Hnutí QAnon je dávno známá skupina těch největších konspirátorů. Připomeňme si ji v krátkosti. QAnon je název konspirační teorie, jejímž jádrem je zcela smyšlený tajný souboj mezi americkým prezidentem a satanistickými pedofily a kanibaly nebo vlivnými protivníky z „hlubokého státu“ (deep state). Příběh se poprvé objevil v okrajovém zákoutí internetu, vysvětluje agentura AP, s postupem času ale jeho viditelnost výrazně vzrostla. Stoupenci spiklenecké teorie chodí na mítinky pořádané Trumpovou kampaní a prezident USA už vícekrát na svém twitterovém účtu sdílel příspěvky od následovníků hlavní postavy dané komunity, která je známá pouze jako „Q“.Web. Thecoversation.com upozorňuje, že QAnonské konspirační teorie o pandemii coronaviru jsou hrozbou pro veřejné zdraví. Hnutí QAnon vzniklo v roce 2017 poté, co někdo používal anonymní účet známý pouze jako Q, zveřejnil na internetovém fóru 4chan divoké konspirační teorie o spiknutí proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. QAnonští konspirační teoretici se domnívají, že za veškeré zlo na světě je zodpovědný kabinet globálních elit. Také věří, že stejné elity se snaží svrhnout Donalda Trumpa, kterého považují za jedinou naději na světě, která porazí tento systém. Zastánci teorie se běžně svolávají hastagem #WWG1WGA.

Dno našlo hnutí nedávno. Web QApel, který vlastní Jakub Houska z Liberce, zveřejnil seznamy údajně popravených lidí. Mezi nimi je například bývalý prezident USA Barack Obama, ale také například herec George Clooney nebo zpěvačka Lady Gaga. Ačkoliv je seznam mimózní, vytváření podobných seznamů je potenciálně nebezpečné a je možné ho považovat za návod k terorismu. Že tito lidé mohou být nebezpeční ukázal například případ Jaromíra Baldy. 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.