Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Categories: Monitoring

KOMENTÁŘ: Když protiimigrační fanatismus hraničí s terorismem

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Médii nedávno prolétla zpráva, že Krajský soud v Praze začal řešit případ jedenasedmdesátiletého důchodce z Bakova nad Jizerou, který je obžalován z terorismu. Obžalovaný Jaromír Balda podle výsledků policejního vyšetřování v létě 2017 ve dvou případech pokácel stromy na železniční trať, do kterých pak narazily vlaky. Jen náhodou se při těchto nehodách nikomu nic nestalo.

Myslím si, že k tématu bylo napsáno dost. Dovolím si ovšem citovat kolegu Petra Nutila, zakladatele to našeho webu, s jehož názorem zcela souhlasím. „Důchodce v roce 2017 ve dvou případech pokácel stromy na železniční trať, do kterých pak narazily vlaky. Chtěl vyburcovat veřejnost proti uprchlíkům, kteří jsou podle něho nebezpeční. Když ale u nás nespáchali žádný teroristický útok sami, udělal to on a chtěl to na uprchlíky svést. A teď nejde o to posmívat se ex post člověku, který uvěřil demagogům a dezinformační masáži o invazi uprchlíků.  Jde o to, co s člověkem může udělat záměna reality mediálních bublin za svět samotný. Lidé totiž jednají na základě toho, jací se domnívají, že jsou, a na základě své vlastní představy o tom, jaký je svět. A jejich subjektivní interpretace situací se může promítnout do reálného života a stát se pro ně samotné skutečnými. Se všemi – i sebevíc tragickými následky.  Můžeme se povýšeně posmívat těm, kdo skáčou hoaxům na lep.  Ale jde o tohle.  Když dovolíme, aby se diskurz nenávisti a strachu stal obecně přijímaným a akceptovaným, pak se nemůžeme divit tomu, že lidé se podle toho začnou chovat. V určitém okamžiku jednoduše přestane být skutečný stav věcí relevantním faktorem. A tenhle případ je jen ochutnávkou toho, co se z lidí může stát,“ napsal Petr Nutil.

Při čtení zprávy o obžalobě Jaromíra Baldy jsem si ovšem vzpomněl, že tyto útoky na vlaky byly sice prvními, při kterých byl ohrožen život, ale zdaleka ovšem nebyly prvními podobného ražení. V dubnu 2016 již odhalení výtržníci posprejovali na pěti místech v centru Prahy kavárny a obchody nacistickými hesly. Poničenou fasádu či výlohy měla například kavárna Mamacoffee, Café V lese nebo restaurace La Bibiche. Posprejovaný byl i obchod Správná podprsenka a tetovací studio Inkdividual. Všechny tyto podniky se hlásí k iniciativě HateFree a nacházejí se na Vinohradech, Vršovicích či Žižkově. A vzpomněl jsem si také na „kejhání“ (podle rčení „potrefená husa se vždy ozve“) našich dezinformačních webů, že se jednalo o útok „pod falešnou vlajkou“ a „kavárníci“ si místa posprejovali sami, aby vzbudili lítost. V tomto duchu psaly o útocích například Parlamentní listy, Protiproud nebo Vlastenecké noviny.

Výsledek? Za útok ve skutečnosti opravdu stáli neonacisté. „Pěti lidem, kteří čelí obžalobě z loňského posprejování pražských HateFree kaváren a obchodů, uložil soud podmíněné tresty vězení od dvou do devíti měsíců a povinnost uhradit v rámci jejich možností část škody. Dvěma obžalovaným navíc mají propadnout telefony, jimiž sprejování natáčeli. Soud uznal čtyři z pěti obžalovaných vinnými nejen z poškození cizí věci, ale také z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Na jednotlivé provozovny totiž údajně namalovali neonacistické symboly. Podle soudkyně si tak obvinění počínali: „z důvodu zapojení podniků do projektu HateFree Culture, který je spojován s osobami vyznávajícími levicové politické názory, a dali tak najevo, že podnik považují za spojený s osobami levicově smýšlejícími, které se svými postoji a názory vymezují proti pravicovým extremistům,“ psal Idnes v květnu roku 2017.  Zkrátka, žádná “falešná vlajka”. Je to tedy typický příklad toho, že těmto webům se zkrátka nedá věřit. Ukazuje to i na druhou věc. A to kam až může zajít fanatismus a že fanatismus je škodlivý ať je fanatikem kdokoliv.

Vážení čtenáři, náš web je stále financován především z příspěvků drobných dárců. Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.

Recent Posts

Ne, Ukrajinka nevyhrála mistrovství světa v sexu

Prokremelští aktivisté se snaží vytvořit obraz Ukrajiny jako dekadentní země bez morálních zábran. V tomto…

20 hodin ago

Litevský chlapec jako oběť české munice? Trikolora se za nesmysl neomluvila

Jak už jsme psali, sociální sítě v Česku zaplavila fotografie posmutnělé chlapecké tváře provázené popiskem:…

2 dny ago

Za socialismu prý bylo všechno lepší. I popelnice

Starší generace často nejen na sociálních sítích vzpomíná, co prý vše bylo za komunismu lepší.…

2 dny ago

Rajchl dává za příklad Rumunsko, to se však euro chystá přijmout

Předseda PRO Jindřich Rajchl se netají, že je odpůrcem toho, aby Česká republika přijala měnu…

3 dny ago

Rusko vydává nejméně 1,5 miliardy USD na šíření falešných zpráv a dezinformací, varují zpravodajci a experti

„Rusko vydává nejméně 1,5 miliardy USD na šíření falešných zpráv a dezinformací o Ukrajině, volbách,…

4 dny ago

Kam se vydalo Slovensko? Kandidát na ředitele slovenské televize se ptal, zda existují důkazy, zda je země kulatá

Na Slovensku se dějí věci. Blízký spolupracovník slovenské ministryně kultury Martiny Šimkovičové Lukáš Machala dal…

5 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google