Na sociální síti Facebook se často objevují příspěvky, které s nostalgií vzpomínají na dobu před rokem 1989. Problém je, že v drtivé většině případů obsahují faktické chyby a tyto příspěvky se pak sdílí jako hoaxy.

Jeden z příkladů je obrázek, který sdílel například David Rafaj v skupině Odpůrci strany (ČSSD). Příspěvek má přes 800 sdílení. Mimochodem. David Rafaj je častým šiřitelem hoaxů.

Věnujme se ovšem tomuto příspěvku plný faktických chyb. Autor v něm tvrdí, že v roce 1983 pobíral plat 5 000 „Kč“. Nemáme přesné informace, jak to bylo přímo v Tesle v Rožnově. Co ovšem víme je, jaký průměrný plat byl v roce 1983. Bylo to 2822 Kčs.

Na serveru Peníze.cz existuje kalkulačka, díky niž je možné vypočítat inflaci. Pokud někdo pobíral v roce 193 mzdu 2822 Kč, v roce 2017 by to bylo v přepočtu 18 726 Kč. Pokud někdo pobíral 2 300 Kč čistého, odpovídalo by to 15 262 Kč v roce 2017. Průměrná mzda v roce 2017 přitom činila 27 320 Kč hrubého. Tedy, téměř o 10 000 Kč více.

Toto je tedy nesmysl. Dalším nesmyslem je věta o Škodě 125 L. Tedy minimálně manipulací. Těžko si totiž představit, že slovo „brzy“ znamená minimálně 5 let. Škoda 125L se totiž začala vyrábět až v roce 1988. Celkem bylo vyrobeno 50 041 kusů auta. Stejně jako na ostatní automobily, existoval na ně pořadník. Auto bylo navíc neuvěřitelně drahé. Škoda 125L stála 64 000 Kčs. Vraťme se tedy ke kalkulačce. V přepočtu na dnešní peníze (resp. 2017) by tedy stála 424 678 Kč.

Existuje i mnoho dalších příspěvků, které vzpomínají na socialismus. Například příspěvek Kamily Herákové. Že to se socialismem nebylo tak slavné však ukazují fakta. Podle serveru Peníze.cz roste každým rokem i životní úroveň. „Nejvýstižnější obrázek pak ukazuje poslední kumulativní graf, který nám říká, že z průměrné čisté mzdy si po zohlednění inflace dnes koupíme zhruba 1,6 násobek toho, co v roce 1988. Podobně z průměrného starobního důchodu si dnes důchodce může koupit o 42 procent více zboží a služeb než v roce 1988. Suma sumárum, v průměru se máme materiálně lépe a lépe. Někdo víc a někdo míň. Ale průměrná koupěschopnost obyvatel od roku 1992 stabilně roste, což platí pro pracující i důchodce,“ vypočítává server Peníze.cz.

 Napsal: Jan Cemper
Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.