Permanentně zírající a šokovaný Petr Žantovský publikoval 14. prosince na tzv. Parlamentních listech článek nazvaný „Čte si to Minář? Průšvih na transparentním účtu Milionu chvilek. Petr Žantovský si otevřel výpis a nestačil zírat“. Část textu, věnovanou pouze spolku Milion chvilek, zde přebíráme:


Na závěr si tentokrát nechal trošku úsměvné povídání. „Ale ono to zas tak moc k smíchu není. Poněvadž se o tom mluví poměrně málo, tak jsem si vytáhl transparentní účet u Fio banky číslo 20201117/2010. Majitelem účtu je Milion chvilek, zapsaný spolek. Tak jsem si vyjel měsíc od 12. listopadu do 12. prosince. Musím říct, že jsem se chvíli docela bavil, protože tam jsou skutečně reprezentovány všechny ty drobné dary od různých lidí od deseti, dvaceti, třiceti korun až po nějakých pět tisíc. Ty dary jsou leckdy různě komentovány, třeba jako ‚Děkujeme vám‘, ‚Držíme palce‘ a tak podobně. To je v pořádku, to je naprosto transparentní, je dobře, že je to vidět. Ale byly tam i poněkud jiné příspěvky, a tak jsem si pár takových vytáhl,“ zdůvodňuje mediální odborník.

Otevřeli jste mi oči. Nevolil jsem ho, ale příště to Andrejovi hodím

Není se co divit, vytažené částky i vzkazy za to opravdu stojí. „Například jakýsi pan Musil jim poslal jeden haléř, skutečně 0,01 CZK, a komentoval to: ‚Otevřeli jste mi oči. Nikdy jsem ho nevolil, ale příště to Andrejovi hodím.‘ Nebo jakýsi Radim Hroch poslal deset haléřů, ten byl tedy štědřejší, a doprovodil to slovy: ‚Díky vám ho budu volit.‘ A tentýž člověk jim ještě o tři dny později poslal další desetník s konstatováním: ‚Skvělá prezidentská kampaň. Tým A. Babiš děkuje.‘ Dále jsem se tam dočetl moc hezký komentář jakési paní Babkové, která poslala také desetník a okomentovala to pouhou lakonickou radou: ‚Kup si něco na sebe.‘ Nevím, jestli to bylo určeno konkrétně panu Minářovi, nebo někomu jinému, nicméně je zjevné, že ty akce Milionu chvilek neprovází celonárodní souhlas. A to jsem tedy četl jen nějaké ty veselejší odezvy,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Proti zmíněným byl velmi štědrý pan Slavík, který poslal celou jednu korunu. „A napsal k tomu: ‚V Praze 6 na stanici autobusu 131 U Matěje jsou pevně přilepené vaše různé výzvy. Prosím, odstraňte je.‘ Myslím si, že je to velmi občanský přístup, který tento pán projevil. Tak to pro začátek. Ale teď bychom se měli podívat na to, co z těchto haléřů, korun, desetikorun nebo tisícikorun spolek Milion chvilek financuje. Tak například za uvedené období, za ten jeden měsíc, vybírám: 13. listopadu za sto tisíc korun a nějaké drobné placky Milion chvilek v počtu 30 tisíc kusů. 29. listopadu za téměř 116 tisíc korun placky Milion chvilek 35 tisíc kusů. 18. listopadu za 360 tisíc leták A4 s novou výzvou ‚Co chceme‘. 9. prosince 130 a půl tisíce za leták A4 ‚Co nechceme‘. Ve stejný den za leták A4 ‚Střet zájmů‘ zaplatil 210 tisíc korun,” vypočítává mediální analytik.

