Když někdo lže, lze už nějakou dobu použít příměr „lže, jako když ruská televize vysílá“, odvozený od přísloví „lže, jako když Rudé právo tiskne.“ Lži ruské státní televize jsou totiž obdobné tomu, co tisklo Rudé právo. Ukazuje se tedy, že některé věci se prostě nemění.

Ruská televize Rossija 1 v nedělním vysílání (5.4.2020) věnovala pětiminutovou reportáž odstranění památníku maršála Koněva v Praze 6. V té souvislosti uvedla, že některé městské části a také občané české metropole se staví proti tomuto kroku. Oslovila přitom člena SPD Roberta Vašíčka. Vašíček vystoupil v pořadu Dmitrije Kiseljova Vesti neděli, v překladu Zprávy týdne, na státní federální televizní stanici Rossija 1. Televize jej označila ve vstupu za starostu Prahy 11. Vašíček je ale v této městské části jen jedním ze dvou opozičních zastupitelů za SPD. Není v radě, natož aby byl starostou.

Mimochodem. Když jsem u toho památníku. Pamatujete si, jak vloni nejčastější argumentem proti spolku Milion chvilek pro demokracii bylo, že nemá žádnou legitimitu ve volbách?  Respektive, legitimně byl zvolen premiérem Andrej Babiš? Dobře, lze to považovat za legitimní názor. Ale proč jedni a ti samí lidé nyní protestují proti rozhodnutí zastupitelstva, které bylo také legitimně zvoleno a naprosto jednoznačně rozhodlo, že památník maršála Koněva bude nahrazen jiným památníkem? V září bylo pro 33 zastupitelů a jen 1 proti. Příkladem může být bezpečnostní analytik Jan Schneider. Ten v černu 2019 upozorňoval právě na to, že spolek Milion chvilek by měl projít demokratickým hlasováním ve volbách. Nyní podepisuje petici proti rozhodnutí zastupitelstva, které vzešlo z voleb a žádá, aby vládní a ústavní činitelé zasáhli do pravomocí řádně zvoleného zastupitelstva.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.