O útoku protrumpovských militantů na americký parlament jsme už psali. U některých lidí, kteří se v Trumpovi zhlížejí, ovšem fotografie a videa zevnitř Kapitolu vedou k popírání reality, protože nejsou schopni si přiznat, že by se takových činů mohli dopustit lidé podobného smýšlení, jako mají oni. Tito lidé shodně tvrdí, že šlo o akci pod falešnou vlajkou a že útok zorganizovala Antifa. Je tomu tak samozřejmě nejen u Američanů.

U nás k těmto konspiracistům patří exnovinář Petr Štěpánek, často publikující na Neviditelném psu a také na Protiproudu. Posledně jmenované dezinformační médium ostatně převzalo i Štěpánkův lživý příspěvek nazvaný „Otazníky nad Kapitolem“. Štěpánek v něm mimo jiné píše:

Jistě, vítězství Bidena je teoreticky možné, ale opravdu pouze teoreticky. Každý, kdo se statistikami amerických prezidentských voleb zabývá dlouhodobě, nad těmi výsledky musí kroutit hlavou. Čísla z několika klíčových států, respektive z několika velkých měst, a úplně nejpřesněji z několika klíčových volebních obvodů, jsou statisticky, sociologicky a matematicky prostě nemožná. Pokud by totiž měla platit, musely by volby podobně dopadnout i ve státech, městech a volebních obvodech se stejnou skladbou obyvatelstva. Přesně jak to dokládají dlouhodobé srovnávací statistiky. Čísla nelžou. Odkazuji v této souvislosti na článek Patrika Bashama Oprávněné pochybnosti (Neviditelný pes, 7. 12. 2020).

Záměrně píšu, že do Kapitolu vtrhli demonstranti, a ne Trumpovi příznivci. O tom, že v oné militantní nejagresivnější skupině byli Trumpovi sympatizanti, totiž lze mít opravdu velmi oprávněné pochyby. Ti bojovníci totiž vypadali jak čerstvě vystoupivší z nějaké akce Antify. A když někdo vypadá jako sympatizant Antify, když se chová jako sympatizant Antify a když je vyzbrojený a vymustrovaný do boje jako sympatizant Antify, můžete vzít jed na to, že s Antifou či nějakou podobnou revoluční bojůvkou opravdu má něco společného. Respektive můžete si být jisti, že je za tím nějaká levárna. Ostatně nic nového pod sluncem. V listopadu 1989 dav na Národní také nepřivedli studentští vůdci, nýbrž estébáci na čele se Žifčákem.

Jistě, Trumpovi sympatizanti pronikli do Kapitolu také, ukázali nám je dokonce i na ČT24. Pokojně Kapitolem procházeli v koridoru vymezeném provazy. Než rozlícený dav, připomínali tihle demonstranti spíše turisty, kteří s rodinou vyrazili do hlavního města na výlet.

Vždy je potřeba si položit základní analytickou otázku. Cui bono? Komu ku prospěchu? Byl snad útok na Kapitol ku prospěchu Trumpovi? Samozřejmě, že ne! Je to přesně naopak. Byl ku prospěchu Bidenovi. Prostě klasická „False flag operation“, „Operace pod falešnou vlajkou“. Většina Trumpových podporovatelů z řad senátorů i kongresmanů rázem vyměkla. A přímo definiční pak bylo ono obrovské heslo „Trump is guilty“, „Vinen je Trump“, které se jen pár minut poté zjevilo před Kapitolem v rukou Bidenových příznivců. Heslo sestavené z obrovských, předem připravených písmen, ozdobených (!!!) fosforeskujícími odrazkami. Scénáristé evidentně na nic nezapomněli.

[Konec citace]

 

Vše je samozřejmě naprostý nesmysl. Štěpánek opakuje nedoložené bláboly o podvodech při volbách, odvolávaje se přitom na dezinformační článek Oprávněné pochybnosti, který vyšel na Neffově Neviditelném psu. Autorem tohoto článku je Patrick Basham, který o sobě lživě tvrdil, že má doktorát z Cambridge. Basham vede think-tank Democracy Institute, který provádí ankety a který předpovídal, že ve volbách vyhraje Trump. V textu Basham tvrdil, že volby jsou provázeny nesrovnalostmi a že zveřejněné výsledky jsou nemožné. Článek vyšel 7. listopadu 2020 v menším bulvárním listu The Express. Factcheckingový web FullFact doložil, že tvrzení uvedená v článku jsou nepravdivá, The Express ostatně text o pár dní později smazal. Nadále je ovšem možné článek v originále najít na stránce Democracy Institute.

Foto: ABC, Pokojní návštěvníci Kapitolu podle Petra Štěpánka

Naprostými nesmysly jsou tvrzení o pokojeném procházení se Trumpových sympatizantů a o účasti Antify jako operace pod cizí vlajkou. Štěpánek také používá oblíbenou figuru všech dezinformátorů, totiž sousloví „Cui bono?“, které ovšem umožňuje dojít k libovolnému předem vyfabulovanému závěru.

Co se týče Štěpánkových  údajných levičáků, jde samozřejmě o nechvalně známé figury z prostředí příznivců zbraní, konspiracistů, neonacistů a popíračů holocaustu, jako třeba „Q-šaman“ Jake Angeli, nácek Jason Tankersley nebo „pokojný návštěvník“ kanceláře Nancy Pelosiové, Richard Barnet, který jí napsal na stůl, že je mrcha.

Text Petra Štěpánka se tedy nijak neliší od bizarních komentářů na Facebooku či absurdních dezinformací na webech AC24, Reformy, Vox populi, Arfa, Pravdivě, První zprávy či na blogu historika Ivo Cermana. Disponuje-li Štěpánek úsudkem takovéto inferiorní úrovně, zcela si zaslouží být označen jako bývalý novinář.

Poznámka

Štěpánkovy nesmysly vedle Protiproudu převzaly i další známé dezinformační weby jako Sputnik, Parlamentní listy a Pravý prostor.


author