Redaktorka Seznam Zpráv Šárka Kabátová se vydala na demonstraci proti koronavirovým opatřením, která se konala 27. září na Palackého náměstí v Praze. Video z demonstrace již dříve zveřejnil například analytik Roman Máca.

Proč někteří lidé i přes hlasy odborníků odmítají přistoupit na „rouškové“ nařízení vlády a proč vnímají současnou krizi jako komplot? I to ukazuje další díl série My Šárky Kabátové.

„V dokumentární reportáži “My, bez roušek” jsem jednomu z respondentů, který zpochybňoval úmrtí v souvislosti s koronavirem řekla, že vím o dvou případech lidí, kteří zemřeli kvůli koronaviru. V obou případech jde o smutné příběhy, kdy se nákaza rozšířila v úzkém rodinném kruhu. Neměla jsem v plánu o tom mluvit před kamerou, ale útočná otázka mi nedávala jinou možnost… Zvlášť když respondent mluvil o tom, že mrtví jsou jen výmysl mocných a smál se faktům. Po publikaci téhle epizody My doby mi dennodenně chodí nenávistné zprávy, ať zveřejním pitevní zprávy zemřelých. Už jsem dostala i výhrůžky, že pokud takové dokumenty nedoložím, dočkám se trestního oznámení za šíření poplašné zprávy. Taky jsem se mimo jiné dočetla, že mě mají rodiče zmlátit, aby ze mě dostali všechno to zvrácené ve mně, že bych měla být zavřená v psychiatrické léčebně, že bych měla být podřezaná, případně že mi kdosi přeje zákeřnou nemoc.

Někdy mi píší hlupáci bez znalosti pravopisu, jindy třeba i vzdělaní lidé z vyšších funkcí. Obvykle si takové vzkazy od diváků nechávám pro sebe a rovnou je mažu. Když mi ale pár lidí připomnělo, že takové jednání vůči komukoli – osobám veřejně činným nevyjímaje – není normální, rozhodla jsem se, že mi stojí za to se o poslední zkušenosti podělit veřejně. Alespoň takhle na sociálních sítích.

Nedělám to kvůli tomu, abych si stýskala nad tím, jak je práce novináře těžká, jako spíš kvůli nutkavé kvůli potřebě poukázat na téma, které běžně nikdo z branže nechce příliš vyzdvihovat. Je přece tolik jiných a důležitějších problémů. Jen mi tak nějak čím díl víc dochází, že mnohé z větších problémů společnosti stojí na nepochopení principu novinářské práce a zpochybňování nepříjemných faktů, které (bohužel) přináší,“ svěřila se Šárka Kabátová.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.