Polsko nyní zasáhla vlna protestů (1, 2, 3) nejen žen, kterým se nelíbí rozhodnutí soudu omezující volbu žen ponechat si nebo potratit poškozený plod. Ústavní soud v pondělí 26.10., v čele s předsedkyní Julii Przyłębskou, totiž uznal podnět vycházející od skupiny poslanců PiS a Sjednocené pravice. Podle nich je jedna ze tří legálních možností potratu (konkrétně „poškození nebo nemoc plodu“) v rozporu s polskou ústavou. Demonstrující také upozorňují, že předsedkyně Ústavního soudu je známá dlouhodobým přátelstvím s předsedou vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jarosławem Kaczyńskim.

Například Karol Rezmuves však na Facebooku začal šířit, že demonstrace v Polsku jsou proti možnému nouzovému stavu a obecně proti vládě PiS. Ve videu se ani slovem nezmiňuje o skutečném účelu demonstrace.

Stranu Právo a spravedlnost (PiS) navíc srovnal s hnutím ANO, což je zavádějící. Právo a spravedlnost je konzervativní stranou, jejíž ideologií je národní konzervatismus a křesťanská demokracie. V českém prostředí by šla srovnat s konzervativním křídlem KDU nebo s Trikolórou.

O kontextu demonstrací lže i hnutí Občanská neposlušnost – Kreativní převrat Lenky Tarabové.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.