Vzpomínáte na skandál kolem Vysoké školy finanční a správní před devíti lety? Víte, co se tam učí třeba o Protokolech sionských mudrců? A víte, kdo tam učí a kdo patří mezi absolventy?

Nejprve trochu historie. Tato soukromá vysoká škola byla založena v roce 1999 společnostmi Bankovní akademie, a.s. a Synergo Group, a.s přejmenovanou později na Appian Group, a.s., poté na Czech Coal a.s. V roce svého založení získala firma státní souhlas působit jako soukromá vysoká škola. Ve správní radě zasedli miliardáři Antonín Koláček (předseda, vlastník Appianu) a Peter Kovarčík (majitel firmy Teleaxis, dlouholetý sponzor Václava Klause a ODS a také kolega Andreje Babiše z předrevolučního zahraničního obchodu, zemřel roku 2015). (Údajně americká, ve skutečnosti však česká společnost Appian je nechvalně známa kvůli tunelování Mostecké uhelné společnosti. Česká justice si s případem neporadila. Představitelé firmy včetně Koláčka byli ve Švýcarsku v roce 2013 odsouzeni za podvod.)

Škola vždy měla velmi dobré napojení na politiku. Koláčka totiž po jeho odchodu ze správní rady v letech 2003 – 2005 nahradil Jiří Paroubek. V letech 2006 – 2011 pak byl členem rady pražský radní za ODS Milan Richter. Pavla Topolánková, manželka Mirka Topolánka do r. 2010, byla kancléřkou školy v letech 2008 – 2014. Na škole začala působit v době, kdy byl její manžel předsedou vlády. Dobré kontakty s politikou škola ostatně udržuje dosud – vloni na ní přednášel také Miloš Zeman. Prezident školu navštívil v souvislosti s pročínskými aktivitami školy a její rektorky. Aktivity směrem do Číny má i děkan Fakulty ekonomických studií Havlíček.

K partnerům školy patří MF DNES/iDnes.cz, pozitivní zprávy o škole v Babišových médiích tedy nepřekvapí.

Struktura školy

Škola má dvě fakulty, a to Fakultu ekonomických studií a Fakultu právních a správních studií. VŠFS má rovněž „studijní střediska“ Karlových Varech a Mostě (studijní středisko v Kladně již bylo zrušeno).

Vyučující

Vysoká škola finanční a správní má pověst útočiště vysloužilých pedagogů z Vysoké školy politické ÚV KSČ. Škola se se odmítá vyjadřovat, kdo z vyučujících má titul RSDr., ale něco přece jen zjistit lze. První rektor VŠFS a pozdější prorektor Vladimír Čechák sice není nositelem tohoto pseudotitulu, zato ale byl dlouholetým vyučujícím na VŠP (na VŠFS působí dosud). Od roku 2006 dosud je rektorkou RSDr. Bohuslava Šenkýřová (ta se již raději píše bez titulu). Dalšími doktory z rozhodnutí strany na škole byli nebo stále ještě jsou Zdeněk Cecava, Ján Mišovič, František Zich (rovněž po dlouhá léta působící na VŠP) či Rudolf Baloušek.

Za zmínku ovšem stojí i pedagogické působení některých dalších osob, které si zaslouží obšírnější popis. Jsou jimi například:

