Postupný růst čtenosti zaznamenává náš web Manipulátoři.cz i v roce 2019. Ukazují to čísla za první pololetí. Web zaznamenal nárust návštěvnosti oproti stejnému období loňského roku o 22,5%, přestože v loňský rok byl zatížen hned zkraje výrazným dezinformačním působením v souvislosti s prezidentskými volbami. Z tohoto nárůstu se dá usuzovat, že se lidé o téma dezinformací stále více zajímají. Zaznamenáváme stále zvyšující počet lidí, kteří na náš web přichází přes vyhledavače, ať již Google, Bing nebo český Seznam.

Nicméně je stále smutným faktem a nepříliš dobrou vizitkou české internetové populace, že dezinformace se síří snadněji a mají mnohem vyšší dosah (viralitu) a vzbuzují více zájmu, než pravdivé informace nebo zprávy o ověření hoaxů. Důvody tohoto jevu spatřujeme v jednoduchosti a snadné uchopitelnosti dezinformací, o virální šíření se stará především množství emoce probouzejícího obsahu. Podle aplikace Simlarweb, která nabízí informace o návštěvnosti zpravodajských webů pomocí vlastních měření, je nejúspěšnější dezinformačním webem Sputnik, následuje AC24, Aeronet a Protiproud. Ještě před nimi je web Parlamentní listy, který je na rozhraní klasického zpravodajského webu, bulváru a dezinformačního média. Všechny tyto weby mají výrazně vyšší čtenost, jak například zpravodajský web Deník N, web týdeníku Respekt nebo třeba Deník referendum.

V prvním pololetí letošního roku se začaly šířit pomluvy o organizaci Milion chvilek pro demokracii, která se stala terčem mnoha dezinformací. Rozklíčování hoaxu o předsedovi spolku Mikulášovi Minářovi se stalo nejúspěšnějším článkem za uvedené období. Terčem dezinformací se stal také předseda České pirátské strany Ivan Bartoš. Článek o vymyšleném citátu byl druhý neječnější. Čtenáře také pobavil hoax o stavbě mešity v Praze. Ukázalo se, že onou stavbou je dům Tomia Okamury. Širokou veřejnost rovněž šokoval článek o podivné diplomové práci na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Pátým nejčtenějším článkem pak bylo upozornění na citát, který byl nepravdivě přisuzován českému botanikovi RNDr. Václavu Větvičkovi.

Hoaxy jsou také rozesílány řetězovými emaily, které zasahují především starší generace. Z tohoto důvodu náš web začal spolupracovat se skupinou Čeští elfové a pravidelně zveřejňujeme jejich odpovědi na rozesílané hoaxy či analýzy. Kolektiv webu Manipulátoři.cz se rovněž v rámci rozvoje projektu rozhodl založit spolek, který se stal vydavatelem webu.