Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Categories: Hoax

Smithsonian Institution nepřiznal, že zničil kostry obrů

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Tento hoax je spíše úsměvný než nebezpečný. Má však podpořit narativ, že všichni vám lžou. Oficiální instituce, věda, všichni. Na základě tohoto přesvědčení pak vznikají i další teorie jako třeba o chemtrails, adrenochromu, podzemních chodbách plných unesených dětí a podobně.

Aliance národních sil tentokrát vytáhla mnoho let starý hoax o tom, že Smithsonův institut (Smithsonian Institution) přiznal objev koster obrů. „Smithsonian přiznává zničení tisíců obřích lidských koster na počátku 20. století. Rozhodnutí Nejvyššího soudu USA přinutilo Smithsonian Institution zveřejnit utajované dokumenty pocházející z počátku 20. století. Během soudního případu byly předloženy nové důkazy, protože několik smithsonských whistleblowerů přiznalo existenci dokumentů, které údajně prokazovaly zničení desítek tisíc lidských koster dosahujících výšky mezi 6 stopami a 12 stopami, což archeologie nemůže připustit. z různých důvodů, tvrdí mluvčí AIAA James Churward,“ píše se v hoaxu, který sdílela Aliance národních sil na webu a šíří se také například na Facebooku.

Text je přitom mnoho let starý. Na konci textu se píše, že „Tyto dokumenty mají být veřejnosti odhaleny v roce 2017 a operace bude řízena nezávislou vědeckou organizací, aby byla zajištěna politická neutralita“. Především se však samozřejmě jedná o nesmysl. Jak upozorňuje Snopes nebo agentura Reuters, text pochází z roku 2014 a je dílem satirického webu.

„Vyhledávání klíčovými slovy na Googlu nevedlo k žádným seriózním zpravodajským zdrojům, které by toto tvrzení podpořily. Původní Tweet z roku 2014 obsahoval odkaz na článek s názvem “Smithsonian přiznává zničení tisíců obřích lidských koster na počátku 20. století” (zde) na webu World News Daily Report. World News Daily Report ve spodní části svých webových stránek objasňuje, že jejich obsah je “satirické” a “fiktivní” povahy,“ píše agentura Reuters.

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.

Recent Posts

Boj s dezinformacemi není v rozporu se zachováním svobody slova, říká poslanec Exner

Jak se daří ČR reagovat na dezinformace? Umíme čelit hybridním hrozbám? A jak se můžeme…

8 hodin ago

Atentátník sympatizoval s proruským hnutím Slovenskí branci a Kotlebou

Pokus o atentát na slovenského premiéra Fica je zatím plný otazníků. Prokremelští aktivisté nejprve lhali,…

14 hodin ago

Jindřich Rajchl vyhrožuje České televizi zrušením

Česká televize si dovolila zveřejnit průzkum volebního potencionálu od společnosti Kantar. To však neměla dělat.…

1 dnem ago

Šíří se fáma o úmrtí českých vojáků na Ukrajině

Na sociálních sítích se poslední dobou šíří fáma o údajném úmrtí sedmi českých vojáků na…

2 dny ago

Kastoreum se používá v jídlech minimálně, jako náhražka se požívá vanilin

Na sociálních sítích se šíří příspěvek, který informuje o náhražce vanilky, maliny či jahody v jídlech.…

2 dny ago

Opět se šíří vylhaný citát Jiřího Stracha

Na Facebooku se opět začíná šířit vymyšlený citát z loňska. „Je neuvěřitelné, jak se Američanům ve…

3 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google