Sociální sítí Facebook koluje video Petra Hofera, který velmi zaujatě líčí nedávnou situaci na řecko-turecké, nebo chcete-li turecko-řecké, hranici. O zaujatosti autora svědčí už jen to, že v úvodu vulgárně napadá například ČT24, která dnes hraje nezastupitelnou roli v osvětě obyvatelstva v boji proti současné koronavirové pandemii. Autor dává za pravdu i poslankyni SPD Karle Maříkové. Ve videu jsou záběry, které sice líčí skutečnou situaci na uvedené hranici, avšak některé záběry jsou starší než je uváděný datum 10. března. Stejné video šíří i účet Vašek Švec.

Jak už náš web psal, prezident Turecka Erdogan umožnil pohyb migrantů, protože chce donutit EU k finančním injekcím a k podpoře operace v Sýrii. K nastartování vyhrocené situace přitom stačila jediná zpráva tureckého prezidenta, že jsou brány do Evropy otevřené. Někteří přišli pešky, jiní přijeli taxíkem a podle některých zdrojů turecké úřady dokonce zaplatily autobusy, které do pohraničního města Edirne běžence odvezly. Idnes.cz píše, že podle zpravodaje serveru Greek Reporter zřejmě útok slznými granáty koordinovala turecká policie a využila při tom drony. Podle něj také turecké bezpečnostní síly rozdávaly migrantům nůžky na prostříhání děr v plotu. Podobné informace přinesla v předchozích dnech i jiná zahraniční média.

Podle dostupných informací se však již situace na hranicích uklidňuje. Například NewYork Times o tom informoval v pátek 13. března takto: „Jak uvádějí svědci na hranici, migranti na řecko-turecké pozemní hranici se začali tento týden přepravovat zpět do Istanbulu, čímž se snížily obavy z další evropské migrační krize. Řečtí činitelé uvedli, že počet pokusů o překročení hranic se zmenšil z tisíců denně na několik stovek a žádný z nich nebyl v pátek úspěšný, ačkoliv sporadické výměny slzného plynu s tureckými bezpečnostními silami pokračovaly.“ Jak informují řecká média, přestřelky mezi Tureckem a Řeckem nyní probíhají spíše v diplomatické rovině.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.