Žádná naivní banda dobrovolníků, ale demonstranti na plný úvazek

Hlavní výdaje nastaly u příležitosti třicátého výročí listopadových událostí. „Samozřejmě že nejvíc peněz spolkla 16. listopadu ta maškaráda na Letné. Například tam zahučelo za půjčení agregátů 95 tisíc, za půjčení techniky a LED obrazovek 184 tisíc a za jiné LED obrazovky 327 tisíc, za ozvučení Letenské pláně 140 tisíc, za pronájem komunikační techniky 65 tisíc, za živý přenos z Letné skoro 90 tisíc, za kompletní management odpadového hospodářství – prostě úklid nepořádku, ale je to hezky politicky korektně uvedeno: kompletní management odpadového hospodářství, jen si představte ten management – 61 tisíc. A tak dál. Tohle představuje během jednoho jediného měsíce výdaje ve výši 1 milion 933 tisíc 995 korun. Za jeden měsíc si tenhle spolek dovolil vyházet bezmála dva miliony korun,“ žasne Petr Žantovský.

K tomu je dobré podotknout, že tohle nejsou všechny směry, jimiž odtékají prostředky z účtu spolku. „Jak jsem se dočetl – můžete říct, že to je neseriózní médium, já si to nemyslím, někdy je serióznější než takzvaná seriózní – a to v Blesku, kde už v červnu vyšla informace, že peníze, které od lidí dostávají, jdou na výplaty zaměstnanců. Cituji: ‚Demonstrantem na plný úvazek je hlavní tvář Milionu chvilek Mikuláš Minář, který veřejně mluví o tom, že on je na plný úvazek ve spolku a díky tomu to mohlo vzniknout, protože on tomu opravdu věnuje většinu času.‘ Tohle o něm řekl jeho zástupce, ten pan Roll. A také to, že tam na dohodu pracují další, nejužší tým čítá asi patnáct lidí. Tak jenom abychom věděli – i ti, co si myslí, že je to správně – že to není naivní banda dobrovolníků, ale velmi dobře placený management, nejenom odpadového hospodářství,“ dodává trochu jízlivě mediální odborník.

(Konec citace)


Než se ale šokovaný Žantovský začne podivovat, bylo by možná lepší podívat se na stránkách Milionu chvilek pro demokracii i jinam, například do sekce často kladených otázek, kde se spolek zmiňuje o tom, že mzdy několika lidem hradí – v prosinci aktuálně osmi lidem a že mzdové náklady uvádí ve výroční zprávě (viz sekci Pro média, za rok 2018 to na dohody o provedení práce včetně daní činilo 277 963 Kč):


Proč máte vedle transparentního účtu i běžný účet?

Z transparentního účtu hradíme náklady na demonstrace a další jednorázové akce. Z běžného účtu financujeme dlouhodobou činnost spolku včetně mzdových nákladů.

Od jara 2019 je možné činnost spolku podpořit přes platební bránu Darujme.cz. Dary přes tuto platební bránu putují na běžný účet spolku. Tento způsob financování je běžný pro většinu neziskových organizací (můžete si prohlédnout další dárcovské projekty na webu www.darujme.cz) Stejně jako v případě transparentního účtu, jedná se z naprosté většiny o malé částky v řádech stokorun, průměrný pravidelný dar přes Darujme.cz se pohybuje okolo 250 Kč, jednorázový okolo 500 Kč. Díky množství dárců však dary umožňují pokrýt chod spolku. Možné způsoby podpory jsou přehledně vysvětleny na našem webu v sekci Podpořte nás.

Běžný účet potřebujeme mimo jiné i kvůli ochraně našich smluvních partnerů. Řada dodavatelů nám poskytuje výrazné slevy a nepřeje si zveřejňovat smluvní podmínky kvůli svým obchodním partnerům a zákazníkům.

V neposlední řadě nebudeme hradit mzdy z transparentního účtu kvůli ochraně osobnosti a osobních údajů těch, kdo ve spolku pracují na úvazek.

Všechny příjmy a náklady z obou účtů zveřejňujeme ve výroční zprávě, jejíž součástí je i přehledná účetní závěrka.

Kolik má spolek zaměstnanců a proč je to nutné?