 • Jiří Svoboda (filmový režisér, bývalý předseda KSČM a spolupracovník spolku Medias res Petra Žantovského);
 • europoslanec za Svobodné Petr Mach (na škole od roku 2010);
 • JUDr. Renata Vesecká, Ph.D., která měla jako vrchní státní zástupkyně na starost vyšetřování podvodu kolem MUS;
 • doc. PhDr. Vladimír Prorok, CSc. vyučuje na dalším obskurním ústavu VŠMVV (Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů, kde v letech 2012 – 2014 byla rektorkou VŠMVV Irena Žantovská a prorektorem Petr Žantovský) a také na Ševčíkově Národohospodářské fakultě VŠE; je nositelem stříbrného Bludného balvanu spolku Sisyfos za rok 2014 za vedení ezoterické diplomové práce o exopolitice, účastní se prokremelských akcí (Mýty o Rusku, Mýty o Sýrii);
 • doc. Giuseppe Maiello, Ph.D., aktuálně člen Pirátské strany, účastník akcí prokremelských spolků (vystupuje na nich s okruhem kolem KSČM – např. Miroslavem Obrtelem, Jiřím Skálou, Lenkou Procházkovou);
 • prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc., dříve vedoucí Katedry kriminalistiky na Fakultě bezpečnostně právní Policejní akademie, tamtéž figuroval i u pochybných rigorózních prací Víta Bárty z Věcí veřejných a jeho bratra Matěje a rovněž u opsané diplomové práce úředníka ministerstva vnitra Františka Vavery („JUDr.“ Vavera je nyní vedoucím katedry trestního práva na Právnické fakultě ZČU navzdory skutečnosti, že mu Policejní akademie titul odebrala); plagiát byl ostatně prokázán i jemu samotnému. Straus je odborníkem na forenzní biomechaniku, jeho posudky podané v závažných trestních věcech ale ve velké míře zpochybnila Česká společnost pro biomechaniku, pro tyto chyby v posudcích byl v roce 2013 zbaven funkce vedoucího katedry (na VŠFS působí od r. 2015);
 • ing. Jiří Mihola, CSc., asistent, působí rovněž jako lektor ve firmě „Ústav státu a práva“, na ČVÚT vystudoval obor ekonomika řízení, pedagogické vzdělání absolvoval na Masarykově ústavu vyšších studií; na VŠFS odborník na ekonomii, pedagogiku a na tzv. antropologickou biotypologii (pavědu šířenou podvodným doktorem a profesorem, ve skutečnosti bývalým dlouholetým bratislavským řidičem autobusu Jánem Šramem); Mihola, který provozuje vlastní ezoterickou biotypologickou poradnu, vychází ze Šramovy „nauky“ i ve svých publikacích, uvedených na stránkách školy [sic!], na základě Šramových názorů také „dokázal“ chybnost Einsteinovy speciální teorie relativity, (Šramo je za „objev“ biotypologie nositelem stříbrného Bludného balvanu spolku Sisyfos za rok 2016, Mihola působí na VŠFS od roku 2010);
 • doc. Radim Valenčík, CSc., bývalý lidový milicionář, který dle vlastního tvrzení před převratem chodil na Václavské náměstí diskutovat s demonstranty, podporovatel kremelských lží např. o červených kartách proti Zemanovi, prorok třetí sv. války, kterou chce s Ruskem vyvolat Západ, konspiracista („A pak to už šlo jako na běžícím pásu. Když opominu střílení na Majdanu, tak od sestřelení MH17 (v tehdejší situaci přišlo doslova jak na zavolanou), opakované údajné použití chemických zbraní Bašárem Asadem v Sýrii, vražda Němcova, spousta dalších ‚menších‘ zrůdností až konečně po novičok.“). Jako šéf Katedry ekonomie a mezinárodních vztahů na VŠFS je Valenčík nadřízeným již zmíněného ezoterika Miholy. O Valenčíkových odborných kvalitách svědčí kromě výše uvedeného citátu také skutečnost, že společně s Miholou publikuje v rámci školy nebo Miholu propaguje na svém webu.

Vědecká rada

Bez zajímavosti není ani složení vědecké rady školy. V té aktuálně zasedají mimo jiné prof. JUDr. Aleš Gerloch, CSc., bývalý děkan Právnické fakulty UK [sic!], prof. PhDr. Vladimír Čechák, CSc., Doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA (děkan Fakulty ekonomických studií na VŠFS a předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků), PhDr. Miroslava Kopicová (ministryně školství v letech 2009 – 2010), Ing. Jan Mühlfeit (před revolucí pracovník první správy SNB v rámci Státní bezpečnosti, krycí jméno Masopust, bývalý ředitel české pobočky Microsoftu), doc. Radim Valenčík, CSc. či prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc.

