Specializovaný trestní soud ve slovenském Pezinku měl 29. ledna rozhodnout o extremismu politika Mariana Kotleby. Kotleba coby župan Bánskobystrického kraje rozdával na výročí vzniku Slovenského státu charitativní šeky v hodnotě 1488 eur, která odkazuje na nacistickou symboliku. Podle soudkyně může být Marian Kotleba, předseda krajně pravicové LSNS, odsouzen i za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení základních práv a svobod s trestní sazbou od čtyř do osmi let vězení. Soud však nakonec rozhodne až po volbách.

Dezinformační projekty začaly poukazovat na to, že fakturu za 1488 vyfakturoval například i herec Milan Lasica. V tomto případě však jde o kontext.

 „Vím, že naší bublině je to zbytečné vysvětlovat, ale možná máte ve svém okolí někoho, kdo je vystaven těmto hloupostem. Kotlebovci a jejich spojenci šíří po Facebooku, že když Kotleba jde před soud za šeky na 1488 eur, tak by měl jít i Milan Lasica. Neboť i on dostal honorář v této částce. Nebo Kiska, neboť také dostal takový sponzorský dar. Nebo možná i Eric Lindros, neboť nosil na dresu 88. Kdyby náhodou někdo z vašich známých měl tendenci na toto skočit a máte pocit, že ještě není ztracený případ, vysvětlete mu prosím základní věci. Policie nebude stíhat Milana Lasicu, neboť Milan Lasica nechodil například v uniformě připomínající Hlinkovu gardu, která během války vyháněla tisíce občanů Slovenského státu, aby následně skončily ve vyhlazovacích táborech. Nedává se titulovat jako “vůdce”. Nezdravil se s kolegy v divadle pozdravem “Na stráž”. Nevzal si na kandidátku pod číslem 88 Mariana Magáta, který o Adolfu Hitlerovi napsal, že byl “mírotvorce, skvělý ekonom, řečník a člověk se srdcem na správném místě”. Nemá za mluvčího bývalého frontmana neonacistické skupiny Bílý odpor. Nepoužíval v logu rovnoramenný dvojkříž, který používala Hlinková garda. Jeho mladší kolega nepsal na Facebooku, že o holokaustu a Hitlerovi se učí ve školách jen pohádky. Jeho starší kolega si nenechal vytetovat hákový kříž, kterým chtěl dělat dojem na ženy. Nerozdával na náměstích balení cukru s nápisem “Raději dražší od Slováka jako levný od žida“. Nedoporučoval v rádiu lidem, aby četli Protokoly sionských mudrců (nejznámější protižidovský podvrh),“ shrnul na Facebooku novinář Denníku N Vladimír Šnídl.

 „Šifru “1488” (častěji jako 14/88) najdeme naprosto běžně v neonacistickém prostředí, ať už v podobě hesla, podpisu, grafitti, nebo tetování. Je to jeden z nejčastějších symbolů neonacistické scény, používá se dlouhodobě. Spojuje odkazy na dva pojmy. První z nich je takzvaných 14 slov (fourteen words), která zní: “We must secure the existence of our people and a future for white children”, tedy v překladu “Musíme ochránit existenci našich lidí a budoucnost pro bílé děti”. Věta sama o sobě nezní nijak hrozivě, jde ale o motto americké neonacistické teroristické skupiny The Order/Silent Brotherhood, která působila v letech 1983-1984 a která byla zodpovědná mimo jiné za vraždu Alana Berga, rozhlasového moderátora židovského původu. Jeho autorem je David Lane, původně člen Ku-klux-klanu, později organizace Aryan Nations a nakonec ideolog The Order. Druhý pojem je o něco jednodušší. Číslice 88 je v neonacistickém prostředí využívána jako šifra pro “Heil Hitler!” díky tomu, že písmeno H je osmé v abecedě. Spojení 14/88 je tak čirou esencí neonacismu a přesně v tom významu je neonacisty také používáno. Odpověď na první otázku je tak jasná,“ shrnuje Jan Charvát, politolog působící v Institutu politologických studií FSV UK, který je expertem na extremismus.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.