Aktivity spolku vždy stály a stále stojí především na dobrovolnické činnosti. Postupně se však naše činnost rozrostla natolik, že nebylo dále udržitelné vše dělat jen dobrovolnicky. Čas věnovaný Milionu chvilek je často na úkor našich rodin, zdraví či souběžné práce. Proto jsme se rozhodli zaplatit z rozpočtu několik úvazků, v prosinci 2019 se jedná o osm úvazků. Umožňuje nám to koordinovat činnost stovek dobrovolníků a místních organizátorů, odpovídat na emaily a zprávy, kterých nám denně chodí stovky, starat se o potřeby tisíců dárců, zajišťovat distribuci statisíců letáků a placek atd. Potřebujeme samozřejmě také platit některé odborné činnosti – vedení účetnictví, správu webu či finanční řízení. Přesto zbývá ještě spousta práce, bez dobrovolníků bychom to nikdy nezvládli! Všichni zaměstnanci i tak věnují spolku mnoho hodin dobrovolnické práce nad rámec svého úvazku.

Zveřejňujete informaci o mzdách zaměstnanců spolku?

Informace o celkových mzdových nákladech jsou součástí výroční zprávy, kterou nad rámec našich povinností zveřejňujeme na webových stránkách a zasíláme ji našim dárcům. Chceme, aby se zejména naši dárci ale i široká veřejnost mohla dozvědět, jak jsme utratili přijaté dary. Mzdy, ani pracovní smlouvy jednotlivých osob však nezveřejňujeme kvůli ochraně těchto lidí a kvůli možné manipulaci s takovými informacemi. Tento postup je zcela běžnou praxí i jiných organizací.

(konec citace)


Závěr

Uvažování Petra Žantovského je poněkud zmatené. Spolku vyčítá, kolik „vyhodil“ za „maškarádu“ na Letné – přitom to ale jsou jeho peníze spolku, které dostal darem a může si s nimi dělat, co chce. Spíše to vypadá na inspiraci komunistickou propagandou (Petr Žantovský má ostatně s KSČM velmi dobré vztahy). Není snad třeba připomínat slova „Milión, dva milióny berou!“ Žantovský suverénně (kon)fabuluje o dobře placeném managementu, ačkoli nemá žádné bližší informace (když už na to nejde navléknout Sorose, musí se to zkusit jinak). A když už tak autor stále nevychází z údivu, překvapí jej i 61 000 Kč za úklid prostranství na Letné.

Vzkazy, které někteří zasilatelé haléřových částek píší do zprávy pro příjemce, nejsou ničím novým, dělo se tak i v případě transparentního účtu Miloše Zemana. Žantovský na tom postavil rádoby investigativní článek, v němž uvádí „veselejší odezvy“. Pro autora je to důkaz, že je „zjevné, že ty akce Milionu chvilek neprovází celonárodní souhlas“. Jistě ne, stejně jako v Zemanově případě. Rozhodně se ale vyplatí údaje pana Žantovského překontrolovat.

Za jím zmíněné období od 12. listopadu do 12. prosince vykázal účet Milionu chvilek 1325 pohybů, z toho bylo samozřejmě i několik úhrad z účtu, v naprosté většině ale šlo o připsané částky. Položek s negativními vzkazy, které cituje Žantovský, bylo celkem 47, z toho jich ale jen čtyři lidé obstarali celkem 40: Jiří Špinar 24, Franta Bernard/Moravané 8, Radim Hroch 5 a ing. Pavel Musil 3 (viz přehled za článkem). Celkem tedy jde o 11 osob. Jejich vzkazy jsou na mentální úrovni komentářů na Novinkách.cz, jak se lze přesvědčit ze screenshoty za tímto článkem).

Permanentně ohromený Petr Žantovský jako již tradičně vyrobil text z extrémně řídkého materiálu, který proložil svými spekulacemi. Vznikl z toho žurnalistický „nepodarok“ bez informační hodnoty, kterou ostatně v Žantovského případě ani nelze očekávat. Alespoň je ale naprosto jasné, za jaké zásluhy dostal medaili.

Přehled bagatelních částek připsaných na transparentní účet Milionu chvilek pro demokracii s negativní zprávou pro příjemce, období 12. 11.- 12. 12. 2019


author