Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Categories: Hoax

HOAX: Dnes ráno centrum Berlína. Musíte pustit zvuk… (Muslimská/islámská náboženská hudba)

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Na sociální síti Facebook se momentálně opět šíří video ze 17. listopadu 2018, na kterém je zachycena momentka z Berlína, pravděpodobně z hotelu poblíž Brandenburské (Braniborské) brány. René Janek se podvrhem snaží dokázat, že v centru Berlína jsou muslimové svoláváni k modlitbě náboženskými zpěvy, jak je to typické v muslimských zemích. René Janek ještě zmiňuje datum 17. listopadu. Video má přes 7 tisíc sdílení.

Protože se nám video příliš nezdálo a daná osoba na sociální síti Facebook neustále šíří nenávistná videa na téma islámu a uprchlíků, poprosil náš web o krátký rozbor tři studenty závěrečného ročníku oboru Akustika na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze. Všichni se nezávisle na sobě shodují, že se jedná o podvrh.

„Pokud by zvuk vycházel z venku, musela by tam být nějaká zpětná vazba. Laicky řečeno, tak hlasitý zvuk by se musel odrážet od domů a vytvářet ozvěnu. Ani přes speciální program jsem tam žádnou ozvěnu nenašel,“ napsal nám Filip Vašek. „Když osoba otočí mobilní telefon na druhou stranu, je zřetelné, že zvuk je podstatně tišší. To by mohlo znamenat, že zvuk byl pouštěn někde od brány, zcela jistě z jednoho místa. Ale takto fyzika nefunguje. Pokud by byl pouštěn z jednoho místa, z jiných by se odrážel. Z tohoto důvodu mohu napsat se 100% jistotou, že zvuk byl pouštěn z nějakého reproduktoru poblíž mobilního telefonu,“ dodal Václav Petrásek. Podobně odpověděl i třetí student akustiky. Ten se zarazil i nad tím, že nikde venku nejsou vidět reproduktory, ze kterých by zvuk vycházel. Jednoduše řečeno. Autor videa nasimuloval nějakým digitálním procesorem dozvuk “hall” (buďto algoritmickým reverbem nebo convolution reverbem), ale už zapomněl na echo/ozvěnu, která na videu chybí.

René Janek také zdůrazňuje, že se jednalo o datum 17. listopadu. Tento den je Mezinárodním dnem studentstva, ale v Německu tento den není nijak speciálně významný.

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.

Recent Posts

Za smrt lidí na Majdanu mohou jednotky Berkut

Proruští aktivisté tvrdí, že ukrajinské síly údajně páchaly na východě Ukrajiny v letech 2014-2022 nejrůznější…

2 hodiny ago

Neexistuje důkaz, že dědeček Petra Fialy František Bärtl se podílel na „Akci T4“

Premiér Petr Fiala je trnem v oku mnoha lidem. Kromě toho, že se šíří výmysly…

20 hodin ago

Ne, ani tisíckrát opakované sdílení smyšleného citátu Trumpa z něj neudělá skutečný citát

Na Facebooku se momentálně opět šíří údajný citát, ve kterém Trump vyzdvihuje sílu Ruska. Například…

1 dnem ago

Manipulace Davida Martinka ohledně smlouvy DCA

David Martinek je režisér a producent, nezávislý komentátor a publicista. Natáčí předně televizní dokumenty, publicistiku,…

2 dny ago

Česká pošta mění uniformy, prokremelští aktivisté to okamžitě spojují s Ukrajinou

Zdá se, že ukrajinizací Česka trpěli už komunisté. I za komunismu totiž pošta, která nesla…

3 dny ago

Ukrajinští neonacisté Rédové vadí, slovenští ne

Petra Rédová je jednou z aktivistek, které rády poukazují na údajný neonacismus na Ukrajině. Nedávno…

3 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google