Podivně získané tituly

„Turbostudium“

V roce 2009 se provalil skandál školy s podezřele rychlým studiem lokálních politiků pražské opoziční smlouvy na VŠFS. Uvádím několik případů:

 • Martin Langmajer (ODS). Pražský radní v roce 2007 nastoupil hned do druhého ročníku. Následný třetí ročník, kdy získal titul bakalář, si o polovinu zkrátil.
 • Jan Štrof (ČSSD). Radní z Prahy 5 pětileté studium zvládl za jeden a půl roku
 • David Vodrážka (ODS). Dvouleté magisterské studium stihl za jeden rok. V té době byl prvním místopředsedou ODS a starostou Prahy 13.
 • Tomáš Hrdlička (ODS). Šedá eminence ODS z Prahy zvládla bakalářské a inženýrské studium za dva roky. Z ODS byl vyloučen v roce 2013.
 • Pavel Klega (ODS). Náměstek primátora.
 • Miss Taťána Kuchařová na škole složila zkoušku a získala zápočet v den nástupu. V té době měla vztah s Milanem Richterem z ODS, který tehdy byl členem správní rady VŠFS.

Plagiáty

 • Radek Vonka (ODS). Radní ústeckého kraje. V roce 2008 obhájil bakalářskou práci na mostecké pobočce VŠFS. Vedoucím Vonkovy práce byl Václav Netolický, který spolupracoval s Regionální rozvojovou agenturou kraje, kde byl Vonka předsedou představenstva. Oponentem byl Petr Vráblík, tehdejší ředitel Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad, na jehož výběru do funkce se Vonka podílel.
 • Miroslav Svoboda, poslanec ČSSD, opsal svou diplomovou práci. Díky podvodně získanému titulu inženýra z VŠFS mohl zahájit doktorandské studium na Policejní akademii. Plagiát potvrdila i VŠFS. Vedoucím jeho doktorandského studia na Policejní akademii byl (zcela jistě jen nahodile) původně určen doc. ing. František Nahodil, CSc., který byl i vedoucím Svobodovy diplomové práce na VŠFS. Ing. Svoboda se v roce 2014 se stal předsedou představenstva nově zřízené pražské Technické správy komunikací, odvolán byl letos v únoru po problémech s Libeňským mostem.

Přehled vybraných dalších absolventů

 • Filip Bušina (ČSSD). Býval poradcem Davida Ratha. Ze sociální demokracie již mezitím vystoupil. Od akademického roku 2014/15 na VŠFS vyučuje.
 • Johana Novotná, za hejtmana Davida Ratha dohlížela na zakázky středočeského hejtmanství (2008)
 • Kateřina Konečná, současná místopředsedkyně KSČM
 • Tomáš Kňourek, člen Rady Českého rozhlasu (vzhledem k jeho nedávným výrokům o pornu v Českém rozhlase by bylo možné se domnívat, že vystudoval uměnovědu, ale jeho bakalářská práce se jmenovala „Specifika tisku při komunikaci samosprávy s médii a občany“)
 • Miloslava Vostrá, poslankyně, v době absolvování (v r. 2010) místopředsedkyně ÚV KSČM
 • Gabriela Kratochvílová, česká Miss 2013 a moderátorka FTV Prima
 • Romana Pavelková, modelka
 • Linda Mannová, golfistka a trenérka
 • Anet Jarolímová, florbalistka
 • Josef Vágner, zpěvák a muzikálový herec
 • Karel Hanika, motocyklový závodník
 • Tomáš Löbl, český muzikálový herec
 • Inna Puhajková, sportovní reportérka televize Nova
 • Natálie Kotková, česká Miss World

Výuka antisemitismu s veřejnou podporou

Ve svém studijním středisku v Mostě VŠFS nabízí od roku 2006 i tzv. univerzitu třetího věku, tedy zájmové kursy pro seniory. Odborným garantem za VŠFS je již výše zmíněný PaedDr. Václav Netolický (stejně jako Jiří Mihola lektor firmy „Ústav státu a práva“). Partnery v projektu jsou statutární město Most; Město Litvínov; Severočeské doly, a.s.; Severočeská teplárenská, a.s.; United Energy, a.s.; Svaz důchodců ČR, regionální organizace Most – Litvínov. Partneři finančně přispívají na konání kurzů. Účastníci platí 300 – 500 Kč za kurs.

