Václav Klaus ml. na své facebookové stránce dává do souvislosti očkování proti Covidu a novou mutaci viru. Pojďme si říct, proč je to nesmysl a proč není třeba z mutace viru panikařit.

Nová mutace viru, o které je řeč (s názvem B.1.1.7, nebo taky VUI–202012/01), se v Británii objevila už v polovině září, tedy tři měsíce předtím, než se začalo s vakcinací. To znamená, není zde a ani být nemůže žádná příčinná souvislost.

A jak moc je nová mutace viru nebezpečná?

Nepanikařit

Žádný přímý důkaz o tom, že by virus získal mutacemi schopnost lepšího šíření, neexistuje. Z dostupných dat nelze vyvodit závěry, že je nová linie koronaviru s názvem B.1.1.7 až o 70 procent nakažlivější, jak prohlásil britský premiér Boris Johnson. Z jeho strany jde pravděpodobně o uplatnění principu předběžné maximální opatrnosti, nic víc.

Realita je taková, že viry mutují zcela běžně. Nejde o nic jiného než o chybně přepsanou genetickou informace při replikaci. Jak píše Petr Koubský, “většina z nich nemá na fungování viru žádný vliv, nezesiluje ho ani neoslabuje”. Covid přitom mutuje čtyřikrát pomaleji než virus chřipky a osmkrát pomaleji než virus HIV. Mutovat bude i nadále, zcela nevyhnutelně. Už teď jsou v Evropě stovky mutací koronaviru.

Závěr je takový, že je třeba být i nadále opatrný, nezlehčovat, ale ani nepanikařit. Je možné, že virus časem zmutuje natolik, že vakcína nebude fungovat. To se děje ale třeba i u viru chřipky (a proto se každý rok mírně mění i vakcína). A to nás čeká i s virem SARS-CoV-2, bude jen třeba včas odhalovat linie, které by mohly být vůči vakcínám rezistentní.


contributor