Na internetu najdeme spoustu nesmyslů, které vás mohou snadno připravit o peníze, důvěryhodnost a zdravý rozum. Najdeme ale i takové, které vám mohou vážně ublížit. Tohle je jeden z nich.

„Mnoho lidí si neuvědomuje, že tato jednoduchá, ale velmi silná bylinka dokáže odvrátit probíhající srdeční infarkt doslova během pár vteřin,“ dočteme se v článku Jak zastavit srdeční infarkt do jedné minuty, publikovaném na webu electropiknik.cz. Autorka „Helena“ v něm propaguje domácí výrobu takzvané „kajenské tinktury Dr. Schultze“, jež prý zaručeně zastaví probíhající infarkt.

electropiknik-1

Bájný Dr. Schultz, o kterém se v článku hovoří, totiž prý během své pětatřicetileté kariéry nikdy neztratil žádného pacienta kvůli srdečnímu infarktu, čemuž vděčí právě kajenskému pepři. Pacienty, u kterých propukl infarkt, léčil tak, že jim dal vypít sklenici čaje s kajenským pepřem. Údajně do jedné minuty se z něj dostali.

Článek dále uvádí, že „kajenský pepř je mocný stimulant, který zrychluje tlukot srdce a tím lépe rozvádí krev do celého těla. Má také hemostatický efekt, čili okamžitě zastavuje krvácení, čímž napomáhá zotavení se po infarktu.“

Ještě o něco dále se dočteme, že zázračná tinktura se má sestávat z práškového kajenského pepře, čerstvých chilli papriček a 50% alkoholu.

A nakonec nás údajný Dr. Schulz poučí o doporučeném dávkování: Pokud je pacient při vědomí, podejte mu 5 až 10 kapek tinktury. Dalších 5 až 10 kapek podejte opakovaně po 5 minutách. Celou proceduru opakujte až dokud se pacient nezotaví. Pokud není pacient při vědomí, dejte mu 1 až 3 kapky tinktury pod jazyk a zahajte oživování (masáž srdce a umělé dýchání). Opakujte 1 až 3 kapky pod jazyk po každých 5 minutách, až dokud se jeho stav nezlepší.

Že se vám to nezdá? To je dobře. Článek je totiž snůška nesmyslů.

Fakta o infarktu

Infarkt myokardu znamená náhlé přerušení krevního zásobování části srdce. Je to závažné akutní onemocnění, které přímo ohrožuje život. V akutní fázi může nastat kritické oslabení srdeční činnosti a pokud není krevní proud v postižené tepně obnoven do 2 hodin, dochází k nevratnému poškození postižené části srdce.

Tedy ještě jednou – Infarkt je nedokrvení srdce následkem ucpání cévy. Nemá to nic společného s krvácením a to poslední, co dusící se srdce potřebuje, je aby mu někdo “zrychloval tlukot”, řekl nám MUDr. Ondřej Franěk ze Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy.

Vyjádření doplňuje Tomáš Cikrt ze Zdravotnického deníku: „první pomoc spočívá kromě samozřejmého přivolání rychlé zdravotnické pomoci v klidu a případně požití látky, která rozpouští krevní sraženiny jako je aspirin. Čili se vloží nitrát pod jazyk, který cévy rozšíří. Podle mne jde onen pepř přesně opačným směrem – zatížil by srdce, které má být v klidu a ještě by snad měl působit proti krvácení, což je opak snahy krev ředit, když příčinou je sraženina. Podle mne to tedy může být nebezpečné.“

Musíme konstatovat, že podávání pepře anebo chilli při akutním infarktu je nesmyslné, kontraproduktivní a zdraví ohrožující.

Web electropiknik.cz ale není sám, kdo tuto nesmyslnou zprávu šíří, přebírá ji i řada dalších webů:

Smutným příkladem je léčitel ze Vsetína Jan Vaš, tedy člověk, u něhož by bychom alespoň základy zdravotního rozhledu očekávali. Na toto téma publikoval článek Chilli a infarkt, tedy okopíroval jej.

- Jan Vaš LéčitelChilli a infarkt

a dále:

Jak už to tak bývá, weby sdílejí zprávu bez ohledu na její nesmyslnost, aniž by se i jen pokusili si jí ověřit. Opusťme ale tyhle absurdní vody a položme si seriózní otázku:

Jak se správně zachovat v případě infarktu?

( podle webu Infarkt nečeká )

  • Jednejte rychle.
  • Pokud se domníváte, že Vy nebo někdo ve Vašem okolí má příznaky srdečního infarktu, neváhejte a okamžitě volejte zdravotnickou záchrannou službu.
  • Nečekejte, jednejte rychle, i když si myslíte, že pociťovaná bolest není natolik závažná nebo si nejste jisti, zda se jedná o infarkt.
  • Čas k zahájení léčby je rozhodující, každá minuta váhání vede ke zvýšení rizika úmrtí nebo vzniku trvalých zdravotních následků.

Informační brožuru o infarktu si můžete stáhnout na odkazu zde či kliknutím na obrázek níže:

849_jednej_rychle_zachran_zivot_brozura.pdf

Zdroje – screenshoty

electropiknik-1electropiknik-2Objav Dr. Schultza Ako zastaviť srdcový infarkt do jednej minúty Alternatívna liečba Strava a zdravie Choroby Prírodná medicína

svetkolemnas


contributor