V Rusku se blíží další prezidentské volby. Ty se uskuteční v neděli 18. března 2018. Nikdo nepochybuje, že zvítězí znovu Vladimir Putin. Zvláště, když k volbám nebyl připuštěn jeho největší rival Alexej Navalnyj. Oficiálně proto, že je pravomocně odsouzen. Rozsudek v jeho kauze však byl již dříve zpochybněn Evropským soudem pro lidská práva.

Alexej Anatoljevič Navalnyj je ruský právník a politický opoziční aktivista. Od roku 2009 je známý jako kritik korupce v Rusku a také režimu Vladimira Putina. Podílel se na organizování demonstrací a psal články do ruských periodik. V červenci 2013 byl odsouzen k pětiletému nepodmíněnému trestu za zpronevěru, který mu byl v říjnu téhož roku změněn na podmíněný. V prosinci 2014 dostal další podmíněný trest v délce 3,5 roku a jeho bratr Oleg Navalnyj nepodmíněný téže délky za údajnou zpronevěru prostředků francouzské kosmetické firmy Yves Rocher. Její zástupce však prohlásil, že firma neutrpěla žádnou škodu. Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl 16. října 2017, že v případě obou bratrů došlo ve věci údajné zpronevěry ve firmě Yves Rocher k právnímu pochybení a byli odsouzeni neprávem. Soud má bratrům vyplatit za právní výlohy a odškodnění 80.000 euro. Ruský soud pochybení odmítl.

Do nemilosti ruských soudů se dostal opakovaně. Rusko porušilo práva opozičního předáka Alexeje Navalného již dříve tím, že jej v letech 2012 až 2014 policie při demonstracích sedmkrát zadržela. Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva. Současně nařídil Moskvě odškodnit opozičníka částkou 51 025 eur (asi 1,4 milionu Kč), jakož i uhradit soudní náklady ve výši 12 653 eur (asi 342 000 Kč).

Alexej Navalnyj je také v Kirově souzen za údajné zpronevěry. První proces v roce 2013 skončil vynesením nepodmíněného rozsudku, který odvolací soud vzápětí změnil v podmíněný. Soudce tehdy odmítl povolat svědky obhajoby, ani ji nedovolil předložit důkazy vyvracející obvinění z údajných zpronevěr. Evropský soud pro lidská práva ale usoudil, že ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý soud, a tak loni v listopadu ruský nejvyšší soud odsuzující rozsudek zrušil a nařídil nový proces. Tento proces vzbudil obrovské emoce i u představitelů mnohých vlád v Evropě.

Ministerstvo zahraničí EU uvedlo, že Navalnyho obvinění ze zpronevěry bylo neopodstatněné a jeho přesvědčení vyvolává vážné pochybnosti o právním právu v Rusku. Rozsudek také odsoudil také švédský ministr zahraničí Carl Bildt a ministryně vnitra EU Cecilia Malstremová. Navalnyho proces odsoudily i v USA.

Zdá se tedy, že Putin má z kandidatury Navalnyje skutečný strach. Důvod je jasný. Navalnyj patřil na přelomu let 2011 a 2012 k hlavním vůdcům masových demonstrací proti Putinovu režimu. V roce 2013 – ještě než byl pravomocně odsouzen – se postaral o překvapení ve volbách moskevského starosty tím, že získal více než čtvrtinu hlasů a bezmála si vynutil druhé kolo na úkor favorizovaného Putinova spolupracovníka Sergeje Sobjanina.

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.