Nedávno byl náš web upozorněn na skutečně zvláštní profil na Facebooku. Jedná se o profil se jménem Jan Tutko. A proč nás zaujal? Profil se totiž snaží nalákat především mladé lidi na politická témata. Na profilu má zároveň uvedeno, že pracuje pro Evropskou komisi, Úřad vlády České republiky a také pro jaký si Future Team.  Tak po pořádku…

Podařilo se nám zjistit, že jaký si Jan Tutko skutečně studoval na gymnáziu v Rožnově pod Radhoštěm. Lidé ze Zastoupení evropské komise v Praze však vylučují, že by pracoval pro ně. „Nikdo takový pro Evropskou komisi nepracuje. Podle našich informaci tato osoba nepatřila ani k zaměstnancům Evropské komise v Bruselu. Jiná věc je, že on tvrdí, že byl “konzultant” v roce 2018, což může být v podstatě cokoli. Teoreticky i to, že se s ním někdo z Komise o něčem systematicky radil,“ vysvětluje Lena Stránská ze zastoupení Evropské komise v ČR. Z Úřady vlády České republiky se nám nedostalo jakékoliv odpovědi. Jan Tutko se však na svém profilu fotí i s premiérem Andrejem Babišem.

Velice nás zaujal i jeho status z 27. listopadu 2017, kde píše: „Jednou z těchto příležitostí byl i 19. Světový festival mládeže a studentstva, který proběhl 14-22. listopadu 2017 v Soči. 25 000 mladých lidí ze 185 zemí světa se sjelo do jednoho místa, aby společně vzali svou budoucnost do vlastních rukou a vzájemně diskutovali o tom, jak by měla vypadat. Jednalo se o bezprecedentní a neopakovatelnou událost jejíž atmosféra se jen velmi těžko dá popsat slovy. I já jsem měl tu čest a dostalo se mi možnosti se unikátního počinu zúčastnit. Rád bych se s vámi tudíž podělil o několik svých dojmů z této akce a snad i do vás vdechl jejího inspirativního ducha. Co nám vlastně festival nabídl a co v nás zanechal? Odpověď na první otázku je poměrně jednoduchá. Festival totiž nabízel téměř vše, o co má moderní mládež 21. století zájem. Od sportu, přes umění, kulturu, vědu, moderní technologie, mezinárodní politiku až po různorodé intelektuální aktivity. Každý si zde jednoduše mohl najít to své, co ho nejvíce zajímalo a posunout si znalosti v dané oblasti na úplně novou úroveň, navíc k tomu měl možnost přijít do styku z lidmi s obdobnými zájmy ze všech světových regionů, najít nové přátelé i možné budoucí pracovní partnery. Veškeré aktivity se odehrávaly atraktivní formou různých přednášek seminářů, workshopů, turnajů či her. Hosty pak byly různé významné osobnosti z Ruska i zahraničí, mezi jinými mohu uvést například prezidenta Vladimira Putina, režiséra Fedora Bondarčuka či světoznámého motivačního kouče Nicka Vujcice. Celý festival probíhal v areálu Olympijského parku a ač mají rusové s organizací podobných masových akcí dlouholeté zkušenosti myslím, že tentokrát i oni překonali sami sebe.“ Velice zajímavé je i jeho angažování ve Future Teamu. Jan Tutko totiž tvrdí, že je jejich zástupcem.

Jen tak mimochodem. „Světový festival mládeže a studentstva“ se s výjimkou Rakouska a Finska konal vždy v zemi patřící do Sovětské sféry vlivu nebo v zemích řekněme spojeneckých Rusku. Heslem festivalu v roce 2017 byl slogan: „Za mír, solidaritu a sociální spravedlnost proti imperialismu – s úctou k minulosti budujeme naši budoucnost!“ Vladimir Iljič Lenin použil výraz „imperialismus“ pro označení své politické současnosti. Podle něj se jednalo o poslední fázi vývoje kapitalismu, kterou charakterizovaly vláda monopolů a dělení světa a jeho bohatství mezi největší kapitalistické mocnosti, doprovázené krizemi a válkami. Slovo “imperialismu” se objevuje ve většině sloganů onoho “světového” festivalu.

Zajímavé je tedy podívat se kdo nebo to ten Future Team je. Z profilu na sociální síti Facebook se dozvíme, že opakovaně (1, 2) pořádá kempy na Ruskem anektovaném území Krymu. Krym přitom bezostyšně nazývá ruským územím. Problém je, že OSN i drtivá většina dalších států stále považuje Krym za součást Ukrajiny. Vyhlášení referenda, ke kterému došlo v průběhu krymské krize na poloostrově již obsazeném ruskými a proruskými ozbrojenci, bylo v rozporu s ukrajinskou ústavou a ukrajinská vláda Arsenije Jaceňuka referendum označila za nelegitimní. Jeho výsledky neuznaly ani Spojené státy a Evropská unie, naopak Rusko označilo jeho průběh a výsledky za vyjádření skutečné vůle obyvatel Krymu. Proti krymskému referendu se nepostavily nebo je výslovně uznaly jako legitimní další státy, především země, které jsou spolu s Ruskem sdružené v uskupení BRICS, to jest Čína, Indie, Brazílie a Jižní Afrika. Pokud by se tedy někdo z Evropy vypravil na „politicky motivovaný“ kemp na Krym, automaticky by se ocitl v hledáčku tajných služeb.

Stránka Future Teamu se například oslavuje i akce Nesmrtelného pluku a o 2. světové válce mluv jako o Velké vlastenecká válce. Tak ji nazývá právě jen Rusko. Vkrádá se tedy vtíravá otázka. Když Jan Tutko 29. května 2019 na svém profilu zveřejnil výzvu, že hledá lidi do „management týmu na další volby“ a to z jakékoliv země, jestli se nejedná jen o hru Ruska, jak přilákat do „svých služeb“ nové mladé lidi.

AKTUALIZACE: Po zveřejnění tohoto článku se nám ozval Jan Tutko. Nepopírá, že se účastnil propagandistické akce Future Teamu, ale tvrdí, že zde hájil Eu. “…Ve všech případech jsem ovšem reprezentoval EU a hájil její zájmy což může potvrdit kdokoliv s kým jsem při těchto příležitostech přišel do styku. V tom ostatně pokračuji, ať se jedná o jakoukoliv činnost. Pokud jde o mou spolupráci s organizací Future Team, spolupracuji s ní v určité míře na několika projektech, nicméně žádný z nich si neklade za cíl propagaci současné politiky RF na čemž bych se ani v žádném případě nepodílel a co se týče aktivit na anektovaném Krymu s nimi nemám naprosto nic společného a ani je nepodporuji,” napsal nám v e-mailu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.