Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Poslední zoufalé pokusy znevěrohodnit volby

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Jako pokus zoufalosti lze hodnotit výstupy některých lidí, kteří upozorňují na chybu grafiky české televize, která špatně opsala součet hlasů při sečtení 99,99 % okrsků. Česká televize nechtíc Petru Pavlovi odečetla 110 hlasů. Například známý dezinformátor Pavel Zítko také upozorňuje, že v ten moment mu byla na grafice přičtena setina procenta.

Faktem je, že grafika České televize samozřejmě není rozhodující při sčítání voleb. Důležitá jsou data Českého statistického úřadu na webu volby.cz. Z nich je zřejmé, že k žádnému odečítání hlasů a přičítání procent nedošlo. Zároveň i z webu ČSÚ je zřejmé, že dosud součet procent obou kandidátů dělá 99,99 %, nikoliv 100 %. Jde tedy o jasnou chybu v zaokrouhlování, když web neumí správně zaokrouhlovat.

Státní volební komise formálně schválila výsledky prezidentských voleb. O stížnostech bude nyní rozhodovat soud. Soud očekává, že stížností bude letos více než před pěti lety. Již před počátkem lhůty dostal 500 podnětů, které však odmítal pro předčasnost. I tato podání se často podobala, plyne z jednotlivých usnesení na úřední desce. Před pěti lety soud řešil zhruba 70 podnětů a nevyhověl žádnému. Sériová podání byla a jsou patrně koordinovaná z jednoho či více zdrojů prostřednictvím sociálních sítí. Pisatelé žádali například odklad voleb, domáhali se registrace všech uchazečů o Hrad. Někteří chtěli náhradu škody, protože si prý vsadili na vítězství Pavla Zítka, jehož vnitro nepustilo do voleb, protože neshromáždil dost podpisů občanů. „Na zjevně sériová podání reagujeme stejně sériovými rozhodnutími,“ řekl k předčasným stížnostem předseda volebního senátu Tomáš Langášek.

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.

Recent Posts

Přepisování historie? Falzifikát a pravda

Na sociálních sítích se šíří údajný citát mluvčí Bílého domu, že „USA a Ukrajina bojovaly…

2 hodiny ago

Česko patří mezi země nejvíce napadané ruskými hybridními aktivitami

Podle prohlášení NATO Česká republika patří mezi 7 zemí, kde jdou nejlépe zpozorovat ruské hybridní…

1 dnem ago

Ukrajinská „vlajka“ na Národním muzeu stále je

Je neuvěřitelné, ale prokremelským aktivistům leží stále v žaludku, že na Národním muzeu je vyvěšen ukrajinský…

1 dnem ago

Současné Rusko se chová podobně jako nacistické Německo

Písemné dohody jsou jen cár papíru. Tak by šel zhodnotit postoj nacistického Německa před druhou…

2 dny ago

Statistiky dokazují, že očkování úmrtnost nezvýšilo

Na sociálních sítích se stále dočteme o údajných „turborakovinách“ nebo o epidemii náhlých úmrtí mezi…

2 dny ago

Je diskuze o ploché zemi na veřejnoprávních médiích výrazem svobody nebo naprosté absurdity?

Na příkladu toho, co na Slovensku Ficova vláda předvádí, jaké lidi dokáže obsazovat do vysokých…

3 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google