V českých médiích se objevily zprávy o afrických klíšťatech, která přenášejí skvrnitý tyfus a krvácivé horečky, nalezených v Německu. Měli bychom se tedy bát?

Novinky.cz 20. srpna vydaly zprávu o tom, že se abnormálně velká klíšťata s nápadně pruhovanýma nohama objevila v okolí Hannoveru, v Osnabrücku a ve Wetterau. „Parazit je zhruba pětkrát větší než běžné klíště, může dosahovat délky až dva centimetry. Do Německa se dostal zřejmě prostřednictvím ptáků. Přenášejí skvrnitý tyfus a krvácivé horečky,“ straší své čtenáře Novinky.

Jaká jsou ale fakta? A máme se skutečně čeho bát?

Africké klíště – jedná o druh Hyalomma marginatum, je zhruba pětkrát větší než klíště obecné, které známe i z našich luk a lesů. Objevuje se však jen velmi zřídka a jednotlivé nálezy jsou i za minulá léta v řádu jednotek kusů (2015 – 1x, 2017 – 1x). Letos bylo klíšťat afrických nalezeno v Německu sedm (z toho pouze jedno infikované). Některá z nalezených klíšťat se tam přisála na koně, píše iRozhlas. Nicméně není znám žádný případ napadení člověka tímto druhem, a tedy ani nakažení výše zmíněnými chorobami.

Nad vzedmutou panikou v komentářích se pozastavil Tomáš Cikrt, šéfredaktor webu Zdravotnický Deník: „dnes není problém si zadat do google latinský název parazita a zjistit, jaký je jeho výskyt ve světě, protože to odborníci sledují a vyhodnocují,“ konstatoval.

Upozornil na to, že jak se z mapy současného výskytu ukazuje, nálezy tohoto druhu nejsou v jižní Evropě nikterak výjimečné. Zasahují však především státy okolo středozemního moře a nynější hojně medializované nálezy v severnějších oblastech Evropy souvisejí nejspíš s vlnou nezvykle vysokých teplot a sucha, přičemž v běžných letech se takřka neobjevují. „Se změnou klimatu se hlouběji do Evropy dostávají různí exotičtí tvorové, z nichž někteří v místech svého tradičního výskytu přenášejí některé nemoci. To ale automaticky neznamená, že je budou přenášet i v Evropě, pro šíření nemocí je nezbytné splnit více faktorů. Mapka dokazuje, že zmíněné klíště je už nějakou dobu ve třetině, či možná už polovině Evropy a zatím se tu choroby, o nichž píšou novinky.cz nevyskytují,“ dodal Cikrt.

O tom se můžeme přesvědčit nakonec sami v souhrnné zprávě o výskytu tohoto druhu (Hyalomma marginatum – current known distribution, May 2018 ) na webu Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí, v níž najdeme i tuto mapu nálezů.

Sečteno a podtrženo – Výskyt klíštěte je zvýšený, což má na svědomí vlna veder. Není ale evidován žádný případ napadení člověka tímto tropickým klíštětem. Není evidován ani žádný případ nakažení ani skvrnitým tyfem, ani krvácivou horečkou touto cestou.

Panika z německých nálezů tedy není na místě. Šance, jak se s tímto druhem klíštěte potkat, je mnohonásobně vyšší například v zemích, kam Češi jezdí na dovolenou – v Chorvatsku, Řecku, Itálii a Španělsku. A přestože jen do Chorvatska loni vyrazil téměř milion českých občanů, tyto nákazy se tu nevyskytly.

A jak se ale podobným rizikům preventivně bránit? Za důležité Cikrt považuje především zachovat a nadále rozvíjet naše léta podporovaná opatření v oblasti hygieny, očkování, vyhledávání nemocných, dostupnosti péče a tak podobně. Dodává, že základní obranou proti klíšťatům je vhodné oblečení a případné použití vhodných repelentů.


contributor