Od 15. března koluje v médiích a na sociálních sítích fáma, že Spolková republika Německo prý “zabavila kamion mířící k nám s ochrannými pomůckami.“ Tuto zprávu publikoval například internetový deník Náš region s odvoláním na ČTK. ČTK zase informaci získala od hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové. Fámu pak šířili i například členové SPD.

Náš web tuto informaci 17. března označil za hoax. Důvodem byla informace od německé celní správy Zoll, která od počátku vehementně odmítala tento scénář. Z komunikace se Zoll bylo poznat, že zájem o případ je nehraný. Po písemné interpretaci se mi ozvali tři různí zaměstnanci s prosbou o bližší specifikaci. Celý 16. březen jsem volal na různá místa. Od Středočeského kraje, přes české celníky a ministerstvo zdravotnictví po německou policii a celní správu. Vše, abych získal co nejvíce informací o údajné zásilce. Verdiktem bylo oficiální vyjádření německé celní správy, které znělo: „Dobrý večer. Tuto záležitost jsme podrobně prozkoumali a nevíme o žádném zabavení nákladu do České republiky. V jednom případě byl problém s celním odbavením, po nápravě byl náklad poslán do České republiky.“ Následně se ukázalo, že se jedná pravděpodobně o úplně jiný případ.

Přesto se v médiích stále objevovala verze o údajném zabavení v Německu. Například Idnes.cz publikoval zprávu: „Kamion pomůcek pro střední Čechy uvázl na hranicích, Německo slíbilo pomoc.“ Prima zase publikovala článek: „Němci na hranicích zabavili zdravotnický materiál objednaný pro ČR. Takový postup je možný, varuje celní správa.“ V této době jsme byli bombardováni, ať svoji zprávu o hoaxu odvoláme nebo opravíme.

Výsledek pátrání ambasády Spolkové republiky Německo byl nakonec stejný, jako naše pátrání. Žádný zabavený kamion neexistuje. A celý spor vyústil v diplomatickou přestřelku. „Paní hejtmanko, dementujte prosím své tvrzení, že Německo zadrželo zdravotnický materiál pro Česko. 10 dní od vás marně čekáme informace, abychom tu fámu mohli vyvrátit. V době #COVID19 nešiřme falešná obvinění, ale pomáhejme si – jak to často činí česká vláda,“ uveřejnil v pátek na Twitter německý velvyslanec Christoph Israng.

„Já jsem v pondělí s panem velvyslancem mluvila. On mi říkal, že žádný jejich orgán nic takového nezaznamenal. Vyjádřil podezření, že ten řidič to asi ukradl. Já jsem na to reagovala, že benešovská nemocnice, v jejíž gesci ta objednávka byla, to řeší s policií i s tím, u koho to objednávali, a že to necháme prošetřit také,“ reagovala v pátek hejtmanka Středočeského kraje. Pokorná Jermanová trvá na tom, že informace o zabavení zásilky na česko-německé hranici má od šéfa benešovské nemocnice Mrvy. A nejednou to přišlo. Šéf benešovské nemocnice se rozpomněl: „Později jsem e-mailem obdržel stejně jako ostatní objednatelé informaci, že to bylo na holandsko-německé hranici a že Nizozemsko bylo tou zemí, která stopla vývoz z důvodu zákazu vývozu ochranných pomůcek,“ napsal Mrva Deníku N.

Takže z příběhu, že Německo zabavilo kamion s ochrannými pomůckami tu máme úplně jiný příběh. Buď, že zásilka byla stopnuta v Holandsku, protože tam platí zákaz vývozu vyrobených ochranných pomůcek ze své země, který platí ve spoustě zemí světa, včetně České republiky. Druhou variantou je, že zásilka byla někým zpronevěřena. Zásilka totiž nebyla předem zaplacena a co si budeme namlouvat, ochranné pomůcky mají nyní cenu zlata.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.