Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Netolický nehovořil o zneužívání dávek Ukrajinci, ale malou skupinou Romů

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Sociální sítí Facebook se šíří sestříhané video, z pořadu CNN Prima News, ve kterém hovořil i pardubický hejtman Martin Netolický i o zneužívání humanitární pomoci. Z videa se může zdát, že hejtman hovoří o tom, že lidé z Ukrajiny ve velkém zneužívají humanitární pomoci a jimi navázaných sociálních dávek.

Ve skutečnosti však mluvil o jednom konkrétním případu, kdy skupina Romů ze Zakarpatí měla dvojí občanství. Maďarské a Ukrajinské. A na základě ukrajinského pasu žádali o pomoc. Takoví Romové s maďarským občanstvím by měli nejprve směřovat přímo do Maďarska a využít tamní sociální systém, který by k nim měl přistupovat jako k vlastním občanům.

Na stranu druhou není dobré jen tvrdit, že Romové zneužívají sociální dávky bez kontextu. Kde se vzali lidé s dvojím pasem? „Maďarsko od počátku roku 2011 umožnilo získat občanství všem, kteří doloží přímé maďarské předky a alespoň základní znalost maďarštiny. Do roku 2017 Maďarsko takových pasů rozdalo milion. Občanství získali většinou obyvatelé zemí sousedících s Maďarskem, tedy obyvatelé Slovenska, Srbska, Rumunska či Ukrajiny. Důvody proč premiér Viktor Orbán tyto pasy rozdával jsou jednoduché. Jde o získání nových voličů. Pasy na Ukrajině se rozdávaly především ve městě Berehove (Beregszász), které Maďaři ze Zakarpatské oblasti považují za své centrum. V regionu žije zhruba 150 tisíc Maďarů. Jejich předáci si tam stěžují na jazykovou a kulturní diskriminaci ze strany ukrajinských úřadů a olej do ohně přiléval samozřejmě i Viktor Orbán. Kolik maďarských pasů se na Ukrajině rozdalo není jasné, ale počty jdou zřejmě do desetitisíců. A mezi těmi, kteří maďarské pasy získali jsou i Romové,“ píše web Romea.cz.

„Je to víceméně důsledek Viktora Orbána a jeho agresivní politiky velkého Maďarska. Občanům okolních zemí nabízel maďarské občanství, aby tím posiloval národní řevnění,“ potvrzuje Daniel Hůle z Člověka v tísni.

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.

Recent Posts

Dohoda neobsahuje žádné vyslání vojáků ani vyhlášení stavu ohrožení

Česko domlouvá s Ukrajinou podobu bilaterální dohody o bezpečnostní spolupráci. Podobnou smlouvu už má, nebo…

15 hodin ago

Za smrt lidí na Majdanu mohou jednotky Berkut

Proruští aktivisté tvrdí, že ukrajinské síly údajně páchaly na východě Ukrajiny v letech 2014-2022 nejrůznější…

21 hodin ago

Neexistuje důkaz, že dědeček Petra Fialy František Bärtl se podílel na „Akci T4“

Premiér Petr Fiala je trnem v oku mnoha lidem. Kromě toho, že se šíří výmysly…

2 dny ago

Ne, ani tisíckrát opakované sdílení smyšleného citátu Trumpa z něj neudělá skutečný citát

Na Facebooku se momentálně opět šíří údajný citát, ve kterém Trump vyzdvihuje sílu Ruska. Například…

2 dny ago

Manipulace Davida Martinka ohledně smlouvy DCA

David Martinek je režisér a producent, nezávislý komentátor a publicista. Natáčí předně televizní dokumenty, publicistiku,…

3 dny ago

Česká pošta mění uniformy, prokremelští aktivisté to okamžitě spojují s Ukrajinou

Zdá se, že ukrajinizací Česka trpěli už komunisté. I za komunismu totiž pošta, která nesla…

3 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google