Argument, že arabští migranti mají prchat především do bohatých arabských zemí se objevuje často. Saudská tisková agentura SPA přitom vydala sérii prohlášení, ve kterých konstatuje přijetí zhruba 2,5 milionu Syřanů od počátku válečného konfliktu v Sýrii v roce 2011. Těmto byla jim poskytnuta svoboda volného pohyb v zemi. V tomto prohlášení dále stojí, že těm, kteří se rozhodli zůstat v Saúdské Arábii, byl poskytnut legální pobyt, volný vstup na pracovní trh, zdravotní péče atd. Na veřejné školy bylo doposud přijato na 100 tisíc syrských studentů. Saúdská Arábie také poskytla humanitární pomoc v hodnotě 700 miliónů USD, uvádí se v prohlášení. Pravdou také je, že v celkových počtech přijímají muslimské země násobně více uprchlíků, než například Evropa.

Jednomu řetězové e-mailu se věnují i Čeští elfové.

Text řetězového e-mailu:

„Proč arabští imigranti neimigrují do bohatých arabských zemí ? V době vrcholící imigrační krize v Evropě určitě dobrá otázka, řeknete. 

Jenže ji nepoložil nikdo z evropských činitelů. V interview se však na to zeptal čínský televizní kanál Tian Wei předsedy Ligy arabských zemí Ahmeda Aboula Gheita . 

Předseda Ligy arabských zemí Ahmed Aboul Gheit čínskému kanálu Tian Wei řekl, že arabské země jsou imigrantům zcela otevřené, avšak imigrace má svá jasná pravidla. 

A to především v tom, že imigrantům nejsou přiznávány žádné výjimky a imigranti musí dodržovat zákony a podléhají trestnímu řádu v nezmenšené míře jako místní občané. 

S požádáním o azyl musí v arabských zemích imigranti podepsat dokument, v němž se zavazují  respektovat zákony a pravidla země a přijímají její kulturu a jurisdikci včetně trestního řádu, který podobně jako v USA, disponuje až trestem smrti. V případech mírnějších trestů jsou pak hned po jejich odpykání ze země odsunuti.  Dále musí podepsat smlouvu, že veškerou poskytnutou materiální pomoc do dvou let splatí, jinak jim propadne veškerý majetek a budou rovněž deportováni. 

Ale Západní Evropa se přece k imigrantům chová volněji ? , namítla čínská novinářka.  Generální sekretář Arabské ligy na to odvětil, že to vše jednou skončí tím, že se Západní Evropa probere a bude vidět situaci takovou, jakou skutečně je. 

Doporučil západním činitelům zkušenost – na vlastní kůži si požádat o azyl v Dohze, Kataru či Saúdské Arábii.  A oni by se probrali ! , konstatoval předseda Arabské ligy Gheit.  Z tohoto pohledu se jeví prakticky všichni arabští uprchlíci migrující do Evropy ekonomickými, protože v případě jejich skutečné nouze by mohli imigrovat i do zemí teritoriálně a kulturně bližších, které k pomoci nakonec i zavazuje jeden z 5 základních pilířů islámu. 

Za imigrační bordel si tak Západní Evropa se svými liberálními multikulturními levicovými vládami může víceméně sama.  Není tedy zřejmě pravdou, že bychom museli přijímat a vydržovat za miliardy eur masy imigrantů. Ostatně, předseda Arabské ligy Gheit dal všem proimigračním evropským politikům  velkorysou nabídku: zkusit si požádat o azyl v Dohze či Kataru. 

A taková nabídka se přece neodmítá. Z ČR by si mohli požádat tací jako… . dosaďte si sami.  Evropu by pak aspoň mnozí z nich neohrožovali svými choromyslnými představami s přijímáním (soudně uznaných) násilnických, kriminálních a teroristických imigrantů.“

(Konec citace řetězového e-mailu)

Odpověď Českých elfů:

Víte, já bych začal tím, že bych si to interview nejdřív poslechl sám. Pak najednou člověk zjistí, že tam vlastně říkají něco úplně jiného.

Pro pořádek bych dodal, že žádný televizní kanál Tian Wei neexistuje. Interview, o kterém se tu píše, bylo na čínské televizi CGTN, což je čínská mezinárodní televizní stanice vysílající v angličtině. Tian Wei je jejich přední reportérka, má vlastní pořad „World Inside with Tian Wei“. Na oficiálním youtube kanálu televize CGTN bylo toto interview s předsedou Ligy arabských států Ahmedem Aboulem Gheitem  zveřejněno dne 9.7.2018 a každý si ho tam může dohledat a poslechnout, o čem se tam skutečně hovoří.

Po úvodním debatě na téma ekonomické spolupráce Číny a arabských zemí se v čase kolem 4:29 dostávají k tématu Sýrie. Pan Gheit hovoří o tom, jak náročná bude obnova této země. V čase 6:08 novinářka nastiňuje problém syrských uprchlíků s tím, že některé arabské země na svých ramenou nesou většinu zodpovědnosti, přestože již jasně řekly, že už více nemohou, protože dosáhly maxima, jiné se zdráhají. Pan Gheit má jasno v tom, že za celou krizi můžou západní země, které podněcovaly lid v arabských zemích, aby se bouřil proti vlastním vládám, uprchlická krize je toho důsledkem. Nejhumánnějším přístupem je zde přijetí uprchlíků. O co se snaží Liga arabských států, je přesvědčit bohaté členské státy, aby více financovaly přijímání syrských, iráckých a dalších uprchlíků. Jordánsko a Libanon přijímají uprchlíky nad své možnosti, vyvíjí se tam velké úsilí. Např. škola v Bejrútu učí přes den libanonské děti, pak odpoledne arabské děti z dalších zemí, stejná budova se stejným personálem. Ani další země neomezují příchod uprchlíků, ale jsou také pod tlakem a uprchlíci dávají přednost přesunu do Turecka a dále do Řecka a EU za prací a živobytím. Pan Gheit jako poučení z celé záležitosti vidí, že Arabové dospěli k poznání, že zahraniční intervence je prokletí a měla by být zastavena. Lidé by neměli poslouchat těm, kteří jim dávají rady pro jejich vlastní dobro, protože často ty rady jsou v zájmu toho, kdo jim je dává. Tato část rozhovoru končí v čase 9:45.

V další části interview se pak hovoří o izraelsko-palestinské otázce, možnostech obnovitelných zdrojů energie. Ale nikde ani slovo z toho, co se tu píše. Nebo jsem našel jen špatný rozhovor? Jiný rozhovor těchto dvou osob ale přes Google nedohledáte. Takže je to možná tak, že někdo spoléhá na jazykovou nevybavenost svého publika a dává diskutujícím do úst jiná slova, než skutečně říkají.


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.