O tom, že při šíření dezinformací nejde až tak o míru inteligence jako spíše o potvrzení si svého názoru znovu potvrzuje hoax, který šíří RNDr. Karol Ondriaš, DrSc., který působí jako vedoucí pracovník vedoucí vědecký pracovník laboratoře nitrobuněčných iontových kanálů v Ústavu molekulární fyziologie a genetiky, Slovenské akademie věd v Bratislavě. Ačkoliv je neoddiskutovatelná jeho vysoká inteligence a zásluhy v oboru vědy, na svém facebookovém profilu šíří spoustu hoaxů. Z jeho profilu je zřejmé, že pan Ondriáš je zapřisáhlým marxistou a rád sdílí propagandu Ruska. Co má současné Rusko spojené s marxismem sice není úplně zřejmé, ale to je nyní vedlejší.

Karol Ondriaš sdílí mj. hoax o tom, že „Generální tajemník Ban Ki-moon OSN vydal 07.04.2014 prohlášení, že od r.1991 Ukrajina nepožádala o registraci hranic, takže stát Ukrajina neexistuje.“ Tento nesmysl začal jako první šířit Viktor Medvedčuk – předseda proruské strany Ukrajinská volba.

„Tým StopFake.org se snažil ignorovat “senzační zprávy”, v nichž se někteří “odborníci” tvrdí, že hranice Ukrajiny neexistuje. Taková obvinění jsou tak absurdní a domnívali jsme se, že každý soudný člověk taková prohlášení bude ignorovt,“ píše v článku StopFake.org.

  „Za prvé, Ban Ki-moon takové prohlášení nikdy nevyřkl. Thames Television je produkční společnost, která vyrábí pořady jako The X Factor nebo Británie má talent . Na webových stránkách společnosti není nic o Ban Ki-moonovi ani o hranici Ukrajiny.

 Dále Rada bezpečnosti OSN v té době vůbec nezasedala.

  Navíc neexistuje nic jako “registrace státních hranic OSN”. Ukrajina je stát oficiálně uznaný v rámci stávajících hranic. Mimochodem, většina zemí světa i nadále uznává Krymu jako součást Ukrajiny – z 193 členských států OSN pouze 11 (včetně Sýrie, Nikaraguy, Zimbabwe a samotné Ruské federace).

 A konečně, v roce 2003 si Ukrajina a Rusko vzájemně uznaly své hranice země a to na prezidentské úrovni a v roce 2004 byla tato smlouva ratifikována národními parlamenty,“ zjistila stránka StopFake.org.

Přeložil a doplnil: Jan Cemper
Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.