Na sociální síti Facebook se šíří videa, která tam nahrál Rus Yaakov Farfel, který momentálně žije v Tel Avivu. Jeden ze záběrů ukazuje například řádění Afričanů na jaké si dálnici. Tyto nahrávky jsou pak hojně sdílené v Čechách a na Slovensku. U videí najdeme komentáře o dobývání Evropy imigranty a podobně.

Ve skutečnosti však záběry nepochází z Evropy. Jak dokazují poznávací značky automobilů v první videu, video pochází z Izraele. Toto tvrzení dokazuje například i tento článek či popisek v tomto videu. A není ani pravdou (jak autor tvrdí), že o incidentech média nepíší (1, 2, 3, 4).

Na začátku července byl policistou zastřelen devatenáctiletý mladík Šalamoun Takeh, který patří k početné etiopské menšině žijící v Izraeli. Etiopská menšina si již dlouhodobě stěžuje na diskriminaci. V reakci na to začalo docházet k masovým protestům, bohužel však i k ničení majetku a k ohrožování života lidí, kteří s incidentem nemají nic společného.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.