Těší nás, že i na Youtube fungují lidé, kteří se snaží odhalovat a vysvětlovat dezinformace. Jedním z nich je například Patrik Kořenář. Ten na Youtube vytvořil dvě série videí. První, Fakta vítězí, se zabývá konspiračními teorie. Unikátní je to, že autor videí se nesnaží šířící se teorie zesměšnit, ale racionálně vysvětlit. Dozvědět se můžete, jak je to například s konspirační teorií o tom, že ve skutečnosti na měsíci člověk vůbec nebyl nebo jak je to s chemtrails.

Druhou sérií videí nazval Dost hoaxů. V nich zase vysvětluje hoaxy, který se šíří alternativními médii. Například ohledně požáru v Kalifornii, který byl údajně zapříčiněn z důvodu použití laserových zbraní a nebo údajném nálezu 300 let starého šroubu.

Patrik Kořenář absolvoval obor mediální studia a pracoval jako redaktor v časopisu Epocha. „Lidé rádi věří nejen pohádkám, ale i fascinujícím věcem, což znám, protože jsem také věřil spoustě věcí, které se teď snažím rozbíjet,“ říká Kořenář pro iROZHLAS.cz s tím, že je ale nikdo nenaučil, že mají přemýšlet nad tím, odkud informace berou. Ačkoliv Kořenář náš web v jednom z videí kritizoval, je to bezesporu užitečný projekt.

Další zajímavou zprávou je, že skupina vědců z amerického Texasu se vypravila na srazy zastánců teorie o tom, že planeta je plochý disk v Coloradu a Severní Karolíně a vyzpovídali její účastníky. Všichni až na jednoho vypověděli, že o placatosti Země je přesvědčilo sledování videí na internetu.

 „Jak proti takovým videím bojovat? YouTube, který patří společnosti Google, může například změnit algoritmy, podle kterých nabízí uživatelům další videa, jež by je mohla zajímat. Lidé ve skupině, kterou vědci zkoumali, totiž uvedli, že se na dezinformační videa dostali přes jiné klipy, kde se probírají jiné konspirační teorie. YouTube tak vlastně vytváří jakýsi koloběh, jenž jedince utvrzuje v jejich názorech, namísto toho, aby je poučoval a vystavoval protiargumentům. Odborníci by rovněž podle vědců neměli nad těmito jevy mávnout rukou, ale spíš by měli na YouTube či jiných sociálních sítích mýty aktivně vyvracet,“ píše v článku Irozhlas.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.