Po celém světě se masivně šíří údajný podvod médií v souvislosti s koronavirovou pandemií. Jak ukazuje Google, tato koláž dvou fotografií je sdílena opravdu hojně.

Podle hoaxu na obrázcích najdeme podvod a to, že prý německá veřejnoprávní televize ARD zneužila fotografii rakví uprchlíků, kteří zemřeli na Lampeduse v roce 2013 a používá je jako důkaz obrovských obětí v Bergamu v souvislosti s nemocí COVID-19. Jistě, je to jedna a ta samá fotografie a pochází z roku 2013.

Problém je, že v médiích nebyla nikdy použita jako důkaz vysokého počtu obětí aktuální pandemie. Neexistují žádné důkazy, které by podpořily teorii, že fotografie byla použita ARD. V Tagesschau byl použit jiný obrázek (porovnání).

ARD také zkontrolovala tato obvinění a nemohla najít žádné aktuální zprávy, v nichž by byla použita tato stará fotografie.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.