Bojovníci proti multikulturalismu a dezinformátoři žijí případem Tommyho Robinsona, který byl odsouzen k nepodmíněnému trestu ve Velké Británii za pohrdání soudem. Situace využil i předseda SPD Tomio Okamura napsal britské premierce Therese May(ové).  Okamura se pozastavuje nad údajně „bezprecedentní rychlostí” mezi zatčením a odsouzením britského aktivisty a radikála Robinsona. Zpravodajský web Seznam Zprávy upozornil i na to, že v původní verzi otevřeného dopisu je hned v úvodu pravopisná chyba v angličtině.

Jan Moláček a server Neviditelný Pes se pak zabýval osobou Tommy Robinsona. „Pan Robinson není žádný novinář. Je to krajně pravicový extremista, v minulosti trestaný za rvačky, výtržnictví, nebo nelegální vstup do USA na cizí pas (ilegální imigrant!). Když trochu dospěl, tak pochopil, že pohodlnější a výnosnější, než se nechat otloukat ve fotbalových bitkách, bude kariéra zachránce národa,“ upozorňuje na zjevný fakt reportér České televize Jan Moláček. Totéž potvrzuje i web Neviditelný Pes. „Začal bych představením Tommyho Robinsona. Ve vězení byl už v minulosti (leden 2013), když dostal 10 měsíců za použití cizího pasu při cestování. Na dalších 18 měsíců byl v roce 2014 Robinson odsouzen za podvod s hypotékami,“ píše se v článku.

Okamura se pozastavuje nad tím, že Robinson byl odsouzen nebývale rychle. Celý proces se při tom ve skutečnosti vleče od března 2017. Tehdy Robinson natáčel během soudního líčení s muslimy, kteří údajně měli znásilňovat děti. To se však v Británii nesmí. „Na základě výše uvedeného ho 22. března 2017 soudkyně Norton odsoudila k tříměsíční podmínce, s odkladem na 18 měsíců. To znamenalo, že Robinson tehdy ještě do vězení nemusel, příštích 18 měsíců byl ovšem pod drobnohledem a hrozil mu zvýšený trest,“ píše Neviditelný Pes. „Minulý pátek dělal to samé, byl zatčen, soudce konstatoval, že je v podmínce, kterou porušil, a potrestal ho – tentokrát už nepodmíněně. Těžko mohl soudce konstatovat něco jiného – pan Robinson svoje konání sám natáčel, živě streamoval na Facebooku a plně se k němu přiznal. Chápu, že jsme v Česku zvyklí, že každá triviální prkotina trvá u soudu několik let, ale v Anglii zřejmě zastávají názor, že není důvod protahovat věci, kde není žádná pochybnost,“ píše Jan Moláček. „Později u soudu Tommy Robinson dokonce přiznal to, že věděl, že je jeho počínání pohrdání soudem. Na základě tohoto sledu událostí byl odsouzen na 10 měsíců do vězení. K tomu se samozřejmě přičetla podmínka ve výši 3 měsíců. Dohromady tedy měsíců 13,“ dodává článek magazínu Lidovek.

Některé dezinformační média také píši o cenzuře případu. „Britská média informace o trestu pro pana Robinsona necenzurují. Pouze respektovala určitou dobu zákaz, který soud na informování o kauze vydal do vynesení rozsudku nad pákistánským gangem – opět ve snaze nedopustit podezření, že mohl být vynesen pod vlivem nátlaku. Zákaz o něčem psát, byť dočasný, je samozřejmě kontroverzní opatření, v Česku nemyslitelné, v jiných zemích dost často diskutované. Novináři, ani britští, ho vůbec nemají rádi. Koneckonců – právě novináři, konkrétně redakce The Independent, zákaz v tomto případě soudně napadla a dosáhla jeho zrušení – opět v řádu několika málo dnů,“ dodává uznávaný redaktor České televize.

Napsal: Jan Cemper
Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.