Organizace Amnesty International (dále AI) vydala zprávu o stavu lidských práv ve světě za rok 2017. „V celosvětovém měřítku se situace ohledně lidských práv dál zhoršovala, zabíjení, mučení a násilné odsuny jsou realitou v mnoha zemích. Pozitivní však je, že za svá práva demonstruje více lidí než kdykoliv předtím. Autoři zprávy upozorňují zejména na diskriminaci menšin, která je na denním pořádku v řadě zemí a za niž je odpovědna také nenávistná rétorika předních politiků.

Nejzávažnějším a nejrozsáhlejším případem tohoto druhu je násilí páchané na etnické skupině Rohingů v Myanmaru. Represe, etnické čistky a vojenské akce odtud od léta 2017 vyhnaly do sousedních zemí na 700 000 lidí. V Egyptě zůstávají útoky na křesťanské komunity bez potrestání. Za loňský rok tam bylo zabito několik set koptských Křesťanů. “Šíření nenávisti a strachu proti skupinám lidí vede pouze jedním jediným směrem. Když k tomu podněcují nebo nad tím přivírají oči šéfové států, mívá to strašný a smrtelný konec,” uvedl generální tajemník AI Salil Shetty při prezentaci zprávy ve Washingtonu.

Zpráva dále kritizuje porušování zásad právního státu a svobody slova v Rusku i postup turecké vlády vůči Kurdům. V Turecku je navíc vězněno přes 100 novinářů, zatčeno bylo, vůbec poprvé, i několik vysoce postavených zástupců Amnesty International,“ píše se v souhrnu.

Zpráva také kritizuje v určitých masážích Českou republiku. Především upozorňuje na segregaci romské minority, která je diskriminována při vzdělávání, nedostatečnou úpravu práva na bydlení nebo to, že ČR stále vyváží zbraně do zemí, kde existuje značné riziko, že tyto zbraně mohou být použity k páchání nebo umožnění závažného porušování lidských práv. „V květnu na brněnském zbrojařském veletrhu prezident republiky uvedl, že český zbrojní průmysl potřebuje “vyvážet globálně.” Popřel tím tak fakt, že země má odpovědnost zabránit zpětnému vývozu jejího materiálu do zemí, které “nejsou bezpečné,” všimla si Amnesty International.

Ani zpráva Amnesty se však nevyhnula nepřesnostem. Největší manipulaci o ní publikoval zřejmě Matyáš Zrno v článku „Svět podle Amnesty“ na serveru Forum24 a na stránkách Občanského institutu, jehož je členem. Zrno se ve svém článku snaží čtenáře přesvědčit, že hlavním problémem podle AI jsou práva žen v Polsku nebo problematika LGBTI práv. „Myslíte, že ženská práva jsou problém třeba v Íránu? Kdepak, k závratnému (!) zhoršování stavu ženských práv přece došlo v USA a Polsku. Co se týká práv komunity, zvané kdysi homosexuální, pak GLBT, potom LGBT a dnes LGBTI, tak tam je pohromadě (opět) Polsko a Čečensko (to Čečensko, kde homosexuály mučí a střílí),“ píše v manipulaci Zrno.

Ve skutečnosti však zpráva AI řeší lidská práva komplexně a nevyzdvihuje jeden problém nad druhý. Obrázek z protestů žen v USA je jen ilustrační a v samotné zprávě jí není věnováno více prostoru, než jiným tématům.

Zrno se také plete, že AI se nevěnuje LGBT právům v Čečensku. „V dubnu se objevily zprávy, že čečenské orgány tajně a svévolně zadržovaly, mučily a zabíjely homosexuály. V reakci na mezinárodní protest tvrdily úřady, že homosexuální muži v Čečensku neexistují. Federální orgány Ruska nedokázaly situaci nevyštřily,“ píše se ve zprávě na straně 53. AI se věnuje v této problematice i Ázerbájdžánu. AI se naopak Polsku v této části zprávy vůbec nevěnuje.

Člen Občanského institutu také tvrdí, že: „a v neuvěřitelném ptydepe výkonu se jim (myšleno AI) podařilo spojit Trumpovo rozhodnutí nepovolit vstup do Států občanům sedmi zemí spolu s tématem genocidy Rohingů v Barmě.“ I zde se však plete. V žádné části textu není Trampův „muslim ban“ dán do souvislosti s Rohingy“. Autor cituje text ze strany 13, ale vymýšlí si slova, která v textu nejsou. Dále pak text o krajních dopadech a armádě masakrující Rohingy je v úplně jine souvislosti, bez zmínky o Trumpovi a navíc se nachází na straně 12 o mnoho odstavců dříve. Zrno se také plete, když tvrdí, že „Není pak divu, že jsou v jedné větě jako prezidenti, kteří „podrývají práva milionů“, uvedeni nezbytný Donald Trump spolu s Putinem, filipínským prezidentem Dutertem (to je ten, co nechává střílet bez soudu tisíce lidí), Venezuelcem Madurou“. Ve skutečnosti v celém textu není v jedné větě zmíněn Trump, Putin a Duterte. Maduro je v textu zmíněn jen jednou, a to v hlavičce Venezuely.

Naposledy se účelové manipulace Zrno dopouští v třetí odstavci odspodu, kdy tvrdí, že Donald Trump jmenoval do úřadu více žen, než kterýkoliv jeho předchůdce. Tuto známou Trupovu manipulaci vyvrací článek v NYTimes.

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.