Na Facebooku a Youtube se šíří sestříhané video, na kterém Jiří Drahoš tvrdí, že přijmout 2 600 uprchlíků by nebyl problém. Video je ovšem úmyslně sestříháno tak, aby z Jiřího Drahoše byl tzv. „vítač“. Vyznění celé věty však dává celému citátu jiný rozměr.

V zmanipulovaném videu je sestříhána pouze pasáž, že „Přijmout tady nějakých 2 600 z bezpečnostního hlediska prověřených uprchlíků nebo migrantů by neměl být žádný problém.“ Jenže takto tato věta nezněla. Skutečný citát zní takto: „Přijmout tady nějakých 2 600 z bezpečnostního hlediska prověřených uprchlíků nebo migrantů by neměl být žádný problém. Samozřejmě po zkušenosti z minula si kladu otázku, kolik by jich tady vlastně zůstalo,“ řekl Drahoš.

Jinými slovy. Podle Drahoše není problém přijmout tyto lidi, ale nemá to smysl v moment, když tu být nechtějí. Drahoš se rovněž následně pustil i do pašeráků, kteří si z uprchlíků dělají byznys a je nutné tento byznys zastavit i hlídáním vnější hranice. Jiří Drahoš je dlouhodobě názoru, že uprchlíkům se má pomáhat, ale především v místě konfliktu. Rovněž odmítá přijímat tzv. “ekonomické migranty”.

Napsal: Jan Cemper

Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com