Internet se plní falešnými videi, které mají dokázat zločiny ukrajinské armády. Objevuje se například nové video, ve kterém údajná ukrajinská armáda zastavila paní s dítětem, která předjela jejich konvoj, a následně jí rozstřílela auto. Jiné příspěvky uvádí, že důvodem rozstřílení auta bylo, že žena za volantem byla muslimka. Ve skutečnosti však video bylo natočeno poblíž Doněcka, tedy hluboko na území okupovaném Ruskem.

Jedná se tedy o další falešné video z ruské dílny. Že tomu tak je, nasvědčuje i to, že vojáci mají žluté pásky. Ty však ukrajinská armáda už měsíce nepoužívá. Používá pásky zelené. Kromě toho údajná babička s dítětem hovoří s jasný ruským přízvukem. Na Ukrajině je také od začátku války zakázáno používat kamery v autech, aby se k Rusům nedostal pohyb ukrajinské armády.

„Podobná fejková videa se od začátku války šíří doslova jako lavina. Videa z neznámého zdroje a volně šířené po internetu však nejsou žádnými skutečnými důkazy. Jejich cílem je vyvolání silné emocionální reakce ze strany diváků a tím pádem je manipulativně přesvědčit, že obsah takových videí je pravdivý. Bohužel najdou se tací, kteří se takovýmito materiály doopravdy nechávají ovlivnit, a následně je prezentují coby nezpochybnitelné důkazy, i když jejich věrohodnost lze velice snadno vyvrátit. Sem patří i například často publikovaná videa z Mariupolu, ve kterých jsou zachyceny rozhovory s místními obyvateli a ve kterých tito lidé hovoří o údajných zločinech ukrajinské armády. Ta věc má háček v tom, že tato videa byla natočena až po dobytí města Rusy (anebo před dobytím města na jimi kontrolovaných územích). V takovém okupovaném městě se vždy najde jisté procento kolaborantů anebo lidí, kteří si chtějí svoji situaci ulehčit, aby získali nějaké výhody, a tak přistoupí na cokoliv,“ dodává Milan Havel, který video analyzoval.

337091094 556254533264845 348076965857039694 n


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.