Jak už to tak u univerzit třetího věku bývá, jsou nabízeny kursy na témata psychologie, trénování paměti, estetika a památky či cestopisné, počítačové, pohybové a jazykové kursy. Jednou z oblastí je i historie, kterou už několik let vyučuje ing. Jaroslav Srkal z Mostu. V sylabu kursu na zimní semestr 2017/2018[1] Srkal ke kursu „Tajné společnosti“ uvádí mimo jiné toto:

Tajné společnosti jsou staré jak lidstvo samo. V každé historické době se informace tajily, což umožňovalo „zasvěcencům“ vládnout, případně řídit samotného vládce či vládnoucí vrstvu. Běžný občan se k důležitým informacím nikdy nedostal a tak byl odsouzen k celoživotní práci, strádání a žití v chudobě. A tak je tomu dodnes.

 1. Svobodní zednáři. Tajná organizace, která pracuje ve stylu pláště a dýky, nemůže si dovolit pustit příliš denního světla na svou činnost. Je to přísně výběrová organizace a pracuje v tajném režimu. Základní jednotkou je lóže. Struktura lóží je pyramidální, podle stupně zasvěcení, od učně až po 33. stupeň zasvěcení Velmistra.
 2. 2. Rosekruciáni a jezuité. […] Tovaryšstvo Ježíšovo, dříve TJ, hovorově jezuitský řád nebo jezuité, je jeden z největších a nejvýznamnějších řeholních řádů římskokatolické církve. Založen byl sv. Ignácem z Loyoly roku 1534 a papežem schválen roku 1540. Je to vojenský řád a od počátku své existence vede obchod se zbraněmi po celém světě. Nevyšším představitelem je generál.
 3. Ilumináti. Osvícení (z latinského illuminatio – osvícení). Symbolem bývá světlonoš, např. socha na budově České národní banky. Světlonoš je jiným slovem Lucifer….. K iluminátům vedou historické stopy do velmi vzdálené doby. Vlastnily gnostické texty nebo jiné tajné informace, které nebyly běžně přístupné. Novodobá historie začíná 1. května 1776, kdy byl založen Řád bavorských iluminátů. Nejvyšším představitelem se stal filozof a církevní advokát Adam Weishaupt. Tato tajná společnost je stále funkční.
[…]
 1. Sionští mudrci. Protokoly sionských mudrců jsou v hrubých rysech vyjádřením programu židovstva, který současně naznačuje plán a prostředky k ovládnutí a zničení všech nežidovských národů a států bez výjimky. Podává návod, jak si má židovstvo počínat, aby na troskách těchto států vybudovalo svoje celosvětové panství. Spor o autentičnost Protokolů se stal v současnosti úplně bezpředmětným, protože jejich program se krok za krokem uskutečňuje, a je podle židovského názoru před dovršením.
[zvýraznil M. K.]

Závěr

Vysoká škola finanční a správní se zrodila ze špinavých peněz pro vydělávání dalších peněz od zájemců o rychle a snadno dosažitelný titul, jak ostatně dokazují i uvedená jména absolventů. To nutně předurčilo její další vývoj. Vždycky byla a dodnes je provázána s tím nejhorším, co v české politice existuje. Její směřování určují bolševické, komunistoidní a další pochybné kádry. Kursem antisemitismu pro seniory, v kterémžto případě se ihned vnucuje asociace se lživými e-maily o Jiřím Drahošovi rozesílanými před prezidentskými volbami rovněž důchodcům, tato evidentně zbytečná škola logicky dovršila svůj pokles na absolutní morální dno.

(Zpracováno s využitím materiálů ze serverů Ihned.cz, Aktuálně.cz, Česká pozice, iDnes.cz)

[1] https://www.vsfs.cz/prilohy/obsah_kurzu_uni3_zs_2018_2019_-_26_cyklu.pdf

 


author