Na internetu začala kolovat informace o útoku nožem, který se stal 23. prosince 2017 před diskotékou Caribic v centru Brna. S informací přišlo hnutí Slušní lidé a Martin Korec. Tuto zprávu jako senzaci pak převzaly některé dezinformační servery jako Středoevropan nebo AC24. Server Manipulátoři.cz tedy pátral, co se skutečně den před Štědrým dnem v centru Brna stalo. Podle Policie ČR zde došlo k hádce mezi skupinou osob a dva lidé utrpěli bodnořezná poranění. Poškozeným je boxer původem z Arménie Hamo Aperjan, který měl s útočníky spory již na diskotéce. Policie potvrdila, že pachatelé jsou skutečně cizinci a hlavní z útočníků je ve vazbě. Informaci, že by šlo o lidi žádají v ČR o azyl a jednalo se tedy o “tzv. uprchlíky” Policie ČR nepotvrdila. “Všichni podezřelí jsou původem cizinci, kteří žijí  v České republice legálně již delší dobu. Podle informací z Ministerstva vnitra se nejedná o žadatele o azyl,” dodala mlůvčí Policie ČR por. Bc. Andrea Cejnková.

Tisková zpáva Policie ČR:

BRNO: Konflikt skupinky mužů se vyhrotil natolik, že tekla krev. Útočníci skončili v rukou policie.

 

V sobotu v brzkých ranních hodinách přijali policisté přes tísňovou linku oznámení o napadení v ulici Běhounské. Mělo dojít nejprve k verbální a následně fyzické potyčce mezi skupinkou osob. Hlídky se na místě zkontaktovali s poškozenými. Jednalo se o dva muže ve věku jednatřicet a dvaatřicet let, kteří utrpěli bodnořezná poranění. Zdravotníci dvojici následně převezli do nemocnice. Policisté se pustili do pátrací akce a na Moravském náměstí dohledali čtyři podezřelé muže, kteří odpovídali popisu útočníků. Celý případ si převzali kriminalisté z 1. oddělení a na základě dalšího vyšetřování a zjištěných informací zahájili trestní stíhání třech podezřelých. Dva muži ve věku čtyřiadvacet a třicet let jsou obviněni z přečinu výtržnictví a může jim hrozit až dvouleté vězení. Hlavním aktérem je jednatřicetiletý muž, který nyní čelí obvinění z trestných činů těžké ublížení na zdraví, nebezpečné vyhrožování a výtržnictví. Je stíhán vazebně a za jeho jednání mu může hrozit až desetiletý pobyt za mřížemi.

„Musíme se důrazně ohradit proti tomu, aby byl incident spojován s našimi klienty. Nejedná se o žadatele o azyl, kteří jsou ubytováni v azylovém zařízení Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra,“ uvedl Jan Piroch ze Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra v článku pro Idnes.cz.

Jak již bylo napsáno, s informací o tom, že se jednalo o azylanty z arabských zemí přišlo hnutí Slušní lidé. „Skupina pod názvem “Slušní lidé” je velmi aktivní, zvláště pak na sociálních sítích. Aktivních členů je jen pár desítek. Jejich facebookovou stránku ale „lajklo“ nebo ji sdílí víc než šestnáct tisíc příznivců. Základ hnutí tvoří lidé blízcí bojovým sportům, vyznavačům fitness či soukromým ochranným službám a fanoušci fotbalové Zbrojovky.

 

Jsou mezi nimi i ti, kteří se v 90. letech pohybovali kolem obávaného chuligánského Johnny Kentus Gangu (JKG). Protiextremistické oddělení policie je tehdy vyhodnotilo jako nebezpečné pravicové radikály. Někteří členové dokonce seděli ve vězení za propagaci nacismu. Odkazu na chuligánskou minulost se však hnutí nebojí. Letos v dubnu třeba pořádalo Jarní Komunální Gruntování (opět zkratka JKG) při akci Ukliďme Česko. Zkratku taky členové příležitostně používají ve svých videích,“ píše Idnes.cz.

Server Středoevropan, který informaci o tom, že útočníci jsou údajně uprchlíci přetiskl jako první vede bývalý vůdce neonacistického hnutí v ČR Filip Vávra.

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.