v porovnání s celkovou domácí produkcí, která činí zhruba 4,8 milionu tun, je to zanedbatelné množství. Podle svazu zemědělcům v silech zůstává nejvíce pšenice, na skladech je nyní 1,6 milionu tun. Minulý rok v březnu to bylo milion tun.

Co se týká krmení zvířat ukrajinským obilím a rizika, že maso v obchodem bude plné pesticidů, v tomto případě se jedná jasně o poplašnou zprávu. Nalezené množství pesticidů v obilí z Ukrajiny bylo totiž lehce nad limitní, ale ne enormně. Jednalo se o 2,6 násobek povoleného množství a toto množství bylo povolenou na území EU ještě v roce 2019, kdy se normy na popud Evropské unie zpřísnily.

„Slovensko informovalo přes evropský Systém rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF), který varuje všechny státy před nebezpečnými potravinami, o nevyhovujícím vzorku pšenice z Ukrajiny, který byl odebrán u provozovatele Mlýn Kolárovo a. s. Vzorek obsahoval zvýšené množství chlorpyrifosu – zjištěné množství 0,026 mg/kg (povolený limit 0,01 mg/kg). Z nevyhovující šarže pšenice byly vyrobeny 2 šarže pšeničné mouky, které byly distribuovány na Slovensko a částečně do Maďarska,“ píše Ministerstvo zemědělství ČR. Obava, že by kvůli takovému množství bylo otrávené i maso je zcela nesmyslná.

Absolutně mimo je pak zmínka o hmyzu v mouce. Toto téma samozřejmě s uvedenou věcí nijak nesouvisí. To se samozřejmě netýká běžné mouky a běžného pečiva. Výrobky, ve kterých se bude nacházet mouka z hmyzu budou jasně označeny.

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.

Recent Posts

Kastoreum se používá v jídlech minimálně, jako náhražka se požívá vanilin

Na sociálních sítích se šíří příspěvek, který informuje o náhražce vanilky, maliny či jahody v jídlech.…

13 hodin ago

Opět se šíří vylhaný citát Jiřího Stracha

Na Facebooku se opět začíná šířit vymyšlený citát z loňska. „Je neuvěřitelné, jak se Američanům ve…

20 hodin ago

Přepisování historie? Falzifikát a pravda

Na sociálních sítích se šíří údajný citát mluvčí Bílého domu, že „USA a Ukrajina bojovaly…

2 dny ago

Česko patří mezi země nejvíce napadané ruskými hybridními aktivitami

Podle prohlášení NATO Česká republika patří mezi 7 zemí, kde jdou nejlépe zpozorovat ruské hybridní…

3 dny ago

Ukrajinská „vlajka“ na Národním muzeu stále je

Je neuvěřitelné, ale prokremelským aktivistům leží stále v žaludku, že na Národním muzeu je vyvěšen ukrajinský…

3 dny ago

Současné Rusko se chová podobně jako nacistické Německo

Písemné dohody jsou jen cár papíru. Tak by šel zhodnotit postoj nacistického Německa před druhou…

4 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google