17. listopad, tedy Den boje za svobodu a demokracii a také Mezinárodní den studentstva byl Milošem Zemanem oslaven v duchu proti svobodě a demokracii a za souběžných restrikcí vůči studentům.

Po loňské vaječné a červenokaretní anabázi se zdá, že se prezident Zeman poučil, a pro tentokrát nic neponechal náhodě. Tradiční pamětní místo v univerzitním kampusu na pražském Albertově, které je spojováno se studentskými demonstracemi z roku 1989, bylo vyhrazeno pro demonstraci Bloku proti islámu, na které prezident se svým projevem vystoupil.

Projev k státnímu svátku prezident však využil k dehonestaci svých odpůrců, které nazval řvoucím stádem, a pomstil se tak za loňskou zkušenost. Klasicky rovněž nešetřil ani novináře. Ale projev není to, čemu se chci v článku věnovat. Spíše mě zaráží, že prezident v den boje za svobodu a demokracii vystupuje na akci hnutí svým způsobem svobodu potlačujícím, tedy konkrétně svobodu náboženského vyznání. Právě mezi sympatizanty Bloku proti islámu se díky Zemanovým výrokům na adresu uprchlíků a migrantů objevuje řada jeho stoupenců. Na pódiu byl rovněž připraven plakát “Ať žije Zeman” a podobné transparenty se našly i mezi účastníky. Dle mého názoru se tak celá akce v den vzpomínky událostí z listopadu 89 nesla právě v duchu předlistopadových tradic, kdy “nekalé živly” byly eliminovány a “věrchuška” byla oslavována.

Ukázka z akce (parlamentnilisty.cz)

Příkladem eliminace “nekalých živlů” je problematický přístup studentů na Albertov. Ochrankou nebyli vpuštěni. A kdo jiný by měl být v mezinárodní den studenstva na takovém místě, když ne studenti? Rozhořčení umocňuje, že se jedná o prostor univerzitního kampusu Univerzity Karlovy a ne o jakési místo sjezdů “antiislamistů”. O skutečnosti nevpuštění informoval idnes.cz ve svém článku.

Výřez článku (idnes.cz, výřez Roman Máca)
Výřez článku (idnes.cz, výřez Roman Máca)

Na pódiu se během demonstrace objevují nejen zástupci “protiislámských” hnutí jako Martin Konvička, Miroslav Lidinský či Marek Černoch, ale i předseda “zemanovců” senátor Veleba. Prezident také přijíždí se svou hradní suitou včetně tiskového mluvčího, “bezprověrkového” kancléře a nechybí ani “poradce z LUKOILu” Martin Nejedlý, známý mimo jiné svým “putinphonem”.

Nejedlého "putinphone" (blesk.cz)
Nejedlého “putinphone” (blesk.cz)

Vyvstává tak otázka, zda právě poradce nepřinesl cenné rady, jak zorganizovat demonstraci v ruském střihu, kde dav “spontánně” oslavuje svého vůdce, zatímco nekalé živly jsou kamsi uklizeny.

Na pódiu mě také velmi zaujala přítomnost “Zemanovo nejvášnivější fanynky”, kterou takto označuje ve svém článku portál echo24.cz a proruské aktivistky (označují Parlamentní listy zde) Jeleny Vičanové. Tato osoba je rovněž známá z pořadu Máte slovo a na internetu se také proslavila díky níže uvedenému videu, kde vystupuje po boku dalšího proruského aktivisty Pavla Matějky, jehož obstrukcím s policií jsem se věnoval v článku Pohled do FB skupiny Jiřího Vyvadila Přátelé Ruska v ČR a její rozbor.

Jelena Vičanová u mikrofonu (parlamentní listy.cz)

Právě na osobu Jeleny Vičanové jsem se pokusil podívat blíže a nalezl jsem např. její fotku, na které je dotyčná zachycena s ruskou vlajkou a se svatojiřskou stuhou (jeden z ruských symbolů).

Jelena Vičanová s ruskou vlajkou a svatojiřskou stuhou (parlamentnilisty.cz)

Pro bližší představu o názorech dotyčné jsem nalezl i její profil na ruské sociální sítí Vkontakte. Níže tedy několik “postů” z profilu Jeleny Vičanové.

Z profilu J. Vičanové (vk.com, výřez Roman Máca)
Z profilu J. Vičanové (vk.com, výřez Roman Máca)
Z profilu J. Vičanové (vk.com, výřez Roman Máca)
Z profilu J. Vičanové (vk.com, výřez Roman Máca)
Z profilu J. Vičanové (vk.com, výřez Roman Máca)
Z profilu J. Vičanové (vk.com, výřez Roman Máca)

Věru opravdu vášnivá fanynka Miloše Zemana, co chce, jak můžeme vidět na posledním obrázku, bránit zájmy České republiky… Skutečně? Nechce spíše bránit ruské zájmy?

Vzhledem k povaze zúčastněných tak lze v ruských médiích očekávat ohlasy a vymyšlené reportáže typu “prezident Zeman vystoupil na akci proti politice USA a na podporu Ruska”. Více o mediálním obrazu Miloše Zemana v ruských médiích v mém článku zde. O způsobu informování českých proruských médií můžete nalézt více zde.

3 hlavní paradoxy

  • Tato akce v den státního svátku týkajícího se boje za svobodu a demokracii, který vzpomíná mimo jiné události z listopadu 89, se odehrála v předlistopadovém střihu. Nežádoucí osoby byly omezovány. Svoboda a demokracie byla pošlapána.
  • Svátek je dnem boje za svobodu a demokracii. Prezident nicméně hovoří na akci hnutí, které lze považovat za vystupující proti náboženské svobodě. Vystupuje rovněž s přehlídkou proruských stoupenců. Tedy stoupenců země, jejíž režim nelze považovat za svobodný a demokratický. Jsme tak svědky parodie, kdy si připomínáme svátek týkající se sametové revoluce, kdy naše země opouštěla jakési východní směřování a na pódiu se současně objevují osoby, které nás chtějí posunout právě směrem na východ.
  • Svátek je rovněž mezinárodním dnem studentstva. Vstup studentů do univerzitního kampusu k pamětní desce je však nežádoucí. Zatímco Zemanovo příznivci a příznivci Bloku proti islámu jsou na tomto “univerzitním” místě vítáni.

Bravo, pane prezidente, odkaz i dalšího státního svátku jste dokonale pošlapal!

Psáno pro blog iDnes.cz


author

Analytik programu Kremlin Watch, spolupracovník redakce