Týdeník Učitelské noviny vychází už desítky let a informuje o novinkách ze školství včetně chystaných vyhlášek nebo otevíraných oborů. Poslední dobou však sociální sítě zaplavila vlna kritiky namířená proti dvěma textům, které v něm vyšly.

První z nich se objevil v jednom z loňských říjnových vydání. Nesl titul Klimakult a na pěti stranách shrnoval známé námitky odpůrců vědeckého konsenzu o globální klimatické změně způsobené člověkem. Obsahoval však také pasáž obhajující platnost jedné z nejznámějších konspiračních teorií o takzvaných chemtrails. „Na internetu lze najít i různé zajímavé informace, které mainstreamovému stanovisku věcně oponují a nelze je vždy jednoduše označit za fake news,“ cituje Deník N autora článku s odkazem na jeden z nejčastěji používaných „důkazů“ chemtrails, které konspirátoři používají. Jde o video, na němž existenci programu chemtrails údajně přiznává exředitel americké CIA John Brennan. Loni o něco dříve přinesl článek na stejné téma i dezinformační server Aeronet.

Jak psal náš web, jde ovšem o hoax. Brennan na videu mluví o hypotetické možnosti v budoucnu chránit klima Země rozprašováním speciálních látek ve stratosféře.

Server EDUin upozornil, že článek byl shromážděním snad všech nesmyslů, které se kolem tématu klimatické změny u nás vyskytují. Tvrzení uvedená v článku totiž ve svém blogu bod po bodu rozebral přední český klimatolog Radim Tolasz. „Autorovi, kterým je zástupce šéfredaktora Lukáš Doubrava, se podařilo skvěle shromáždit všechny nesmysly, které se kolem tohoto tématu u nás vyskytují,“ komentoval text z Učitelských novin.

Nedlouho poté vyvolal podobné pozdvižení další text – rozhovor s přední postavou české islamofobní scény Petrem Hamplem o údajné „islamizaci“ českých škol. Sociolog Hampl v rozhovoru – bez náznaku opozice ze strany novináře – prezentuje zkreslující a stereotypizující islamofobní tvrzení. Mimo jiné například prezentuje údajnou „islamizaci“ Česka jako „největší kulturní změnu od příchodu Slovanů na naše území“.

V článku s titulkem “Evropa se bezpochyby islamizuje” Hampl kritizuje údajnou islamizaci školství nebo úroveň humanitního vzdělání. Pomáhá si přitom i řadou nepravdivých tvrzení, například že ve Velké Británii je již nyní muslimská většina. Mluví také o svém přesvědčení, že dění ovlivňují mocenské skupiny – konkrétně jmenuje například amerického mecenáše maďarského původu George Sorose, který je častým terčem dezinformačních médií.

Server Aktuálně.cz upozorňuje na Hamplovo tvrzení, že na humanitní obory se dnes dostane téměř kdokoli a zmiňuje konkrétně tři humanitní fakulty Univerzity Karlovy. „Situace je naprosto tristní! Dnes se na jakýkoliv (humanitní obor, pozn. red.) dostane téměř jakýkoli zájemce,“ říká Hampl, sám absolvent Filozofické fakulty UK.

Aktuálně.cz vysvětluje, že realita je přitom přesně opačná, humanitní obory veřejných vysokých škol patří dlouhodobě mezi nejvýběrovější. Například Filozofická fakulta UK v minulém akademickém roce přijala pouze 28 procent z přihlášených uchazečů. Spolu s Hamplem zmíněnými fakultami sociálních věd a humanitních studií jde v průměru o 38 procent přijatých uchazečů.

Pozoruhodný je ale především způsob vedení rozhovoru. Autor Hamplovi v ničem neodporuje ani nepožaduje doklady jeho tvrzení. Naopak mu sám pokládá otázky, v nichž předjímá, že kritika islámu je považována za rasismus, že světové dění je důsledkem spiknutí elit nebo že feministky odsuzují bílé heterosexuální muže,“ shrnuje Martina Heroldová pro Aktuálně.cz.

Proti oběma kritizovaným článkům se ozvali někteří ředitelé škol, jejich asociace se ale rozhodla nic v kauze nepodnikat. „Podle mého názoru je dobře, že vycházejí i v Učitelských novinách různé protichůdné články. Vadí mi, že je znát, že redaktor s panem Hamplem souzní, měl mu více oponovat. Také si myslím, že měl být text výrazně označený jako polemika nebo tak, aby bylo jasné, že jde o kontroverzní názor,“ řekl Deníku N prezident ředitelské asociace Černý.

Zdroje:

Aktuálně.cz

Deník N

EDUin


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.