I nyní se e-maily šíří hoaxy týkající se tématu těžby lithia. Toto téma přitom významně ovlivnilo volby v roce 2017.


Text řetězového e-mailu:

LITHIUM PRODÁNO !!! Tak to je pěkný humus. Takže budeme na tom úplně stejně jako Venezuela s ropou.

Datum: 22. 4 2019 19:11:53  Těžební práva k těžbě Lithia v Krušných horách stát nakonec prodal!

Pro Čechy tam prý bude řada pracovních příležitostí. Otázka je proč? Opět se “zaskvěla proslulá česká politika”.

  • Prý musíme řešit Pseudo kauzu Čapí hnízdo!
  • LITHIA jsou zásoby za 3 – 5 biliónů Kč. Mohlo by oddlužit ČR a zlepšit životní úroveň.
  • Neměli by si Češi začít klást otázku za kolik, komu a kdo konkrétně? Prostě další TUNEL !!!
  • I přes značný odpor veřejnosti ČSSD těžbu LITHIA, pro ČR strategické suroviny, prodala !!!!
  • Těžba je rozdělena na 2 části :
  1. Obří výsypky, koupil miliardář Janeček a shání, komu by je prodal co nejlépe!
  2. Hlubinná těžba připadla státu – konkrétně pod ministerstvo průmyslu (ČSSD), které práva postoupili státní a.s. Geomet v čele s ředitelem Richardem Pavlíkem. Ten v červenci 2017 vystupoval s geologem Václavem Cílkem v ČT 1 v OVM, kde vyzývali stát,aby si ČR těžbu LITHIA ponechala a těžila ho státním podnikem.

Bohužel, dozvídáme se, že Australská firma European Metals koupila celou firmu Geomet i s Richardem Pavlíkem a dokončuje přípravy k těžbě LITHIA. A tak místo, abychom dostávali informace o postupu těžby LITHIA, kde cena zásob se  pohybuje na úrovni víc než 3 biliony Kč, což by zásadně ovlivnilo ekonomiku ČR, tak je nám předhazována uměle vytvořená a narafičená kauza Čapí hnízdo za pár fufníků, a všichni  politici se tím donekonečna zabývají a doslova baví!

Nezdá se vám, že jde o odvádění pozornosti celé veřejnosti? Aktéry jsou jako vždy vlastenci v ODS, TOPO9, KDUČSL, STAROSTOVÉ, PIRÁTI a jejich věrní!  Ti nás jako vždy, pěkně vodí za nos !

Bohužel se nám to NEZDÁ !!! Je to realita, před kterou si můžeš sice zacpat uši a zavřít oči, ale tím ničemu nepomůžeš…a proč se nekonají protesty proti této špíně?  Zřejmě proto, že teď je “ve vyším zájmu jistých kruhů” odrovnat Babiše a odrovnat i naši ekonomiku….


Odpověď Českých elfů:

Není pravda, že zásoby lithia prodala ČSSD. Správnou informací je to, že v ČR jsou v zásadě dva zdroje této suroviny:

–        Odkaliště cínovo-wolframových rud, kde bylo lithium a jeho rudy v tu dobu odpadem

–        Hlubinné zdroje.

Pokud jde o odkaliště, na těch státní podnik Diamo provedl rekultivaci, následně je prodal firmě Cínovecká deponie a.s. Stalo se tak v roce 2008, za vlády Mirka Topolánka, ministrem průmyslu a obchodu byl tenkrát Martin Říman (ODS). To konstatuje i web ppmagazin.com, který vydává Babišův „dvorní“ novinář Marek Přibyl. (viz níže) V té době 51 % této společnosti držela firma NEWTON MANAGEMENT, přes kterou se lze pátráním v obchodním rejstříku dostat k v Londýně registrované společnosti Eurogate finance limited, ve které figurují osoby odsouzené za tunelování Mostecké uhelné společnosti (Petr Kraus, Marek Čmejla…). S tím konkrétně Karel Janeček nemá nic společného, ten si až v roce 2013 firmu Cínovecká deponie a.s. prostřednictvím své firmy RSJ koupil. A na rovinu říká, že RSJ je finanční investor, koupil tedy firmu se zajímavým záměrem a pokud přijde odpovídající nabídka, tak vše prodá. To, myslím, není nic špatného, chová se jako obchodník.

A pokud jde o hlubinné zdroje, firma Geomet s.r.o. (nikoli a.s.) nikdy nebyla státní!! Založil ji v roce 2007 jako jediný společník geolog Pavel Reichl, který vytušil možnosti hlubinných zdrojů lithia v Krušných horách a sháněl investora pro další průzkum. Tím se pak stala společnost EMH. Podle magazínu Forbes stát tento postup podporoval. Stát nikdy nikomu žádnou firmu neprodal, jen uděloval licence k průzkumu a další potřebná povolení. První licence je již z roku 2010. V té době tam žádný pan Pavlík jako jednatel nefiguroval, ten přišel až později s investorem EMH. Není to tedy tak, že by ministerstvo někomu práva postoupilo, ministerstvo žádná práva nikdy nemělo, mohlo je maximálně udělit jako státní orgán tomu, kdo o ně požádá a splní náležitosti.

A podle posledních informací nakonec stát o nic nepřijde, protože, jak se zdá z posledních zpráv ministerstva, tak na průzkumu bude nyní spolupracovat dceřiná společnost ČEZu Severočeské doly. A pokud se vše ukáže rentabilní, tak ČEZ získá podíl v EMH a stát tak bude mít z celého záměru výdělek.

Když to tedy shrneme, zdá se, že lithium za strategickou surovinu nepovažovala žádná vláda a je možné, že v této souvislosti došlo k pro stát nevýhodným obchodům. Ale myslím, že tohle už řeší UOHS a uvidíme, s čím přijde. Je možné, že to bylo jen pochybení zodpovědných úředníků, ale je i možné, že v tom byl nekalý úmysl. Ale i poslední verze Surovinové politiky ČR z roku 2017 se o lithiu zmiňuje poměrně obecně: „Státní správa nemá relevantní informace o domácím potenciálu v tomto vysoce perspektivním segmentu nerostných zdrojů. S ohledem na to je nezbytné zpracovat úvodní rešerši o možném potenciálu high-tech surovin na teritoriu ČR a zhodnotit potenciál těchto kovů v existujících odpadech z těžby (odkaliště, odvaly), jejichž využití by v sobě synergicky spojilo ekonomický a environmentální profit. V současnosti lze již registrovat zájem soukromých investorů o některé lokality.“  Takže dost možná, že v této věci zaspal stát jako celek, a je zcela mimo mísu je plivání na některé politické strany, že nejsou dostatečně vlastenecké, když mnohé s tím nikdy neměly nic společného.


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.