Koordinovaná online kampaň krajně pravicových aktivistů přiměla mnohé evropské státy (a jejich vládní strany) k tomu, aby upustily od podpory Globálního migračního paktu OSN (Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration – GCM). Upozorňuje na to zpravodajský web Politico.eu. Od září loňského roku vyvolala koalice tvořená protiislamistickými skupinami a krajně-pravicovými a neonacistickými sympatizanty prudký nárůst občanského a mediálního zájmu o pakt, o kterém se do té doby příliš nemluvilo a nepsalo. Zjistila to skupina akademických badatelů, kteří podrobně zkoumali dění například v Německu, Rakousku či Itálii. Masová kampaň, která obsahovala například tweety, videa a on-line petice, přiměla politiky v několika zemích, aby si všimli dříve nekontroverzního paktu a revidovali své předchozí názory na něj. Cílem kampaně bylo samozřejmě nepřijetí tohoto paktu v daných zemích.

Zpráva Institutu pro strategický dialog (ISD), který sleduje online extremismus, upozorňuje na to, že se jednalo o globální síť nacionalistických aktivistů. Včele sítě stál například pravicový aktivista Martin Sellner působící v Rakousku, v Německu se pak jednalo například o dezinformátora Thomase Böhma, dále pak zpráva hovoří o stránce Epoch Times nebo o protiislamském blogu Philosophia Perennis. Proti paktu se následně vyslovila i vláda České republiky, dále pak Polska, Maďarska, Izraele a Spojených států. A mnoho dalších představitelů vlád se navíc hlasování zdrželo. Jednalo se například právě o zástupce Rakouska, Itálie či Švýcarska. Suma sumárum, pro bylo 152 států, proti 5 a 12 států se zdrželo hlasování.

Náš web už dříve informoval, že dezinformační kampaň u nás, ohledně paktu, odstartovali tři aktivisté z hnutí Čest, Svoboda, Respekt. Jednalo se konkrétně o Zdeňka Chytru, Radku Hladíkovou a Jiřího Černohorského. 21. června 2018 se na Klárově  uskutečnila demonstrace, které se však účastnilo maximálně 100 lidí. Zajímavé je ovšem, že Zdeněk Chytra a Radka Hladíková pracují pro německou spolkovou poslankyně Beatrix von Storch z AfD a pobývají po většinu roku v Berlíně. Výsledkem jejich práce pak byla schůzka s Andrejem Babišem na konci října 2018. České nejsilnější protiimigrační hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) zareagovalo na projednávání pakt až velmi pozdě. Tomio Okamura natočil video o tom, že hnutí SPD je proti paktu až na začátku listopadu 2018. Tedy až po té, co bylo pravděpodobné, že vláda přijetí paktu nedoporučí. Je však pravdou, že jednu z prvních dezinformaci o globální pakt OSN o migraci začal rozšiřovat Ladislav Jakl a to prostřednictvím dezinformačního webu Protiproud. Ladislav Jakl se stal následně neúspěšným kandidátem za SPD do Senátu. Další dezinformaci o paktu šířil například web Pravý prostor.

Vážení čtenáři, náš web je stále financován především z příspěvků drobných dárců. Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.