Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Categories: Monitoring

Hoaxy mohou zabíjet jako smrtelné viry, tvrdí nejnovější studie

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Po objevení se koronaviru se internetem začalo šířit množství dezinformací. Nejnovější studie britské University of East Anglia poukazuje na to, že fake news mohou reálně zabíjet.

Ve svém nejnovějším výzkumu se skupina vědců zabývala vlivem dezinformací na šíření virů ve světě. Na příkladu chřipky, varioly a infekcí způsobených noroviry vědci simulovali hypotetickou epidemii ve světě a zkoumali vliv dezinformací na šíření nákazy. Jejich model zkoumal reálné chování lidí, inkubační dobu virů, rychlost šíření a dobu léčení v kombinaci s rychlostí a frekvencí příspěvků na sociálních sítích. To vše v reálném čase. Výsledky studie se dají aplikovat i na současnou epidemii koronaviru COVID-19.

Dalšími proměnnými bylo i to, jak lidé reagují v tzv. „informačních bublinách“ sociálních sítí či to, jak je nízká důvěra ve vládní autority spojená s tendencí šíření konspiračních teorií.

Stará pravda potvrzena – nepravdy se šíří rychleji než fakta

Vědci zjistili, že mezi uživateli je mnohem vyšší pravděpodobnost sdílení špatných doporučení než informací z ověřených zdrojů. Výzkum zjistil, že pokud se sníží množství šířených a viděných hoaxů o deset procent, tak se zároveň výrazně zpomalí šíření viru.

Omezení dosahu dezinformací o dvacet procent populace má stejně pozitivní dopad. V praxi to tedy znamená, že čím méně dezinformací bude cirkulovat na internetu, tím více lidských životů se podaří zachránit. „Dezinformace způsobují to, že se špatné rady šíří velmi rychle – a to mění lidské chování na tendence k většímu riskování,“ konstatoval pro agenturu Reuters vedoucí výzkumu Paul Hunter.

Jako příklad uvádějí vědci antivaxerská hnutí na celém světě. Ta přispěla k zvýšenému výskytu spalniček ve světě – ať už v USA nebo i na ostrově Samoa, kde byla vyhlášena mimořádná situace a zemřelo na ni několik desítek dětí. Dalším důsledkem bylo například i neodborné a nebezpečné pohřbívání mrtvých v Africe, kteří podlehli ebole. I za to mohly dezinformace.

Dvě strategie odporu

Studie testovala dvě hlavní strategie v boji proti fake news. Snížení množství dezinformací na sociálních sítích a edukaci populace k jejich rozeznávání – tzv. imunizaci vůči výmyslům.

Obě byly úspěšné. Vědci však upozorňují, že výsledky nemusí stoprocentně reflektovat realitu. K tomu by bylo nutné vést výzkum ve skutečném případě epidemie.

O viru si vymýšlí už i Rusko

Konspirační teorie o původu koronaviru neustávají (o některých jsme již psali zde zde ). Rusko se už několikrát vyjádřilo, že současná epidemie pochází z amerických laboratoří. Často je tedy koronavirus označován za biologickou zbraň z USA, nebo dokonce způsob, jakým se mají farmaceutické společnosti obohatit.

Není to však poprvé, co Rusko obviňuje USA z výroby biologických zbraní. Už v minulosti se objevila dezinformace o tom, že virus HIV byl také vyvinut v amerických laboratořích. Fake news týkající se zdravotnictví ale nabírají nadále na popularitě, a v boji proti nim pomáhají i sociální sítě – jako například Facebook, o čemž si můžete přečíst zde .

Článek vyšel původně na webu Antipropaganda.sk

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Antipropaganda.sk

Recent Posts

Manipulace Davida Martinka ohledně smlouvy DCA

David Martinek je režisér a producent, nezávislý komentátor a publicista. Natáčí předně televizní dokumenty, publicistiku,…

14 hodin ago

Česká pošta mění uniformy, prokremelští aktivisté to okamžitě spojují s Ukrajinou

Zdá se, že ukrajinizací Česka trpěli už komunisté. I za komunismu totiž pošta, která nesla…

1 dnem ago

Ukrajinští neonacisté Rédové vadí, slovenští ne

Petra Rédová je jednou z aktivistek, které rády poukazují na údajný neonacismus na Ukrajině. Nedávno…

2 dny ago

Opět se šíří lež, že bude rušen svátek 8. května

Jakýsi pamflet z e-mailu je pro některé dostatečným důkazem, že vláda se údajně rozhodla zrušit…

2 dny ago

Za co všechno může být souzen Pavel Zítko?

Asi všichni zaznamenali zprávu, že dezinformátora Pavla Zítka hledá policie. Podle dostupných informací o zadržení…

3 dny ago

Polský generál Adam Marczak byl prý zabit na Ukrajině. Nic takového se nastalo

I v českém prostředí je šířena zpráva, že Rusko zabilo několik vysoce postavených důstojníků NATO na…

3 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google