Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Categories: HistorieHoaxPolitika

Jak teplo bylo za Karla IV.? Tak, jak si myslí politik ODS nikoliv

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

„Za Karla Čtvrtého bylo ještě tepleji než dnes, proto se sázely vinice,“ tvrdí politik ODS Martin Cibulka. Pan Cibulka se mýlí.

Mýlí se v obou tvrzeních, která předkládá návštěvníkům svého Facebooku. Začněme otázkou klimatu v době života Karla Čtvrtého (1316–1378). Stačí zalistovat třeba vynikajícím dílem Briana Fagana, v němž na straně 77 lze najít odstavce věnované přímo sledovanému období. Právě ve čtrnáctém století procházela Evropa obdobím, kdy se teploty výrazně snížily.

Za přesný počátek malé doby ledové, která přinesla snížení průměrné roční teploty o 0,4 až jeden stupeň Celsia, lze považovat sérii tuhých zim z let 1315 až 1322, přičemž během lucemburské éry přišel bod nejnižších teplot na přelomu čtrnáctého a patnáctého století.

Co se týče dopadů malé doby ledové během života a vlády Karla Čtvrtého, šlo o řetězené malé úrody, vymírání hospodářských zvířat a následné hladomory násobené ještě opakovanými pandemiemi bubonického moru. Celkově Evropa během čtrnáctého století přišla o třetinu až polovinu obyvatelstva. Populačně se kontinent na úroveň z poloviny třináctého století dostal až za tři sta let.

Tak či tak, deset různých na sobě nezávislých studií ukazuje, že za posledních dva tisíce let bylo právě období života Karla Čtvrtého jedním ze tří nejstudenějších.

Co se zakládání vinic za vlády Karla Čtvrtého týče, pan Cibulka se nachází v zajetí ahistorických představ založených na básnické licenci Jaroslava Vrchlického. Vinařství mělo v českých zemích od devátého století silnou tradici, která se opírala o dnes nám již těžko srozumitelné náboženské a symbolické konsekvence.

Karel Čtvrtý do Čech rozhodně pěstování vinné révy nepřinesl. Roku 1358 ale vydal právní rámec pro vinařství, v němž vycházel z nedochované předlohy svého děda Václava Druhého (1271–1305) a moravského vinařského kodexu, který vznikl v kanceláři markrabětě Jana Jindřicha.

Důvodem, proč Karel podporoval, či dokonce nařizoval zakládání vinic, bylo především vědomí, že vinařství bylo vydatným zdrojem příjmů pro královskou pokladnici. A to bylo něco, co se chronicky zadluženému panovníkovi hodilo.

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Ondřej Fér

Žurnalista, autor literatury faktu, publisher Manipulátoři.cz.

Recent Posts

Rajchl dává za příklad Rumunsko, to se však euro chystá přijmout

Předseda PRO Jindřich Rajchl se netají, že je odpůrcem toho, aby Česká republika přijala měnu…

17 hodin ago

Rusko vydává nejméně 1,5 miliardy USD na šíření falešných zpráv a dezinformací, varují zpravodajci a experti

„Rusko vydává nejméně 1,5 miliardy USD na šíření falešných zpráv a dezinformací o Ukrajině, volbách,…

2 dny ago

Kam se vydalo Slovensko? Kandidát na ředitele slovenské televize se ptal, zda existují důkazy, zda je země kulatá

Na Slovensku se dějí věci. Blízký spolupracovník slovenské ministryně kultury Martiny Šimkovičové Lukáš Machala dal…

2 dny ago

J. K. Rowlingová nekoupila žádný byt v Moskvě

I v českém prostředí se šíří zpráva, že známá spisovatelka J. K. Rowlingová koupila byt v Moskvě.…

3 dny ago

„Osvobodili nás Rusové, obsadili Ukrajinci.“ Demagogie se stále šíří internetem

Příznivci Kremlu je stále šířena dezinterpretace historických událostí. Asi nejhloupějším lze nazvat argument, že v roce…

4 dny ago

Dohoda neobsahuje žádné vyslání vojáků ani vyhlášení stavu ohrožení

Česko domlouvá s Ukrajinou podobu bilaterální dohody o bezpečnostní spolupráci. Podobnou smlouvu už má, nebo…

4 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google