Jednou ze sester na novém virálně šířeném videu je Mirka Nováková. O videu, které umístila na Facebook Lucie Soukupová, už náš web psal. Obě ženy mají pracovat v nemocnice Na Homolce v Praze. Tato nemocnice není tou, kam primárně směřují COVID nemocní v Praze. Nemocnice se od slov, že v nemocnici jim leží více očkovaných pacientů než neočkovaných distancovala. „Nemocnice Na Homolce se zcela distancuje od vystoupení zaměstnankyně nemocnice na demonstraci proti opatřením týkajících se omezení šíření nemoci Covid-19. Vyjádření zaměstnankyně je jejím soukromým názorem, nikoliv vyjádřením Nemocnice Na Homolce. K uvedenému Nemocnice Na Homolce konstatuje, že se jedná o nepravdivé a smyšlené výroky, kdy je nutné uvést, že zaměstnankyně pracuje v Nemocnici Na Homolce na marginální pracovní úvazek a není a nikdy nebyla součástí týmu zdravotnických pracovníků pečujících o covid pozitivní pacienty v Nemocnici Na Homolce,“ napsala nám mluvčí nemocnice Martina Dostálová.

Mirka Nováková na Facebooku šíří řadu dezinformací. Například, že za epidemii španělské chřipky mohlo očkování, přestože v té době žádná vakcína proti chřipce neexistovala. Sdílela také dezinformaci o údajné epidemii infarktů v nemocnicích.

Ženy vystoupily na akci před ministerstvem zdravotnictví. Akce podporovaná Volným blokem pořádal  MUDr. Vít Mareček. Od něj se distancovala Česká společnost urgentní medicíny a medicíny katastrof. „V posledních dnech byla v médiích komentována akce odpůrců protipandemických opatření před budovou MZ ČR, kterou údajně uspořádala skupina „Paralelní lékařská komora“. Jako její mluvčí byl citován MUDr. Vít Mareček.  Ten se objevuje i v souvislosti s jinými aktivitami, jako jsou Zdravé fórum a další, ve kterých je uváděn jako „odborník na urgentní medicínu“, případně „lékař urgentní medicíny“. Výbor Společnosti urgentní medicíny a medicíny katastrof ČLS JEP (SUMMK) jako představitel a garant urgentní medicíny v ČR prohlašuje, že se od jakýchkoliv osobních i profesních aktivit MUDr. Víta Marečka dlouhodobě distancuje a v žádném případě jej nepovažuje za důvěryhodného reprezentanta oboru urgentní medicína v ČR. MUDr. Mareček není evidován jako člen SUMMK,“ píše sdružení na webu.

Ženy ve videu uvádí lži. Například je jednoduše prokazatelné, že čísla hospitalizovaných v nemocnicích jsou vysoce v neprospěch neočkovaných. Například ve věku 60-69 je na jednotkách intenzivní péče v přepočtu na stejný počet lidí 10x více neočkovaných pacientů než pacientů očkovaných. U mladších pacientů je poměr ještě vyšší.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com