Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Úřady už na podvody zareagovaly

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Na Facebooku se momentálně virálně šíří video, ve kterém poslankyně za SPD Karla Maříková de facto jen čte článek MF Dnes o zneužívání sociálních dávek. Článek informuje o tom, že miliony korun určené na příspěvky na děti, humanitární dávky nebo příspěvky pro Ukrajince lidé rozkradli. Resort spustil elektronický systém, který měl žádosti vyřídit bez zásahu lidí. Jenže neodhalil podvody a vyplatil podle pracovníků úřadů práce miliony neoprávněně. A když prý úředníci vyzvali ředitele, aby systém kvůli chybám vypnul, odbyl je, že aplikace šetří desítky milionů a zneužité miliony jsou jen zlomkem.

Jenže video se šíří v době, kdy Úřady práce k dané věci už přijaly opatření. „Vyplácení příspěvku pro solidární domácnost není pozastavené. Některé žádosti jsou nyní ve stavu ‘zamítnuto’, tyto žádosti je nutné ověřit na kontaktním pracovišti Úřadu práce ČR. Vzhledem k podezřením, že může docházet k podvodům, musíme ověřit širší skupinu ubytovatelů a také zdokumentovat propojení s osobami z Ukrajiny, které jsou v solidárních domácnostech ubytovány. Ostatní žádosti jsou vypláceny standardně jako v předchozích měsících,“ řekla mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová.

Úřad práce v aplikaci píše, že se v poslední době objevily podvody kolem proplácení, proto musel zavést řadu kontrol a žádost mohla být zamítnuta. „To nutně neznamená, že je něco špatně. Ale pravděpodobně je ve Vaší žádosti některá skutečnost, kterou nyní potřebujeme prověřit. Toto prověření lze provést pouze osobně,” informuje úřad. Požádal, aby lidé s sebou přinesli nájemní či podnájemní smlouvu, doklad o době poskytování ubytování a o tom, že bydlení splňuje požadavky. Nutný je také doklad o vlastnictví bankovního účtu.

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.

Recent Posts

Neexistuje důkaz, že dědeček Petra Fialy František Bärtl se podílel na „Akci T4“

Premiér Petr Fiala je trnem v oku mnoha lidem. Kromě toho, že se šíří výmysly…

18 hodin ago

Ne, ani tisíckrát opakované sdílení smyšleného citátu Trumpa z něj neudělá skutečný citát

Na Facebooku se momentálně opět šíří údajný citát, ve kterém Trump vyzdvihuje sílu Ruska. Například…

22 hodin ago

Manipulace Davida Martinka ohledně smlouvy DCA

David Martinek je režisér a producent, nezávislý komentátor a publicista. Natáčí předně televizní dokumenty, publicistiku,…

2 dny ago

Česká pošta mění uniformy, prokremelští aktivisté to okamžitě spojují s Ukrajinou

Zdá se, že ukrajinizací Česka trpěli už komunisté. I za komunismu totiž pošta, která nesla…

2 dny ago

Ukrajinští neonacisté Rédové vadí, slovenští ne

Petra Rédová je jednou z aktivistek, které rády poukazují na údajný neonacismus na Ukrajině. Nedávno…

3 dny ago

Opět se šíří lež, že bude rušen svátek 8. května

Jakýsi pamflet z e-mailu je pro některé dostatečným důkazem, že vláda se údajně rozhodla zrušit…

4 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google