Sociální síť Twitter začala uživatele upozorňovat na to, kdo jakou informaci sdílí. Konkrétně u státních médiích je jasně označeno, že se jedná o média přidružená k státu. Týká se to například Sputniku nebo televizního kanálu Russia Today. Například Sputnik má přitom v popisku, že se jedná o „globální“ médium a fakt, že je provozovaný ruskou státní tiskovou agenturou, Rusko dnes na Twitteru samo neuvádí.

„Naším posláním je napomoci veřejné diskusi a důležitou součástí této práce je poskytovat lidem kontext, aby mohli činit informovaná rozhodnutí o tom, co vidí a jak se zapojují do služby Twitter. V roce 2019 jsme z Twitteru zakázali veškerou státní mediální reklamu a politickou reklamu. Nyní navíc rozšiřujeme politické účty, které rovněž označujeme,“ píše Twitter ve vysvětlení.

Na Twitteru budou tedy kromě státních médií označeny štítkem i účty klíčových vládních úředníků, včetně ministrů zahraničních věcí, institucionálních subjektů, vyslanců, oficiálních mluvčích a klíčových diplomatických vůdců.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.