Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Categories: Monitoring

O ruském zasahování do voleb, o úniku dat i o GDPR. O tom všem mluvil Mark Zuckerberg před americkým parlamentem

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg 10. a 11. dubna poprvé předstoupil před americký Kongres. Před senátory a poslanci musel vysvětlovat kauzu Cambridge Analytica, která odhalila zneužití osobních dat přes 87 milionů uživatelů Facebooku. Zuckerberg také vypovídal o ruském zasahování do amerických prezidentských voleb.

„Pokud Facebook a ostatní online společnosti nenapraví nebo nebudou schopny napravit tyto zásahy do soukromí, tak to uděláme my,“ začal zostra demokratický senátor Bill Nelson.

Zuckerberg se během několikahodinové zpovědi před Kongresem vícekrát omluvil a přiznal, že je to jeho vina. „Byla to moje chyba, já se za ni omlouvám. Vytvořil jsem Facebook, spustil ho a jsem zodpovědný za to co se na něm děje,“ zpytoval své svědomí.

Zuckerberg argumentoval, že velkým problémem bylo fungování aplikací společnosti Cambridge Analytica, kterou si stáhlo přes 300 tisíc uživatelů. Tito lidé souhlasili se sdílením některých svých osobních údajů, a to za pouhých 5 dolarů. Průšvih začal v moment, kdy tato aplikace získat nejen data od samotných uživatelů, ale i od jejich přátel. Díky tomu získala společnost Cambridge Analytica osobní údaje dalších desítek milionů lidí. Již v roce 2014 se Facebook pokoušel poprvé zasáhnout proti takovému zneužívání dat. Aplikace již nadále neměly přístup k údajům o přátelích uživatelů, pokud to sami uživatelé nepovolili. To je to známé upozornění, při instalaci aplikace, k jakým údajům bude mít v případě instalace přístup.

Majitel Facebooku v Kongresu představil řadu opatření, která mají zamezit podobnému zneužívání informací v budoucnu. Pokud například nebudete používat určitou aplikaci déle než tři měsíce, data poskytnutá vývojářům budou vymazána. Rovněž bude omezen rozsah dat zpřístupněných pro vývojáře. Nově budou mít přístup pouze k vaší timeline, profilové fotce a k e-mailu.

V plánu je i prověření dalších aplikací, které mohly podobně jako Cambridge Analytica, ještě před rokem 2014 získat a zneužívat osobní údaje nic netušících lidí. Pokud se toto podezření potvrdí, aplikace budou zablokovány a všichni poškození majitelé účtů budou vyrozuměni. Uživatelům Facebooku se také v jejich profilu začne přehledněji zobrazovat seznam aplikací, kterým už povolili přístup k osobním údajům. Následně budou mít prý možnost tato povolení zrušit.

Zakladatel společnosti Facebook také vypovídal i o ruském zasahování do amerických prezidentských voleb. Prohlásil, že jeho společnost je v neustálém boji s ruskými operátory, kteří se snaží sociální síť zneužít. „Je to jako závod ve zbrojení. Oni se neustále zlepšují a vymýšlejí nové věci,“ řekl o ruském vlivu. „Není pochyb o tom, že jsme měli ruské vměšování do voleb zachytit dříve. Nyní tvrdě pracujeme na tom, abychom měli jistotu, že se to už nezopakuje,“ dodal Zuckerberg.

Facebook se prý s tímto problémem pokouší bojovat už delší dobu. Před francouzskými prezidentskými volbami se mu například podařilo odhalit a odstavit až 30 tisíc falešných profilů a stránek. Jen minulý týden se Facebooku podařilo zrušit dalších 270 stránek a účtů řízených notoricky známou petrohradskou Internetovou výzkumnou agenturou (IRA). V loňských volbách do Senátu ve státě Alabama zas pomocí umělé inteligence dokázali administrátoři odhalit a vymazat makedonské falešné účty, které šířili falešné zprávy.

Značné investice chce Facebooku směřovat i do bezpečnosti. Koncem tohoto roku, má na bezpečnosti pracovat 20 tisíc pracovníků, zatímco dnes jich je jen 15 tisíc. Změnou projdou i reklamy. Odteď každý inzerent, který bude chtít zveřejňovat politické reklamy, bude potřebovat povolení. Na jeho získání bude nezbytné odhalení polohy a identity inzerentů. I od lidí, kteří spravují velké stránky bude prý Facebook vyžadovat verifikace. Cílem má být, že zablokuje správu stránek falešným účtům a tedy i zmírní šíření dezinformací.

Demokratický kongresman Frank Pallone položil Zuckerbergovi otázku, zda by Facebook souhlasil se změnou svých standardních nastavení, tak aby došlo k minimalizaci sběru a využívání uživatelských dat. Zuckerberg odpověděl, že to je „komplexní problém, který si zaslouží víc než jen odpověď jedním slovem“.  Na otázku o možnosti vzniku agentury, která bude hlídat ochranu digitálního uživatele odvětil Zuckerberg, že tento nápad si „musí být zvážen z obou stran, protože by velmi záleželo na detailech“.

Zuckerberg také uznal, že Facebook se při nastaveních osobní kontroly může inspirovat novým evropským zákonem o ochraně dat, který schválila Evropská unie s účinností od 25. května 2018. Evropští experti však tvrdí, že současné praktiky Facebooku nevyhovují požadavkům tohoto zákona. Podle nich by Facebook musel změnit spoustu reklamních a osobních nastavení tak, aby byl vyžadován osobní souhlas uživatele k jejich aktivaci a užívání.

Tento článek vyšel původně na slovenské webu Antipropaganda.sk zde a zde.

Napsal: Matej Spišák
Přeložil a doplnil: Jan Cemper

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.

Recent Posts

Manipulace Davida Martinka ohledně smlouvy DCA

David Martinek je režisér a producent, nezávislý komentátor a publicista. Natáčí předně televizní dokumenty, publicistiku,…

14 hodin ago

Česká pošta mění uniformy, prokremelští aktivisté to okamžitě spojují s Ukrajinou

Zdá se, že ukrajinizací Česka trpěli už komunisté. I za komunismu totiž pošta, která nesla…

1 dnem ago

Ukrajinští neonacisté Rédové vadí, slovenští ne

Petra Rédová je jednou z aktivistek, které rády poukazují na údajný neonacismus na Ukrajině. Nedávno…

2 dny ago

Opět se šíří lež, že bude rušen svátek 8. května

Jakýsi pamflet z e-mailu je pro některé dostatečným důkazem, že vláda se údajně rozhodla zrušit…

2 dny ago

Za co všechno může být souzen Pavel Zítko?

Asi všichni zaznamenali zprávu, že dezinformátora Pavla Zítka hledá policie. Podle dostupných informací o zadržení…

3 dny ago

Polský generál Adam Marczak byl prý zabit na Ukrajině. Nic takového se nastalo

I v českém prostředí je šířena zpráva, že Rusko zabilo několik vysoce postavených důstojníků NATO na…

3 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google