Lidé ze západoevropských zemí se stěhují do ČR, protože se bojí imigrantů, napsaly Novinky.cz. Na nesrovnalosti ve zdrojích této zprávy upozornil reportér ČT Jan Moláček.

V tištěném Právu z 15.3. i na webu Novinky.cz (16.3.) se objevil článek “Mladí ze Západu míří do Česka. Cítí se tu bezpečněji“. Na její podivné zdrojování upozornil ve čtvrtek 17.3. reportér ČT Jan Moláček na Facebooku, a následně o ní informovalo Svobodné Fórum.

Novinky.cz nejdříve za zdroj označily společnost Intrum Justitia, posléze Český statistický úřad a nakonec se odvolávání na zdroj vzdaly úplně. 

V článku jde o to, že lidé ze západoevropských zemí se masově stěhují do ČR, protože se bojí imigrantů. Okamžitě ho začaly sdílet skupiny i jednotlivci podněcující nenávist vůči menšinám, píše Moláček. Článek se odvolává na “průzkumy, které si nechává dělat Evropská unie” a v původní verzi jako zdroj uváděl “Evropský report společnosti Intrum Justitia”.

Původní verze článku.
Původní verze článku.

Islám v ČR nechceme sdílí:

IVCRN_sdili

Martin Konvička sdílí:

Konvicka_sdili

Národ sdílí..

Narod_sdili

Neexistující zdroj

( cit. J. Moláček ): Intrum Justitia je soukromá firma, která se zabývá správou pohledávek, lidově řečeno vymáháním dluhů. Nikdy nedělala žádné průzkumy mimo svůj obor, tím méně na objednávku Evropské unie.

Žádnou zprávu, která by mohla teoreticky sloužit jako podklad pro článek, jsem na jejich webu nenašel. Proto jsem požádal jejich tiskové oddělení, zda by mi ji – pokud existuje – mohli poslat.

Výsledek? Evropský report, na který se Právo odvolává, vydala společnost loni v listopadu, zabývá se ovšem naopak možným odcházením mladých lidí z ČR, a to z ekonomických důvodů. O bezpečnosti, obavách z imigrantů nebo čemkoliv podobném není v celém reportu ani slovo.

“Intrum Justitia v žádném případě není autorem takového tvrzení”, odpověděla společnost na můj dotaz a požádala Novinky.cz o opravu.

Vyjádření Instrum:

Dobrý den, pane Moláčku, ještě jednou děkuji za přínosný telefonát včera dopoledne. Dle domluvy posílám tiskovou zprávu a report, kterou 19. listopadu 2015 naším prostřednictvím vydala společnost Intrum Justitia. Zpráva se zabývá možným exodem mladých lidí z ČR a jeho důvody.

Vámi zmiňovaný článek Mladí ze Západu míří do Česka na Novinky.cz již opravil informaci o autorství citátu a studie o údajně rostoucí imigraci Evropanů do ČR z bezpečnostních důvodů. Intrum Justitia v žádném případě není autorem takového tvrzení.

Příběh pokračuje

Co udělaly Novinky.cz? Provedly v článku drobnou úpravu – společnost Intrum Justitia vypustily a jako zdroj informací uvedly blíže nespecifikovanou “analytickou zprávu” Českého statistického úřadu.

Opravená verze článku
Opravená verze článku

Ani na stránkách ČSÚ Jan Moláček žádnou podobnou zprávu nenašel, opakoval proto svůj dotaz i zde.

Vyjádření ČSÚ

děkuji Vám za zaslání odkazu a za upozornění na tento nonsens. Zdrojem uváděné citace (“Do České republiky má zájem se dostat stále více mladých obyvatel ze zemí Evropské unie. Jedná se především o lidi mezi 18 až 24 lety.”), jež byla neoprávněně připsána ČSÚ, není žádný náš výstup. Podobnou informaci jsme nikomu neposkytli. Prognózami o tom, kdo a odkud má zájem přijít do ČR, se totiž opravdu nezabýváme.

Jedinou větou, k níž se můžeme přihlásit, je tato: “Od roku 2004 se počet cizinců v ČR ze zemí EU zvýšil 2,3krát na současných 184 500 tis.” Pochází z článku našeho časopisu Statistiky&My a je v pořádku. Proti uvedené dezinformaci se důrazně ohrazujeme. Bezodkladně také kontaktujeme autory textu s žádostí o okamžitou opravu.

A oprava skutečně přišla

I když asi ne taková, jakou bychom očekávali. Nedošlo ke smazání nesmyslného článku, ale pouze k odstranění jakéhokoli zdroje. Momentálně tak článek vypadá takto:

novinky_1803

( aktualizováno ) Reakce Novinky.cz

V článku se objevilo vyjádření redakce s omluvou za chybu:

V úvodu předchozí publikované verze tohoto článku jsou jako zdroje hodnocení, že hlavními důvody, proč se mladí cizinci chtějí k nám stěhovat, jsou nedostatek práce, obavy z migrantů a větší bezpečnost u nás, chybně uvedeny „některé analytické zprávy“ a průzkumy, které si nechává dělat Evropská unie, a dále „osobní zkušenosti cizinců“. Hodnocení však bylo postaveno výhradně na osobních zkušenostech cizinců, s nimiž autoři článku hovořili. Údaj o zvyšujícím se počtu cizinců ze zemí EU v ČR poskytl Český statistický úřad. Za chybu, kterou způsobili autoři článku, se čtenářům omlouváme.

Zdroje:


administrator

Tým manipulatori.cz